oklid
oklid (üye)
İstanbul / Amatör

Dslr Alacağım. Yardım!

İlk defa bir slr makina alacağım.Bütçem maksimum 1300 civarında.Günlerdir forumları okuyorum ve bu alanda isim yapmış firmaların belirli ürünlerinin sürekli ön planda olduğunu gördüm.Fakat Sony A300,Pentax K20d,k10d,Canon 450d,Nikon d80 arasında seçim yapamadım.Bütçem kısıtlı olduğundan spot alacağım.A300 ve K10d fiyat olarak diğer modellerden daha uygun.Bunlardan birini body olarak alıp ayrı olarak objektif almamı mı,yoksa diğer modelleri kit lensiyle almamı mı önerirsiniz?Makinalar konusunda hiçbir bilgim yok tamamen forumlardan okuduklarıma göre bu modelleri belirledim.Farklı bir model de önerebilirsiniz.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 10 Ocak 2009, 16:46 - İp: 78.***.**9.15
oklid
oklid (üye)
İstanbul / Amatör

Yok mu birşeyler yazacak

Tarih: 10 Ocak 2009, 19:43 - İp: 78.***.**9.15
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

e dur konuyu daha yeni açmışsın, ne bu acele

şimdi artık tecrübe kazandık çok.. birimiz sana 450d dese, başka biri çıkıp k20d diyecek..
bir başkası da başka birşey önerip iyice bulandıracak.
senin kafan daha da karışacak. çünkü herkes ayrı telden çalacak.

bu yuzden en çok, bol seçenekli konulara pek yazmıyor kimse

ben yine tercihimi yazayım. çok araştırmış ve sony a300 almış biri olarak sana da önerim A300..

Tarih: 10 Ocak 2009, 20:08 - İp: 88.***.**5.161
lokus
lokus (üye)
İstanbul / Amatör

bence canon eos 450d hem fiyatı uygun hem de lens seçeneği fazl. çekim kalitesi de oldukça iyi ve tabi canon olması en büyük artısı asla lens sıkıntısı yaşamazsın. bence 450d:D.

Tarih: 10 Ocak 2009, 20:17 - İp: 88.***.**3.150
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Aha.. başladık işte
var mı attıraaaannn

Tarih: 10 Ocak 2009, 20:22 - İp: 88.***.**5.161
oklid
oklid (üye)
İstanbul / Amatör

Hep böyle oluyor biliyorum ama bunu bir sonuca bağlamam lazım

Tarih: 10 Ocak 2009, 20:57 - İp: 78.***.**9.15
hydrsal
hydrsal (üye)
İzmir / Amatör

bende bir canon kullanıcısı olarak eos 450 al derim sorun yaşamazsın

Tarih: 11 Ocak 2009, 03:03 - İp: 88.***.**5.191
zpekin
zpekin (üye)
İzmir / Amatör

benım sorunum da aynı.
yeni bir makina alıcağım, ilk dslr ım olucak fakat daha karar veremedim.
önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 11 Ocak 2009, 18:32 - İp: 88.***.**3.37
keremd
keremd (üye)
Tekirdağ / Amatör

Ben de Canon 450d derim

Tarih: 11 Ocak 2009, 18:40 - İp: 78.***.**3.206
zpekin
zpekin (üye)
İzmir / Amatör

yeni başlayanlar için en uygunu o mu?

Tarih: 11 Ocak 2009, 18:46 - İp: 88.***.**3.37
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

canon 450d tartışmasız güzel bir makine..

ama ben SONY nin daha akıllıca olduğunu bilimsel olarak açıklayayım:

Canon 450d alırsanız, kısa bir süre sonra zoomlu çekimler için bir lens almak isteyeceksiniz.
çünkü 18-55 size yetmeyecek, kesmeyecek.

Ve muhtemelen, 70-300 sigma veya 70-300 tamron gibisinden bir lens almak isteyeceksiniz.
çünkü bu lensler hem güzel, hem ucuz..

Amaaaa..

Canon kullandığınız için, bu lenslerle 300mm çekimleri yaparken tripoda ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü elinizdeki en ufak titreşimler, 300mm değerindeki uzaklığa doğru DEV TİTREŞİMLERE dönüşecek. (uzaklık arttıkça titreşim boyutu artar)
yani arkadaşlar, güzel ve keskin detaylar almak için tripod taşıyacaksınız yanınızda..
Haa belki taşımazsınız ama bunun şartları var: Her zaman çok iyi ışıkta çekim yapmanız gerekecek.
kış günleri, zayıf ışıkta ise işiniz zor

Haa bir de çok önemli: bu tarz lenslerde en keskin sonucu almak için minimum f:8 yapmanız gerekiyor maalesef..
Eeee.. F:8 yapınca enstantane değeriniz düşecek. Bu durumda el titreşimleri daha da beter sonuçlar çıkarabilecek.

Bunu önlemenin başka yolu da var tabii canon da.. Gidip te üzerinde titreşim önleme olan lenslerden alırsınız. Ama bayağı para bayılarak

Ve.. tamron 17-50, canon 50mm f:1.8 gibi güzel lenslerde titreşim önleme yoktur. bilginize..

YA SONY CEPHESİNDE NASIL DURUM??

Valla süper
Asla tripod taşımaya ihtiyaç duymuyorum. Çünkü SONY de gövde üzerinde süper çalışan titreşim önleme modu var.
Ben hangi lensi takarsam takayım, titreşim önlemem var

Ve SONY de renkler çok daha coşkulu ve canlıdır. Bu su götürmez bir gercektir.
canon daha doğal ve iddiasız renklere sahip.. Tabii bu tarzı sevenlere de saygı duymak lazım.

Tarih: 11 Ocak 2009, 22:46 - İp: 88.***.**5.161