gonulce
gonulce (üye)
Bursa / Amatör

Doğum Fotoğrafçılığı...

merhaba ben doğum fotoğrafçılığına hazırlanıyorum,hedefim yakınlarımın doğumlarını kareleyip ,somut örnekler elde ettikten sonra yeni müşterilerle yoluma devam etmek ancak,son günlerde mikne arayışımda kafamı karıştıran hususlar oldu ,ben en başından beri nikon d90 nın benim işimi göreceğini düşünürken araştırma yaptıkça kafam karıştı, 75-300/2,8 lensmi? yokse 18*55 lensmi,18*105 lensmi bbenim işimi kolaylaştırır ama tabii şunu biliyorum diyafram başlanfıcım 2,8 olmalı ,ama objektifli bodylerde mesela 18*55/18*105 lerde hep diyafram 3*5 oluyor ,bu yüzden tıkanıp kalıyorum,öyle bir makine ve lens olmalıki hem kısıtlı bütçeme uygun olmalı hem beni ilk etapta önümü açmalı,bugün itibariyle bu arada şu soruyuda sordum kendime canon eos 7dye 3,650 tlmi yoksa nikon d90a 2,600mü?

Tarih: 19 Nisan 2012, 18:00 - İp: 176.***.**0.183
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Zoom lensler bazen güneş ışığında bile pozlanması zor lenslerdir.. netlik için çok fazla ışık isterler. O ortamda ne kadar güçlü ışık olsada çoğu pozisyonda karanlık bölgeler hakimdir.

***Geniş açıyla çekilen fotoğraflarda sonradan kadraj almak daha kolaydır. Krop yaparak yine güzel kareler elde edilebilir.**

*** 2 makine kullanılması gerekir yine zoom lens bir makinede takılı olmalı ortam ışığına göre tercih edilebilir. ***

Fotoğrafçılığı hiç bilmeyen birinin bu daldan başlaması çok risklidir.

Tarih: 7 Mayıs 2012, 11:15 - İp: 78.***.**2.43
gonulce
gonulce (üye)
Bursa / Amatör

önerileriniz için çok teşekkür ederim,bana tanıdığım bir fotoğraf eğtimcisi şöyle dedi ,sen ehliyet almadan tır kullanmaya çalışan şöför sıfatındasın !! bu söz beni biraz ürkütsede ,umudumu kırmadı bazen riskler alınmaya değer,burada olmamın nedenide siz değerli ustalardan minik minik bilgiler almak şu andaki vaktim eğitim alacak kadar uzun değil,ama mutlaka busfak eğitimlerine katılmayı planlıyorum..bu arada 5 hazirandaki doğum bu gün aniden gerçekleşti ve ben kaçırdım kısmet...

Tarih: 7 Mayıs 2012, 14:51 - İp: 176.***.**5.238
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Bir dogumdan 1000 TL alsan veya 500TL ve bu iş sürekli ise, neden gidip tamron sigma felan alayım ki??nikonun 18-200 VR II li lensini alırsın en kotu...eger ki ayda 3-4 bin tl kazanıp bunuda devamlı yapacaksan nikon d700 alıp onada 24-70 lik ozel nano lensini takarsın ...taklasık iki 8-9 TL ye gelir...2 ayda amorti edersin...yapılan işin temiz, fotografların grensiz olması için iso performansı iyi bir makine ile flashsız cekim yapabileceğiniz makinelere ihtiyacınız olaacaktır.. d90 yeterse eger d 3100 hatta canon 1100 d yeter..para kazanılan işlerde ucuza kaçtıgınızda çekim sonrası fotoşopla ugras dur...amatorseniz benim gibi d 90 tabiki yeter...ama iş para karşılıgındaysa ucuza kaçmak işinizin kalitesini düşürür...nacizane benim düşüncem

Tarih: 8 Mayıs 2012, 12:35 - İp: 88.***.**4.24
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

kısmet değilmiş.. kaçırman belkide hayrına olmuş olabliir yapılan tüm tavsiyeleri değerlendirip, kendine güzel bir ekipman alman dileğiyle..

