juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Dslr'larda "live Preview" Donemi

Makinasini secmemis olanlar varsa kafalarini daha da karistirmak icin olympus bugun dunyada ilk defa bir DSLR makinada LCD'den kardajlamayi saglayan (ayni mesela fuji 9500deki gibi) bir DSLR duyurdu. Vizorden bakmaniza gerek kalmadan kadraji LCD ekrana bakarak ayarliyorsunuz. Daha once 20Da modeli benzer bir sey yapiyordu ama o ozel amacli bir makinaydi. Haberi şurda

Tarih: 26 Ocak 2006, 08:21 - İp: yok
n.baba
n.baba (üye)
Ankara / Amatör

Melih bey 20Da yıldız fotoğrafları çekebilen bir makina galiba ,teleskop 'a bağlanabiliyormu?. Ben biraz astronomi ile ilgileniyorum .Teleskopta aldım ama daha acemiyim. Öğrenebilirsem belki ilerde fotoğraf çekmeyide denerim.Hoşca kal.

Tarih: 26 Ocak 2006, 20:14 - İp: 85.***.**2.144
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili guronline,
Karadeniz zekası diye ben buna derim işte...Benim yanımdada yusuf var atakumlu samsunun en harbi delikanlılarından o da senin gibi mucit macit birşey

Sevgili juggler ben artık bir dslr ye niye gereksinmim duyuluyor diye merak ediyorum.Geçen Cengiz Gümrükçü bey misafirimdi serviste (seninde kulaklarını çınlattık) ona da sordum....sende açıklar mısın?

Tarih: 26 Ocak 2006, 20:34 - İp: 85.***.**9.66
juggler
juggler (üye)

DSLR'lara neden yakismaz?? Biliyorsunuz LCD'den gormenin bir faydasi, renklerin ve pozlamanin nasil olacagini onceden gormeniz, hatta gercek zamanli histogramla cekeceginiz fotografta patlama olup olmadigini onceden bilmenizdir. (tabii bir takim harici aparatlarla bu mumkun degil)

DSLR makinalarda 'live preview' isi sandiginiz kadar basit degildir. BIr kere sensorun onunde ayna vardir. O aynanin bir tarafina sensor koyalim o da LCD ye versin goruntuyu derseniz vizordeki goruntunun daha karanlik olmasina katlanmak zorunda kalirsiniz. Yok, aynayi kaldiralim, direk makinanin sensoru versin goruntuyu derseniz, o zaman da 'deklansor gecikmesi'ni artirirsiniz. Simdiye kadar bunlara cesaret eden olmamisti.. Olympus'ta butun bu eksiklikler var LCD'den goruntu gormek istediginizde. Ama bence bu bir baslangic, ve ilerde SLR makinalar mevcut ustunluklerini (aydinlik vizor, basar basmaz cekilen fotograflar vs) koruyarak LCD preview'a olanak verecekler.

Bu arada eger simdiye kadar yapilmayacak bir sey olsaydi yapan birileri cikardi

Tarih: 26 Ocak 2006, 20:34 - İp: 81.***.**6.28
guronline
guronline (üye)
Yurtdışı / Amatör

yawww..tamam alin sizin olsun tamam...lcd viewer iyi bise tamam.
...
burkay;
evet bende mucit zekasi vardir dogrudur.ama bunu "karadeniz zekasi" diye nitelendirmek biraz ozel olur..hepimizde olan bir özellik bu;dusunme... ...atakumlu harbi delikanliya delikanlica selamlarimi soyleyin...
gorusmek uzere..

Tarih: 26 Ocak 2006, 20:52 - İp: 85.***.**1.96
juggler
juggler (üye)

Burkay, eger gunun birinde P&S makinalar f1.2 den f36 ya kadar degerler alir, uzerindeki objektifler degisebilir hale gelirse o zaman dslr'lara gerek kalmaz .. Insanlarin ihtiyaclari cesit cesit.. Ben bugun ayni makinaya 100-400 takip kus cekiyorum, arkasindan 12-24mm takip genis acinin keyfini cikariyorum. Eger bir dslr-like makina olursa; 12-500 f1.4-4 IS, 8 fps, en az APS-C boyutunda, 50-3200 asa'da ceken, ve surekli netleme yaparken LCD de goruntu kesikligi olmayan, o gun benim DSLR makinami satip ondan aldigim gun olur.

Ben de bir gun ugramak isterim cayini icmeye.

Tarih: 26 Ocak 2006, 23:06 - İp: 81.***.**6.28
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili juggler misafirlerimi sadece cumartesileri kabul ediyorum.Mümkünse cumartesi günü gelebilirsen daha rahat sohbet ederiz.

Tarih: 26 Ocak 2006, 23:18 - İp: 85.***.**0.158
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

arkadaşlar hepiniz söylediklerinizde haklısınız ,,,ama..birşeyi unutuyorsunuz...

