mahonzynp
mahonzynp (üye)
Van / Amatör

Dsc R1

herkese slm ben sony dsc r1 almayı düşünüyorum. Genellikle makro fotoğraflar çekeceğim. R1' in makro çekimleri 35 cmden yaptığı doğru mu yoksa daha yakından odaklayabiliyor mu. Yorumlarınınz için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 3 Ocak 2007, 17:24 - İp: 85.***.**2.233
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

mahonzynp R1 macro yu otofokus olarak 35cm. den manuel fokus olarakta 22cm. den yapıyor.Bu konuyla ilgili detaylı bilgileri Sony R1 ilk izlenimler topiğinde bulabilirsin.

Tarih: 3 Ocak 2007, 17:32 - İp: 85.***.**6.99
tilllate
tilllate (üye)
İstanbul / Amatör

Selam;
Bende Sony R1 var ve evet doğru 35cm'den daha yakından netleme yapamıyor, makro çekeceksen kesinlikle tavsiye etmem başka makina bak. Bulabilirsen Sony'nin F828'ine bak 2cm'den netleyebiliyo (ama üretimi bitti ancak 2. el bulabilirsin)

Tarih: 3 Ocak 2007, 18:09 - İp: 85.***.**4.165
b_ipek
b_ipek (üye)
Ankara / Amatör

Aradığıonız makina aşağıda verdiğim linkte, İncelerseniz hak vereceksiniz,Aynı sitede R1'inde ful incelemesi var, 1cm süper macro mod'ludur. Keskinlik ve gerçek renkler konusunda Fuji çok üstün...
http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms6000fd/
s600odf=s6500df Avrupa'da s6500df olarak anılır.teknik olarak tamamen aynıdır. Ocak ortalarında satışa çıkacak...

Tarih: 5 Ocak 2007, 09:26 - İp: 62.***.**8.125
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

Bence kesinlikle R1 macro sorununu close up lenslerle çözebilirsin.

Tarih: 5 Ocak 2007, 11:11 - İp: 81.***.**6.163
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

fujinin mi renkleri gerçekçi
bence çok desteksiz atmışsınız.

açın r1 topiğini s9500 le osmanlı ve adnan abinin beraber makinelerini kullandığı aynı mekan çekimleri var.

Tarih: 5 Ocak 2007, 11:42 - İp: 85.***.**8.113
b_ipek
b_ipek (üye)
Ankara / Amatör

Abdullah Bey,
Ben 58 yaşında TT'den emekli bir kişiyim, Kesinlikle Ne Fuji'nin nede bir başka firmanın elemaniyım, Buralarda yazarken belki defalarca belirttim. 3 ay öncesine kadar sayısal makinelerle hiçbir ilgim ve bilgim olmadı, ancak film'li kameraları SLR'lerde dahil yıllarca kullandım. Araştırırken Canon S3 IS den başlayarak, Panasonic F50 sonrası F30, Sony R1 ve buradan Fuji s9500' e kadar geldim. dpreview'de ve diğer 10' a yakın yerli yabancı sitede 100'lerce resim ve test fotoları indirip inceledim ve hatta istemeye istemeye s9500' i almak üzereyken bir başka forumda açılan topicte s6500 fd' yi gördüm. Şu an bu makineyi USA' yoluyla "gg" den temin eden 2 arkadaşımızın çektiği güncel ve amatör çekim fotoları da inceledikten sonra, beni kesen d-SLR/like sınıfında tek makinenin bu olduğuna karar verdim.
Eğer dikkat etti iseniz, ne bu formda ve ne de diğer formda kesinlikle ne compact sınıfta ne de d-SLR sınıfında hiç bir marka model için ne yorum yaparım nede ileri geri fikir yürütürüm.
Fufi'nin benzer diğer makineleri içinde s9500 dahil ve aynı sensörü kullanan (Super CCD HR) F30 ve F31fd için dahi iyidir yorumu yapamam. Çünkü s6500df' nin verdiği keskinlik ve diğer özellikleri karşılamaktan uzaklar. Benim savunduğum bu markanın bu modelinin sınıfında başarılı ve benim beklediğim özellikleri karşılayan tek makine olduğu yönündedir ve bunun ötesinde değildir. Benimle aynı düşüncede olamayabilirsiniz. Buna da saygı duyarım....
Diğer yandan, ben hiç bir şekilde s9500 ile R1 'in mukayesesini yapmadım. Araştırmadım da çünkü elediğim iki makina için bir araştırma yapmaya değer mi? Ama şuna katılmıyorum. R1 (10Mp) ile s6500fd(6 Mp) makineyi karşılaştırdığınızda elbette verilen örnekte R1 daha net olarak algılanacaktır. Aynı resmi lütfen %100 crop'layıp bakarsanız ne anlatmak istediğim daha açık ortaya çıkacaktır "Carl Zeiss T" lens'e rağmen !
Kaldı ki yeni açtığım bir topikte s6500fd' nin piyasaya HB .com'da piyasaya sürüldüğünü ve fiyat konusunda olan görüşlerimi de bir zahmet okumanızı rica ederim.
http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=16076
Saygılarımla