Tarih: 8 Mayıs 2012, 13:44 - İp: 78.***.**4.238
city57
city57 (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

Şimdi bu yazışmanın üzerinden aylar gecmiş olmasına ragmen yazmak istedim.(www.google.com)amcamızda arama yapıpta bu siteye yönlenen arkadaşlarımız için bir bilgide ben ekleyeyim.
Doğumhanede fotograf cekmek yada amaliyathane ortamı için...
loş oldugu gayet acıktır. lakin doktorlar işlemi loş ışıkta gercekleştirmezler sonucta onlarında yaptıkları işi net görmeleri gerekir.
spot aydınlatmalar size gayet başarılı bir sonuc elde etmenize yarar.
Nikon D90 ile 18-105 cokta başarılı bir ekip olur. Yeni alcanız için Nikon D90 ile Tamron 17-50mm f2.8 vc li bir kombinasyon tatından yenmez. Nikon (nikkor)50mm 1.8mm bir lens sizin için faciya olur. lakin maddi kaybınızda az olur sıkıntı olmaz. vc siz bir 50mm 1.8 ile net kare yakalamak için 1/100 un üzerinde iyibir el hakimiyeti ister. tamron ile bunu 1/30sn gibi hatta 1/10 gibi kullanmaznı mümkün olur. iso kafanızı kurcalıyacaktır.
tavsiyem D90 + 18-105 yada 17-50mm vc li model dir. vr siz yada vc siz model alıp elde cekim yapmak intihar olur sizin için...
D700 ve 24-70 f2.8 alsanız dahi iso yu yüksek acmanız gerekecek. 24-85 gibi dandirik bir lensi d90 takıp kullanmakta başka bir angarya ve maddi kaıptır. zoom lens olayıda sizi boşluga sürükler ve orada bırakır... 70-200 f2.8 bir lensiniz olsa dahi sizin makinanızda 105-300mm olur buda cekim acınız daraltır bir nevi. netlik yapmak için 1,5metre mesafe oplmalı unutmayın. maddi acıdan en kestirmesi d90+17-50vc li dir. oda olmadı 18-105 li olmalırır. başka lens ve makinalara yapılan her yatırın sizi istediğinize kavuşturamaz.
şikayet öneri ve bilgi almak için Hüseyin YILMAZ adresinden benimle irtibat kurabilirsiniz.

Tarih: 24 Haziran 2012, 02:54 - İp: 195.***.**7.241
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Doğum fotoğrafçılığında D80 bile kullananlar var. D90 elbette daha iyi işinizi görecektir. Fakat benim nacizane tavsiyen D5100 almanız yönündedir. Çünkü D5100 ün iso başarımı daha iyi ayrıca 14 bit raw çekimi olması raw formatında avantaj sağlayacaktır. Lens olarak 18-105 i kit olarak alın ve deneyin. Yetmezse daha sonra 50mmf1.8 gibi düşük diyaframlı bir lens alırsınız ve inanın 18-105 de asla boşa gitmez.
Kısacası D5100+18-105 her bakımdan daha iyi olacaktır sizin için. sizin için FullHD video çekimi yapabilmesi ve harici mikrofon bağlanabilmeside bonusu olur. FF makine almayacaksanız başka makine aramayın. Ya D5100 yada D7000 in yeni versiyon olanından alın.

