queen13
queen13 (üye)
Ankara / Amatör

Diyafram Bileziği Olan Dijital Makine??

merhabalar. fotoğrafla ilgilenmeye henüz çok yeni başladım.
bi makine almak istiorum. ama filmli olmasını istemiorum ve diyafram bileziği olsun istiorum. yani eski filmli makineler gibi. zevk meselesi tabi.
acaba var mı böle makineler yoksa ben çok şey mi istiorum?
başlangıç için hem de belli bi süre beni idare edebilicek yüksek çözünürlüklü bi makine konusunda yardımcı olabilir misinz? şimdiden teşekkürler..

Tarih: 8 Eylül 2009, 01:38 - İp: 78.***.**3.62
fomadijital
fomadijital (üye)
İzmir / Firma

nikon pentax digital kasa al.
onlara eski tip bilezikli obj. tak sorun böyle çözülür

Tarih: 8 Eylül 2009, 02:05 - İp: 85.***.**8.185
queen13
queen13 (üye)
Ankara / Amatör

peki diğer dijital makinelerde de aynısı oluo mu yani objektif değiştirince iş bitio mu? makinenin kendisiyle ilgili diil mi bu sistem?
bi de elim çok titrio ve şarj olarak da ii dayanabilicek pil olsun batarya olsun önerebiliceniz bi model var mı? çok teşekkürler.

Tarih: 8 Eylül 2009, 02:08 - İp: 78.***.**3.62
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax'ın dijital makinelerinde titreşim önleme sistemi gövde üzerinde. bu sayede eski lensleri bile kullansanız titremeyi önleyebilirsiniz. Ayrıca Pentax 40 yıl önceki lensleri ile birlikte çalışabiliyor. Bu konuda forum(lar)da çok ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Tarih: 8 Eylül 2009, 08:39 - İp: 193.***.**7.122
queen13
queen13 (üye)
Ankara / Amatör

çok teşekkür ederim bu pentaxın tüm makineleri için geçerli bi durum mu bi de objektif olarak önerileriniz var mı?

pentax k20d nassı bi makine sizce ve anlattıım türden özellikleri içerio mu? yani diyafram bileziği öncelikli olarak? çok soru sordum biliorum ama çok yeniyim kusura bakmayın

ya da önerebiliceniz model olarak 10mp üstü kamera?

#queen13' tarafından 08.09.2009 21:26:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Eylül 2009, 20:51 - İp: 88.***.**5.100
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax ve Nikon'un eski lenslerini bir kenara bırakırsak asri (modern) zamanlarda Panasonic ve Leica'ın çıkardığı DSLRlarda 4/3 sistem DSLRlarda böyle bir imkan vardı diye hatırlıyorum.

Ben de ilk başlarda sizin gibi bileziğin elzem olduğunu düşünüyordum. Hem 70'lerin bilezikli hemde son zamanların gövdeden çoğunlukla tekerlek vasıtasıyla ayarlanan sistemlerini kullandım. Şimdi yeni sistemin daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

Hem ayrıca zoomlu lenslerde bilezik kullanmak pek pratik değil, fokal uzunluk değişince diafram açıklığı kendiliğinden değişebiliyor, bunu mekanik olarak simüle etmek zahmetli ve masraflı olabilir.

Tarih: 9 Eylül 2009, 01:59 - İp: 88.***.**9.220
queen13
queen13 (üye)
Ankara / Amatör

haklısınız ama artık diyafram bileziği olan objektiflerin maliyeti zaten fazla diil bildiğim kadarıyla.belli bi süre denemiş olurum en azından.
ayrıca üzerinde sadece diyafram bileziği olan, zoom olmayan objektifler de var diye biliorum. yanılıyor muyum?

Tarih: 9 Eylül 2009, 02:42 - İp: 88.***.**0.141
  • 1