serhann
serhann (üye)
Sakarya / Amatör

Diş Hekimliği Fotoğraf

diş hekimliğinde malum en önemli konulardan biri hastaya önceki hali ve sonraki halinin görüntülenmesi .tabiki makro çekimler de önem kazanıyor.ben sony h1 aldım malumunuz makro çekim yapayım derken zoom kullandığımda elimin titremesinden dolayı bulanık görünüm alıyorum veya direk manuel olarak yaklaştığımda ring flash olmadığından karanlık oluyor.sony h1 için ring flaş olduğunu kitapçığında okudum ama türkiyede yok bildiğim kadarıyla ve ayrıca şu an nikon 8800 alsam bi artısı olurmu yoksa tamamen israf mı olur?yardımcı olursanız sevinirim...

Tarih: 23 Haziran 2006, 13:24 - İp: 85.***.**2.72
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

8800'deki VR sisteminin elinizin tiremesinden dolayı oluşan bulanık görüntüye faydası olabilir ama ne derece olur denemek lazım. Sizin için deneyebilirim ama sizin fotoğrafları hangi ışık şartlarında çektiğinizi bilemediğimden aynı sonuçları alabileceğimiz şüpheli.

Çözüme bir başka açıdan yaklaşmak gerekirse, dijital fotoğraf çektiğimiz için her şartta konuya yaklaşmak zorunluluğumuz yok. Flaşın gölge yapmayacağı bir mesafeden çekip daha sonra istenilen kısmı kesip çıkartabiliriz.

Tarih: 23 Haziran 2006, 14:35 - İp: 85.***.**5.234
nimgalad
nimgalad (üye)
Ankara / Amatör

selamlar bende diş hekimiyim sorunuza cevap olmayacak ama madem açtınız konuyu bende sorayım acaba panasonic fz7 ne kadar kullanılabilir bu durumda ilgilenen varsa yardımcı olabilirmi

Tarih: 23 Haziran 2006, 18:33 - İp: 85.***.**6.98
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Ben size aynı zamanda bir panasonic yetkili servisi olarak
DMC-Tz 1 modelini öneririm.Sensör çapının büyüklüğü zoom mekanizmasının yatay oluşu ile 10 optik zoom ve herşeyden önemlisi görüntü sabitliğini askılı lens ile sağlayarak titreşimleri absorbe etmesi gibi üstünlükleri bu makineyi kendi kategorisindeki diğer markalardan bir adım öne taşıyor....

Tarih: 24 Haziran 2006, 01:47 - İp: 85.***.**9.208
serhann
serhann (üye)
Sakarya / Amatör

sayın dt.oral ring light ı siz yapıyorum dediniz pekiiiii her modele yapabiliyormusunuz niye diyorum bunu dün doğubanka gittim girmediğim dükkan kalmadı h1 için ring flash baktım baya bi dolandım yok hiç biyerde.şu piyasada satılan okuma lambaları varya klipsli onlar işe yarar dendi bi onu deniyim paylaşıcam sizlerlearkadaşların bahsettikleri tripodların fiyatları nedir acaba?herkese sevgiler ve selamlar.sağlıklı günnler...

#serhann' tarafyndan 27.06.2006 11:09:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Haziran 2006, 12:42 - İp: 85.***.**2.72
serhann
serhann (üye)
Sakarya / Amatör

burkay bey sizede teşekkür ederim peki bu tz 1 görünüş olarak çok ufakl ama marifeti büyük herhalde.ayrıca fz grubu hakkında yorumlarınız ne açıkçası makine alıcam ama sony h1 aldım çok başarılı olamadım şimdi alacağım makinede bu şekilde olmasın param kalmıcak artıknikon 8800 a takılmış durumdayım ama bilmiyorum

Tarih: 24 Haziran 2006, 12:49 - İp: 85.***.**2.72
dtcan
dtcan (üye)
Tekirdağ / Amatör

Serhann bey merhaba,
Bende diş hekimiyim. Benim tavsiyem tripot kullanmanız. Tripot kullanarak makineyi sabitleyerek titremeye engel olup, makinanın zoom'uyla ve reflektör aydınlatmasıyla çekim yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Ring flaşın size bir maliyeti olacak. Onun yerine tripot maliyetiyle sorunu çözmek mümkün. Ama kullanabileceğiniz tripotta biraz masraflı. Manfrettonun bir modeli buna uygundu. Modeli tam hatırlamıyorum. Ama kafanın takılacagı kol yere paralel oluyordu. manfrotto 190DB pro sanırım. Ayrıca birde kafa alınmalı tabiki.Terch sizin

Tarih: 24 Haziran 2006, 16:52 - İp: 81.***.**2.162
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

dtcan,
Manfrotto nun bahsettiginiz özellikteki stativleri sadece PRO B serilerinde var. Bunlar ise 190 pro B ve 055 pro B

Sahsen ben dis hekimi degilim ama 055 pro B olanini kullaniyorum ve cok memmunum. Kafa icinse kesinlikle toplu olanlardan oneririm. 322 rc2 cok iyi olur derim.

Tarih: 24 Haziran 2006, 17:38 - İp: 84.***.**4.199
dtcan
dtcan (üye)
Tekirdağ / Amatör
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Merhabalar, ben de dişhekimiyim. Ben şu anda ağız içi çekimlerde Panasonic FZ20 kullanıyorum. Makro çekimlerde Olympus makro lensimden yararlanıyorum. Yetersiz ışık problemini de kendi yaptığım ring-light'la çözdüm. Daha önce de Kodak DX6490 makineme ring-light yapmıştım. Neticeleri benim için yeterli. Bu ring-light'ların resimlerini BURADAN görebilirsiniz. (İlk 5 resim Panasonic'e uyumlu ring-light'a, son 4 resimse Kodak'a uyumlu ring-light'a ait...)

Tarih: 24 Haziran 2006, 21:39 - İp: 195.***.**3.49
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

merhaba,
makro çekiminde görüntü sabitleyici sistemler oldukça önemli ama en iyisi tabii ki tripod kullanmak.
Ancak 8800 gibi, H1'de de görüntü sabitleme sistemi var. Bence bu israf olur bunun yerine Oral beyin belirttiği gibi ring flaş takarsanız, hem karanlık sorununu aşmış olacak, hem de yeterince ışık olacağı için çekim hızlanacağından titreme olmayacaktır.
Bir arkadaşım da CP 4500'den çok memnun du 1 cm'den makro çekebiliyordu. Orijinal nikon ring flaşı da çok ucuzdu.
tamer

Tarih: 24 Haziran 2006, 22:04 - İp: 193.***.**2.10
  • 1