oklid
oklid (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Alacağım. Yardım!

İlk defa bir slr makina alacağım.Bütçem maksimum 1300 civarında.Günlerdir forumları okuyorum ve bu alanda isim yapmış firmaların belirli ürünlerinin sürekli ön planda olduğunu gördüm.Fakat Sony A300,Pentax K20d,k10d,Canon 450d,Nikon d80 arasında seçim yapamadım.Bütçem kısıtlı olduğundan spot alacağım.A300 ve K10d fiyat olarak diğer modellerden daha uygun.Bunlardan birini body olarak alıp ayrı olarak objektif almamı mı,yoksa diğer modelleri kit lensiyle almamı mı önerirsiniz?Makinalar konusunda hiçbir bilgim yok tamamen forumlardan okuduklarıma göre bu modelleri belirledim.Farklı bir model de önerebilirsiniz.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 10 Ocak 2009, 16:46 - İp: 78.***.**9.15
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

1- "Çok Bilen Bizler" konusunu bir oku

2- İhtiyaçlarını belirle

3- Bütçeni belirle

4- Fotoğrafçılıkta ne kadar ilerleyeceksin, ne kadar zaman ayırcaksın, ne tarz fotoğraflar çekeceksin en azında temelde bir düşün karar ver.

Temelde Karar vereceğin hiçbir makine sizi üzmeyecektir diye düşünüyorum.

Ben ne kullanıyorum dersen Sony A300 sebeplerinide hem Sony hemde Çok Bilen Bizler yazdım. Tabi bunlar benim sebeplerimdir ve herkese göre değişir.

Tarih: 11 Ocak 2009, 22:54 - İp: 85.***.**5.66
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

reis nerelerdesin yahu
şu a300 topiğine bir el atıver arada sırada yaw

ben zeiss lensim ile kayda değer birşeyler çeksem ekliycem ama yok bu ara

--------------------------------------------------------------------------------------------

SONY HAKKINDA ÇOK DAHA FAZLASI İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Tarih: 11 Ocak 2009, 23:00 - İp: 88.***.**5.161
avicenna
avicenna (üye)
Ankara / Amatör

Muratreis doğru söylemiş. Ben 3 yıl önce başladım 3. makinamdayım çünkü yanlış strateji izledim ve her yıl makine değiştirdim. Sebebi de tam olarak ne istediğimi ve fotoğrafçılıkta nereye kadar gitmeyi arzuladığımı öngöremedim ve ilk aldığım makinalar beni tatmin etmedi. Aslında seni hemen hemen tatmin etmeyecek bir DSLR yok gibi, bence hepsi işini görür ama sen ne tarz çekim yapacaksın onu belirlemen gerek.
Benim önerim nikon ya da canon, diğerlerinden çok çok iyi olduklarından değil, lens aksesuar vs ararken çok kolay bulabilirsin, diğerlerinde zorlanırsın bu kesin.

Tarih: 12 Ocak 2009, 03:47 - İp: 194.***.**0.245
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sevgili Panctom bir önceki mesajında soruya gerekçeleriyle birlikte doğru ve net bir yanıt vererek olayı özetlemiş..

Tarih: 12 Ocak 2009, 03:54 - İp: 88.***.**1.226
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Oklid merhaba;
pantcom a katılıyorum bence de Sony A300 size uygun olan en iyi seçenek. Gövdede titreşim önleme özelliğinin yanısıra, diğer seçeneklerde olmayan hareketli ekran da başka bir avantajı. Ayrıca CCD sensörlü olmasına rağmen gayet iyi iso yönetimine sahip, muhteşem bir livewiev ve oldukça da kompakt ve kullanışlı. Geçenlerde Nikon D700 sahibi bir abimizin elinde gördüm, "hayırdır" diye sorduğumda artık D700 ü genelde evde bıraktığını ve dışarı A300 le çıktığını söyledi
Kit lens olarak da Sony, 18-70mm aralığında bir kit lens veriyor ve bu çok kullanışlı bir aralık. Bence bu lensi mutlaka alın.

Tarih: 12 Ocak 2009, 08:25 - İp: 78.***.**5.148
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Evet ben belli bir açıdan tanıttım SONY'i..

T_YAMAN diğer yönleriyle yazmış.

SONY A300 LCD üzerinden dünyanın en hızlı odaklayıp çeken makinesi.. Oynar ekran çok avantaj.. Ve oynar olması sizi korkutmasın, kapı gibi sağlam. Şiddetli bir darbe almadıkça bozulmaz.

Ve A300 ün kullanım kolaylığı ve pratikliği.. İnsanın elinden bırakası gelmiyor.

Ayrıca SONY yüksek isoda artık çok başarılı.. A300 ile iso1600 de çok güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Tarih: 12 Ocak 2009, 19:24 - İp: 88.***.**5.161
oklid
oklid (üye)
İstanbul / Amatör

Önerileriniz için teşekkür ederim.Sanırım a300 alacağım.Peki kit lens ile mi,2 kit lens ile mi almamı önerirsiniz?2.kit lens aradaki fiyat farkına değecek bir lens mi?

Tarih: 12 Ocak 2009, 19:25 - İp: 78.***.**9.15
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

oklid ben sana şöyle önereyim:

A300 ve 18-70 kit lens al önce..

sonra SİGMA 70-300 APO MACRO al.. SONY uyumlusundan..

Bu Sigma lens, sonylerde coşuyor, çok iyi sonuç veriyor. Öncelikle onu öneririm.

Ama olmazsa, tamron 70-300 sony uyumlusu da çok hoş.. muratreis kullanıyor o lensten ve güzel fotolar eklemişti.

Tarih: 12 Ocak 2009, 19:30 - İp: 88.***.**5.161
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Panctom Hocam (bu arada pantcom yazmışım kusura bakmayın ) doğru söylemiş, Sigma 70-300 APO DG Macro fi,yatına göre süper performans veren bir lens. Aslında Tamron 70-300 de çok iyi ve ben onu almayı düşünüyordum ancak internette araştırmalarım sonucu birçok Tamron 70-300 kullanıcısının kronik bir "mor saçaklanma" sorununa rastladığını okudum ve vazgeçtim. Bence Sigma 70-300 APO DG Macro daha iyi bir seçim olur. (Ancak iki tip Sigma 70-300 vardır. Biri Sigma 70-300 APO DG MACRO, diğeri Sigma 70-300 DG MACRO (bu daha ucuz). Genelde APO MACRO olan tavsiye ediliyor, bence onu alın.

Tarih: 13 Ocak 2009, 12:14 - İp: 78.***.**5.148
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

estağfurullah sevgili Tayfun
içinden ne geliyorsa öyle diyebilirsin. Hatta "hocam" ünvanı için sağol, varol ama hiç gerek yok inan

Evet, sigma olacaksa eğer mutlaka APO olanı seçilmeli

Tarih: 13 Ocak 2009, 13:27 - İp: 88.***.**5.161