Tarih: 8 Ocak 2007, 10:31 - İp: 62.***.**8.125
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Bipekkan öncelikle s6500e karar kıldıysanız, kararınıza saygım var inşallah memnun kalırsınzı, tabi fotoğraftan ne beklediğinize göre değişir bu olay, ben 8 ay s9500 kullandım, ve son olarak beni pek cezbetmedi, sensör boyutundan dolayı detay kaybı yaşadığı için istediğim keskin ve net fotoğraflar alamadım, renkler konusunda, pek sorun yaşamadım, bahsettiğiniz r1 ve s6500 fotolarını karşılaştırırken r1 in fotoğrafını önce s6500 ün fotosunun çözünürlüğüne düşürdüm ve daha sonra %100 crop yaptım, yani r1 fotosu gerçek çözünürlüğünde değildi, fakat olatın sonucunda bahsettiğiniz makine fiyat olarak baya ucuz görünüyor R1 e göre bu tercih sebebi olabilir sizin için,birde bu 1cm lik macro olayına değinmek isterim ki hiçbirzaman istediğiniz sonucu alamazsınız çünkü 1cm yaklaşınca lensin gölgesi cisme düşer ve flaş kullanılmaz sonuç karanlık fotoğraflar ve zaten bu macro modu 28mm de çalışmakta bu da fotoğraflanacak objenin uzak görünmesini sağlamakta, yani bu macro olayı benim için bir fiyasko oldu, bende tercihimi macrosu için yapmıştım, ben burda makineyi kötülemek için değil size bazı deneyimleri aktarmak için yazıyorum, o bu şu daha iyi diye değil, sonuçta hiçkimse parasını sokaktan toplamıyor iyice düşünüp araştırmadan karar vermeyin, saygılar.

Tarih: 8 Ocak 2007, 11:25 - İp: 81.***.**6.163
b_ipek
b_ipek (üye)
Ankara / Amatör

(rkantarci) Arkadaşım,
Aynen dediklerine katılıyorum. s9500 'ü alma kararımdan son anda vaz geçme nedenimde zatem 5x zoomdan sonra kenarlarda oluşan aşırı renklenme ve detay kayıpları ile objeler arası geçişte yaşanan aşırı yumuşaklıktı,Teknik anlamda ne denir tam bilmiyorum, Üstüne, özellikle bu forum sayıları 12 ye varan zoom tekerleği arızası (tabi bu genelleme olamaz) ve bu konuda kesinlikle beni tatmin etmeyen açıklamalar beni bu makineden de uzaklaştırdı.
s6500fd içinde kuşkum birebir aynı lensi kullanması.....

Tarih: 8 Ocak 2007, 13:40 - İp: 62.***.**8.125
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar makinada macro çekim adına çekim mesafesine bakmanız yerinde.Yani S9500'ün 1 cm macro çekim yapması iyi.
Canon S3 0 cm makro yapıyor.Bu fuji'den daha iyi macro çekim yapıyor anlamına gelmez.Çünkü burada işin içine sensör boyutu-megapixel ve lens(keskinlik namına) faktörleri girecektir.

Fakat Fuji S9500'ün 1cm-9MP'i dahi maalesef Sony R1'in 10MP-35cm'i ile karşılaştırılamaz.
R1'in macro çekim başarısı üstündür,üzerine birde keskinlik,canlılık vb. etkenleri katarsanız,fark açık ara olacaktır.

Adnan abi'nin R1 topiğinde R1 ile baskı alınmış çok büyük ölçekli fotoğraflar var.Makro'da düşünün siz detayı ve keskinliği.

Tarih: 8 Ocak 2007, 15:00 - İp: 85.***.**6.90
  • 1