zebda
zebda (üye)
Ankara / Meraklı

Dslr Alıcam Ama...

Merhaba netfotograf kullanıcıları..
ben fotograf bölümünden yeni mezun oldum..senelerdir stüdyolarda photoshop ve stüdyo işleriyle uğraşmaktayım..azimle biriktirdiğim parayla kendime "yeni" bir dslr almak istiyorum ve stock photo olayına girmek yada eve kuracağım stüdyo ortamında fotograflar çekmek istiyorum...ayıptr söylemesi 850€ gibi bir param var çok değil ama bu parayla orta derecede bir makina almak istiyorum...
hayalimdeki makina d300 ama bu paraya alabileceğimi sanmıyorum çok araştırdım yetmiyor bir türlü =))...ona alternatif ne alabilirim sizce? geçenlerde yalçınların önünden geçerken vitrinde bi 50d gördüm dokunabilirmiyim dedim =)) baya hoş bi body si var ama oda biraz pahalı geldi...kafam karıştı biraz..bu paraya bu sınıf bir makina bulabilir miyim dersiniz? yada tavsiyeleriniz?? şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 14 Kasım 2009, 08:28 - İp: 78.***.**2.75
zebda
zebda (üye)
Ankara / Meraklı

ya abi buraya girmeden önce kafamda herşey netleşmiş gibiydi kafam şimdi iyice karıştı yavv =))) neyse araştırma devam ediyo...abi 450d nin body çok ufak hakkatten yavv
@puskas biliyosun eskiden dslr yoktu doğru pozlama+doğru banyo bunlar bilgi gerektiren şeyler değil midir? bkz. http://pinhole.org/

Tarih: 15 Kasım 2009, 22:12 - İp: 78.***.**7.199
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@zebda benim bilgiyle ilgili söylediğim daha farklı bir anlamdaydı.. Makinenin büyüklüğü-küçüklüğünden çok işlevselliği önemlidir. 450d bir çok forumda orta seviye cihazlarla bir tutulmaktadır.. Zaten Image-resource sitesinde 5d'ye karşı yapılan testlerde çöz. kalitesinde hiç bir farkın gözükmediği söylenmiştir.. Olay tamamen L serisi lenslerle ilgili.. Bunları artık herkes biliyor.. 450d kit lensiyle bile ii işler çıkarmaktadır.. Yanına ii bir lens alabilirsen 450d'yi yatağına bile taşırsın geceleri

Tarih: 16 Kasım 2009, 10:31 - İp: 78.***.**2.189
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Eski bir fotoğrafçı olduğunuz (dayınızın yanında çalışma) ve fotoğraf konusunda hepimizden bilgili olduğunuz (bitirdiğiniz bölüm) tamam. Ama söz konusu olan dijital makineler ve yapabildikleri ise burada yazılanları dinleyin. Yapacağınız çekim türü hakkında bir bilgim yok. Ama D300 gibi bir makineye 18-55 gibi bir kit lens takmak ve yüksek performans beklemek doğru değil aynı fotoğrafı D80 e takılı bir L serisi ile çekin daha çok daha iyi bir iş yaparsınız. 850 Euro yaklasık 1700 TL eder. Bu dslr almak istiyen biri için bence yeter öteye bile geçer. Bu paranın tümünü bir gövdeye yatırıp heba etmeyin. Orta seviye gövdede ısrarcı iseniz o Zaman D300 yerine D200 50D yerine 40D düşünmeniz (tabi 2. el) daha doğru. 450D de süper bir makine değil kullanılacak lensleri göz ardı edersek tercih edeceğim bir gövde de değil. Ama kötü de değil. Eğer bu makineye bir L serisi takarsanız evet seve seve yatarsınız
Sözün özü ben konuyu başka yerlere çekmeyeyim iyi gövde vasat bir lensten ise giriş seviyesi gövde ve iyi bir lens daha çok işinizi görür.

Ha ben ne yapardım. Ben amatör bir fotoğrafçıyım ve gezi fotoğrafları çekiyorum. 450D yerine kesinlikle Sony A300, Pentax K20D, Canon 40D den birini tercih ederdim. Fakat siz stüdyo ortamında kullanacaksınız o yüzden size önermiyorum ve yukarıda ki sözümü tekrarlıyorum. Sadece gövdeye 800-900 tl nin üzerinde bir para ayırmayın. Paranızı iyi bir lense yatırın. Ha bu nasıl bir lens işte onu arkadaşlar daha iyi bilir çünkü yapacağınız çekim türü nasıl bir şey bilmiyorum.

Tarih: 24 Kasım 2009, 17:22 - İp: 85.***.**8.74