zebda
zebda (üye)
Ankara / Meraklı

Dslr Alıcam Ama...

Merhaba netfotograf kullanıcıları..
ben fotograf bölümünden yeni mezun oldum..senelerdir stüdyolarda photoshop ve stüdyo işleriyle uğraşmaktayım..azimle biriktirdiğim parayla kendime "yeni" bir dslr almak istiyorum ve stock photo olayına girmek yada eve kuracağım stüdyo ortamında fotograflar çekmek istiyorum...ayıptr söylemesi 850€ gibi bir param var çok değil ama bu parayla orta derecede bir makina almak istiyorum...
hayalimdeki makina d300 ama bu paraya alabileceğimi sanmıyorum çok araştırdım yetmiyor bir türlü =))...ona alternatif ne alabilirim sizce? geçenlerde yalçınların önünden geçerken vitrinde bi 50d gördüm dokunabilirmiyim dedim =)) baya hoş bi body si var ama oda biraz pahalı geldi...kafam karıştı biraz..bu paraya bu sınıf bir makina bulabilir miyim dersiniz? yada tavsiyeleriniz?? şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 14 Kasım 2009, 08:28 - İp: 78.***.**2.75
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Stok fotoğrafçılık için..
orta seviyede..

Stok fotoğrafçılık için raw+büyük çözünürlükü imaj avantajlıdır.
orta seviyede: Bu parasaldır.

Alabiliyorsanız önce bir gövde alın. lensi ayrı düşünün.

canonun 50Dsinin yerine 40D ikinci el ucuza alınabilir. Üzerinede çekiminizin gerektirdiği lensin paranız yettiği en kalitelisini alın.

Ama fotoğraf satacaksanız o işin maliyeti vardır. Flash olsun ışık sistemi olsun..Yani sizi zorlayabilir.

Tarih: 15 Kasım 2009, 04:56 - İp: 81.***.**7.116
zebda
zebda (üye)
Ankara / Meraklı

şimdi dedesinin fotograf stüdyosunda büyüm&yetişmiş ve üstüne mektebini okumuş birisi olarak artık amacım freelance olarak devam etmektir...ve sürekli sistem değiştirmek istemiyorum..hani yarın öbürgün karşıma ne çıkacağınıda bilemiyorum takdir edersiniz ki fotograf heryerdedir..spordadır kuştadır böcektedir..ha şuna da sonuna kadar katılırım ki fotografı göz-beyin kombinasyonunu içerisindeki bilgi dağarcığınız çeker kamera sadece bir araçtır...d50 ve d300 üağır bastıran şey öncelikle bodysinin sağlamlığı ayrıca digic4 işlemcinin digic3 e tercih ediyorum(canon için) ha aradaki fark fark edilemeyecek kadar az diyebilirisiniz ama double exp vs. gibi oyunlarda inanın bu farkediyo..max. 1600iso değerine kıyasla 12800 iso değeri tercih edilmezmi? gece hayatı olan birisi için? =)) ayıptır söylemesi ellerimde biraz büyükçene body nin boyutuda önem kazanıyo 450d yi elime aldığım zaman biraz ufak kaçıyo ama ufak bir body karşıma çıkarsa bir griple sorunu çözebileciğimi düşünüyorum..
şuan 2 ağır basan düşünce..1200$ civarı bir d300 body bulup bir süre elimde ki 18-55nikkorla idare etmek(tabi bu fiyata body i bulabilrsem) yada 1300$a 28-135mm kitle bir 50d almak

Tarih: 15 Kasım 2009, 06:24 - İp: 78.***.**7.199
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

d300 body ve 18-55

Tarih: 15 Kasım 2009, 08:06 - İp: 81.***.**7.116
dedemkorkut
dedemkorkut (üye)
İstanbul / Amatör

d300 ü bende beğeniyorum fakat imkanların nspetinde reminin tavsiyesi hayyamdan geçen gördüm 40d vardı,onunla başlayabilirsin.çok iyi makinadır.seri ilan sitelerinden bulabilirsin.d300 fiyat olarak kapasiteni aşacak gibi gözüküyor.

Tarih: 15 Kasım 2009, 09:01 - İp: 88.***.**7.135
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

12800 isomu stockphoto onu kabul etmez bile.. Biraz üstten gidiyorsunuz gibime geldi.. Ayrıca d300'e 18-55 fısssss kalır.. Söylemeden geçemicem Bilgi herşey değildir.. Ark.ların dediği gibi 40d body ve ii bir lens daha mantıklı... Double exp. ne için??? High keymi çekiceksiniz?

Tarih: 15 Kasım 2009, 12:51 - İp: 78.***.**2.143
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

oncelikle 12800 isoyu bırakın 1600 isoda cekilmiş fotografı bile stock satmanız imkansıza yakın birsey.
stock siteleride bildigim kadarıyla cok yuksek megapikselli fotograf kabul etmiyor. yani bahsettiklerinizin hepsi farazi seyler.

eger satılacak bir stock cekmek istiyorsanız lensiniz ve aydınlatmanız ilk planda olmalı...
ayrıca gece hayatı sokak fotografı vs gibi seylerin stockta pek kıymeti yok, daha cok manipulasyonda kullanılabilecek seyler ragbet gorur.
cok buyuk paralarda beklememek lazım sonuc hayalkırıklıgı olmasın.
------
bahsettiginiz butceyle hala daha ne d300 ne 50d alınabilir.
ya ikinci el bir 40d yada 450d uzerıne iyi bir lens almalısınız.

Tarih: 15 Kasım 2009, 14:25 - İp: 78.***.**4.193
zebda
zebda (üye)
Ankara / Meraklı

yorumlar için sağolunuz tavsiyelerinizi dikkate alacağım =)

Tarih: 15 Kasım 2009, 19:39 - İp: 78.***.**7.199
zebda
zebda (üye)
Ankara / Meraklı

800€ ya 450D + 18-55 + 55-250 buldum dikkate değer mi dersiniz?

Tarih: 15 Kasım 2009, 19:41 - İp: 78.***.**7.199
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

o paket amacına uygun diilki.. 450d + 17-50 Tamron

Tarih: 15 Kasım 2009, 20:10 - İp: 78.***.**2.143
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

stok fotoğrafçılık üzerinde iş yapacaksanız raw ve büyük dosyanın önemi herzaman vardır. bunu gözardı etmeyin.

Tarih: 15 Kasım 2009, 21:25 - İp: 88.***.**8.187