LCD2den bakmak değil olay...Olay şu....,,,,,,

LCD'den bakarken aynı zamanda deklanşöre yarım basarak o anki ışık ve parlamaları yada karanlık bölgeleri görmek amaç...

Sizlerinde dediği gibi Alırsınız bir LCD Bracketting olur,ama o benim bildiğim kadarıyla Vizördeki görüntünün aynısını verir.Deklanşöre yarım basmayla ilgili olan ışık ölçümleri ve parlak bölgeleri yinede göstermeyecektir...

Amaç Sadece LCD'den bakmak olsa o zaman bu sistem zaten ölü bir yatırım olurdu....

bu güne kadar beklediğim iyi oldu galiba,en azından en son olası teknolojili bir makina almış oluruz...Yani hem Dslr hemde Slr-Like yani ...........

S9500 alma kararım bu durumda değişecek galiba pazarbey.

sende ne var şu anda....

saygılar...

Tarih: 2 Şubat 2006, 01:04 - İp: 81.***.**3.224
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

yaw dada.....naber be....ne zamandır görüşemedik....saygılar.sevgiler...

Yazdığım gibi LCD'den bakarak ve deklanşöre yarım basarak Digitallerde olduğu gibi ölçümleri görebileceğiz öyle değilmi benim anladığım bu...yani ışıklımı değilmi,eğer karanlık ise f: değeri yada diğer ölçüm değerlerini değiştirip tekrar deklanşöre bastığımızda görüntünün değişmesi gibi ...bahsettiğim bu...

mesela benim makinada DC3a30'da öyle...f değeri yüksekse biraz düşürüyorum ve yarım basıyorum o zaman görüntüye biraz daha ışık giriyor ve istediğim ışık seviyesine getiriyorum...ve birebir olarak çekeceğim fotonun öyle olduğunu anlıyorum...içim rahat bir şekilde çekiyorum...

teknoloji varken gidip'de bu tür şeylerle uğraşmak bu saatten sonra sıkıcı olur bana göre...

eğer eskiden olsaydı , o zaman seve,seve bu değerleri ayarlardım...yani digital teknoloji olmadığı zamanlar...

Analog makinalarda öyle yapılıyordu , bence buda fotografçı arkadaşların en can sıkıcı noktalarından birisi idi gibi geliyor bana...İstedikleri verimi almak için bir sürü ışık ölçüm araçları falan kullanıyorlardı tabi...

yani hazırcı değilim öğrenmem gerekirse yinede öğrenirim ama, işte teknoloji neyaparsın , bilgiyi öldürmekte...
bizlerde fotograf çekiyoruz diye geçiniyoruz..........

kısacası OLYMPUS sadece , optik vizörden yansıyan görüntüyümü verecek LCD'ye merak ettim...

saygılar...

tüm ustalara bilgi ve verdikleri emekten dolayı teşekkür ederim...

üzüldüğüm bir nokta'da Gerçekten Teknolojini bazı meslekleri öldürüyor olması.....Bu konuda samimiyim...

yeniden saygı ve selamlarımla....

Tarih: 2 Şubat 2006, 01:15 - İp: 81.***.**3.224
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

İlginç bir makineymiş.
Doğal hayatı fotoğraflayanlar, veya insansız balon, helikopter vs çekimleri yapanlar (makineden uzakta olmak zorunluğu olan aklınıza gelecek her durumda) işe yarıyacak bir yenilik.
Bu tür durumlarda birkaç sorun var SLR makineler için. Ve tabii çözümleride..

1) deklanşör için elektromekanik bir servo düzeneği gerekiyor.(genellikle model havacılıkta kullanılan telsiz kumandalı servolar) bu düzen için güç kaynağıda lazım.
İki aşamalı servo kullanılıyor (odaklama ve çekim için)
Bir çin firması nihayet ucuz bir telsiz çözüm getirdi Canon ve Nikon'lar için. /Canon'un çözümü 400 küsur dolar çin çözümü 100 dolar)

2) görüntüyü uzaktan görebilmek için vizör'e takılan bir kamera, ve bunun telsiz yayını için ayrıca güç kaynağı.
Canon'un çözümü yok, Nikon'u bilmiyorum.
Piyasada satılan küçük "casus kamera"ları vizore yapıştırmak gibi ev yapımı.. veya daha düzgün bir Amerikan çözümü var

3) zoom için (bu durumların çoğunda gerekiyor) ayrı bir servo/dişli düzenegi, ve tabii güç kaynağı.
Buda ev yapımı olmak zorunda veya lensinizi yollarsanız servomotor(dıştan) takan bir Amerikan firması var

Tüm bunlar digital kompakt makinelerde çok kolayken SLR hatta DSLR kameralarda bile bir sürü karışık düzen..

Öte yandan SLR görüntü kalitesi ve esnekliği tüm bu zahmetlere deyiyordu.

Bence önemli bir yenilik, ve kendi pazarını oluşturacak, birde gerçek 35 mm olsaydı...

Bilgi için teşekkürler juggler

Tarih: 2 Şubat 2006, 02:52 - İp: 81.***.**3.130