guel
guel (üye)
Almanya / Meraklı

Dis Mekan Dügün Cekimleri İcin Slr ..

cok severek fotograf cekiyorum ve artik egitimini alip profesyonelce cekimler yapmayi yani hobimi meslek haline getirmeyi istiyorum...kurslara katilmam icin önce dslr´e ihtiyacim var...bütcem 600-800 Euro civari...güzel dis mekan cekimleri yapabilecegim bir model- lens önerirseniz cok sevinirim

digital kameram canon ve hatali cikti tamir eedildi halbuki almadan önce cok arastirmistim..dslr de aynisi yasamak istemiyorum ama forumda en cok canon öneriliyor neyse yardimlarinizi bekliyorum

Tarih: 9 Ocak 2012, 23:30 - İp: 109.***.**4.210
k.etkisi
k.etkisi (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 5D Mark II , Nıkon D 700 , Nıkon D7000 veya Canon 60D olabilir..Bunlara iyi birer lens almanlazım. 2000 TL butce ile dugun fotografı çekemezssin. 70-200 nikon VRII , 50 mm 1,8 , 18-70 2,8 sabit nikon ....fotoshopta gebermek istemiyosan saatllerce ekipmanın saglam olması lazım. profesyonelce yapacaksna bu isi dısardada olsan sna ısık gerekcek onlarda 1000-1500 TL arası...hayırlı işler...

Tarih: 10 Ocak 2012, 13:52 - İp: 88.***.**4.24
guel
guel (üye)
Almanya / Meraklı

verdiginiz bilgiler icin tesekkür ederim...

Tarih: 12 Ocak 2012, 20:44 - İp: 78.***.**9.85
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

valla dslr like ile bile dugun fotografı ceken var.
ama ne kadar ciddiye alınırsınız bilmem.

k. etkisi kusura bakmasın saydıgı ekipmanlar birbirine cok uzak ekipmanlar. dugun fotografcılıgıyla alakalı da degiller malesef.

herhangi bir gövde uzerine geniş acılı bir lens daha cok işinize yarayacaktır. 50mm gibi sabit bir lens hiç bir işinize yaramaz. 70-200 gibi dar acılı bir lensle dugun dernek ortamında cekim yapamazsınız.

nikon da 18-105
canonda 18-135 lens işinizi fazlasıyla gorecektir zaten..
geniş acıdan orta teleye uzanan lensler calısma alanınızı kıstlamaz, pratik calısma olanagı saglar

işin olmazsa olmazı kaliteli bir flaş. ve tabi bilgi tecrube..

dugun fotografcılıgından tamamen ayrı bir dal olmak uzere özel gun fotografcılıgı yapacagım derseniz işte o zaman 50mm 85mm gibi hızlı (acık dıyaframlı)prime lensler, 70-200 ya da ilk etapta boşa masrafa hiç luzum olmadıgı için 70-300 gibi tele lensler farklı kompozisyonlar yaratmada işinize yarayacak seylerdir.

ancak tabi ozel gun fotografcılıgı da oncelikle yaratıcılıgın yuksek planda gerekli oldugu ve teknik bilginin eksiksiz olmasını gerektiren bir dal.

hayatında tek sefer bu tarz fotograf cektirecek insanlar karsısında kotu duruma dusme olasılıgının olması yeterli bir neden malum.

siz ilk etapta kit lensiyle bir makine almaya bakın.

canon 60d+18-135
nikon d90 + 18-105 tarzı bir set alıp once fotografcılık işini ogrenmeniz, sonrasında kaliteli bir flaş alarak flaş kullanmayı ogrenmeniz, bu ogrenme surecinde estetik duygunuzu geliştirecek yonde entelektuel birikim saglamanız, türün ustalarının portfolyolarını incelemeniz yararınıza olur.
kimse dogar dogmaz yurumeye baslamıyor, bebek adımlarıyla ilerlerseniz uzun vadede karlı olan siz olursunuz.

Tarih: 13 Ocak 2012, 01:11 - İp: 78.***.**9.72
ozy1976
ozy1976 (üye)
Yurtdışı / Amatör

gaijin sanki benim son iki dügün cekimi tarif etmissin..

hoby olarak cekim yapiyorum...

makinam d5100 18-105 VR extern flashim yok ama haklisiniz gercekden bazi fotograflarda gerekiyor.

cekimlerimin salon kesiminde malum orkestranin disco isiklari buharlar falan derken ortam felaket oluyor bazen,buna ragmen acemi olarak cok olumlu tepkiler aldim.
manuel modda 1-50 1-100 arasi iso 100-200 cok nadir 400 (uzak cekimlerde) diyafram ise 4-ila 10 arasi o anki isik durumuna göre arasira portre modundada cektim ama kendimi gelistirmek istedigimden M de cekiyorum bütün cekimlerimi...

eger yazdiklarima eklencek veya düzeltilcek birseyler varsa ustalardan yorumlarini bekliyorum....

Tarih: 30 Mayıs 2012, 21:38 - İp: 79.***.**0.217
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

ozy1976, valla M ile öyle bir ortamda çekim yapmak büyük cesaret.. neden dersen her seferinde pozlamayı ayarlaman lazım.. nasıl becerdin anlamadım?

guel, bütçen maalesef yetersiz kalıyor. İyi bir gövde bu 60d veya d700de olabilir. lens olayında, 12-24, 85mm, 70-200 en iyi seçimler olur.. profesyonellerin kullandığı ekipman bu şekildedir. 17-50 gibi bir geniş açıda çok işe yarar ancak sadece bu lens olayı kurtarmaya yetmez. Gelinin ailesini ve derinlik etkisi veren çekimler için 12-24, 10-20 gibi lensler olaya büyük renk katar. Sadece gelini portrelemek için ve yaratıcı çekimlerde 85mm çok işe yarar. 70-200'de olmazsın olmazın gibi birşey. Ve mutlaka iyi bir flash ve reflektör..

Tarih: 30 Mayıs 2012, 22:01 - İp: 78.***.**8.17
ozy1976
ozy1976 (üye)
Yurtdışı / Amatör

vallaha ne yalan söyleyim 700 fotografdan benim gözümde 100 ü harika 200-300 idare eder. geri kalani yanlis ve yetersiz cekim oldu tecrübe oldugunu düsünüyorum...

flash eksikligi cok hissediliyor ayar meselesine gelince salonun isiklariyla oynandikca bende makinayla oynadim hatta kameraninda cok kuvvetli led isiki vardi....

son dügünde dügün fotografcisinda d90 vardi modelini bilemicem cok büyük bir flas vardi.. objektive dikkat etmedim ama birkac kez makinayi otomatik modda gördüm(organizede görevli bir genc cekim yapiyordu)...yani flashin cok önemli oldugunu hem orda anladim hemde cekimlerimde

Tarih: 30 Mayıs 2012, 22:26 - İp: 79.***.**0.217
theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

düğün fotoğrafçılığı için genelde yola 1 tane body ile çıkmıyorlar 2 body kullanıyor profesyoneller. malum düğün bu olaki birşey oldu diğer body ile devam ediliyor yada ikisidne farklı lensler vs oluyor.ve gaijinin de dediği gibi flaş şart.60d veya d90 o fiyat aralığınıza denk geliyor.gaijini takip edin adam doğru diyor,benda ha hiç yanlış bir şey dediğini görmedim.

Tarih: 30 Mayıs 2012, 23:04 - İp: 78.***.**7.249
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

ozy1796, valla iyi kurtarmışsın durumu tebrikler

Tarih: 31 Mayıs 2012, 11:32 - İp: 78.***.**8.159
  • 1