Tarih: 24 Haziran 2012, 16:55 - İp: 88.***.**2.163
nurdanerdem
nurdanerdem (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

İyi günler arkadaşlar öncelikle kesinlikle amatörce birşey yapmayın. Ben doğum öncesinde çok istiyordum bir doğum fotoğrafçısı ancak internet araştırmam sonucu amatör çekimlerin zararını okuyunca bir hayli şaşırdım ,kocam Saba Tümerin programına konuk olan Şebnem Özinal'ın doğum fotoğrafçılığı işine girdiğini görmüş. oğluşumuzun doğumunda bana bir süpriz yaparak Şebnem Özinal ve ekibiyle doğum fotoğraflarını çekmesi için iletişime geçmiş. oğluşumuz şuan 2 aylık ve elimizde ömür boyu saklayabileceğimiz bir doğum albümü var. bu ekip aynı zamanda doğum öncesi , doğum sonrası ve doğum günü çekimleri de yapıyor. ilgilenenler , bebeletto.com'u ziyaret edebilir. son derece dikkatli ve profesyonel davrandılar. allah hepsinden razı olsun...

Tarih: 4 Temmuz 2013, 17:03 - İp: 78.***.**7.115
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

amator çekimlerin zarrı neymiş ki siz reklam yapıyorsunuz, DOĞUM FOTOĞRAFÇILIĞINDA TEK BİR ÖNEMLİ KRİTER VARDIR SAĞLIK AÇISINDAN ODA FLASH KULLANMAMAK BAŞKA BİR SAĞLIK SORUNU YARATMASI MÜMKÜN DEĞİL!!!birde hijyene dikkat etmek.. TEK YAPILMASI GEREKEN GÖZLERİNİ KORUMAK YENİ DOĞANIN fotoğraflarında FLAŞ KESİNLİKLE KULLANMaMAK anlık yuksek ışık çakmaları gözlere zarar verdiği için...BURADA FORUMLARA YAZAN HERKES bu yüzden geniş diyaframlı yuksek ışık seviyeli lensler ve yuksek iso kullanması gerektiğini biliyor... belki siz bilmiyor olabilirsiniz..başka bir sağlık sorunu yaratmaz, sizinki, reklam olmuş biraz...
şebnem özinalın bu konudaki tecrübeside tartışılır kusura bakmayın...
ZATEN 4 TEMMUZDA ÜYE OLUP REKLAM YAZISINI BURAYA EKLEYİP SİTEDEN GİTMİŞSSİNİZ!!!
YAZINIZ ETİK DEĞİL!

#buzlucam' tarafından 05.07.2013 16:18:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Temmuz 2013, 23:59 - İp: 188.***.**6.131
kahveciler
kahveciler (üye)
İstanbul / Amatör

doğum fotoğrafçısı fiyat konusunda bilgileri alabileceğiniz bir sayfa http://www.dogumfotografcisi.com.tr/dogum-fotografcisi-fiyatlari.html

Tarih: 19 Mayıs 2014, 12:50 - İp: 85.***.**9.102
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Anladığım kadarıyla siz bu işe profesyonelce yapmak istemektesiniz ve çoğu zaman sipariş üzerine çekim yapacaksınız. Dert etmeyin, her türlü lensi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Diyafram değerleri bence önemli değil. Çünkü size sipariş verenler için doğum sırasında çekeceğiniz fotograflar onlar tarafından anı fotografı olarak saklanacaktır. Bu nedenle "2.8 diyaframlı lens kullanın arka planın flu olsun" diye bir isteklerinin olacağını zannetmiyorum. Bilakis doktorun ve doğumhanenin de kadraja girmesini, arka planın görünmesini isteyeceklerdir.
Demem o ki lens o kadar önemli değil. Ama gövde önemli. Buzlucam arkadaşın vurguladığı gibi flaş kullanmayacağınızdan dolayı iso performansı çok iyi bir gövde seçmelisiniz. Doğumhanenin ışığında kolay çekim yapabileceğiniz bir gövde aramalısınız...

Not: Doğumhane fotografçılığını abartmamak gerek. Biraz deneyim kazanmış her amatör rahatlıkla çekebilir.

#ercan43' tarafından 19.05.2014 21:34:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Mayıs 2014, 21:13 - İp: 176.***.**6.168