tolgabey
tolgabey (üye)
İstanbul / Amatör

Dijital Makinaların Ömrü

Selamlar, bende bundan 5-6 gün önce bir FZ30 aldım, sürekli çekim yapıyor ve makinayı keşfetmeye çalışıyorum, ancak makinanın prospektüsünün en arka sayfasında bu "bu ürünün kullanım ömrü 10 yıldır" diye bir ibare var, oldukça canım sıkıldı. Tabiki 10 yıl yaşayacağımızı bilmiyoruz ve 10 yıl sonra teknoloji ne halde olacak kimbilir, ancak benim elimde reflex slr makinalar var, minolta, nikon ve woglander gibi bunları ben 10 yılı aşkındır kullanıyorum, şu an gayet de iyi durumdalar. Bu ibare acaba dijital teknolojinin ömrümüdür (yani demode anlamındamıdır), yoksa hakikaten makinaya biçilen ömürmüdür. Birde merak ettiğim diğer dijital makinalarada böyle biçilmiş ömürler varmıdır? Teşekkürler. (Bu arada Benim adımda Tolga ancak, Formu açan Xtolga ile bir bağlantım yok, onunlada tanışacağız herhalde)

Tarih: 21 Haziran 2006, 14:51 - İp: 88.***.**0.95
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Dslrlerde perde omru var fakat dijitallerde bu yok normalde(yanlissa duzeltin).
Bence o yazilan "demode" anlamindadir.

Tarih: 21 Haziran 2006, 15:16 - İp: 87.***.**3.155
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Bende birşeyler yazayım da böylece tanışmış olayım adaşımla

Bildiğim kadarıyla SLR olmayan makinelerde de perde ömrü var. Muhtemelen bunu hesaba katarak makineye bir ömür biçilmiş olabilinir diye düşünüyorum (Eğer yanlışım varsa düzeltin)

Tarih: 21 Haziran 2006, 15:46 - İp: 212.***.**0.50
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

tolgabey,
canını sıkma, 10 yıl sonra o makinayı hatırlamayacaksın bile. eskisi gibi iyi bir gövde, birkaç iyi lensle 15-20 yıl çekim yapamıyorsun artık.
dijital teknolıji ile makinalar 2-3 yılda demode oluyor. işimizi gören makinalar bile, sanki yetersizmişcesine değiştiriliyor. buna ben de dahilim. emin ol 3 maksimum 4 yıl sonra yeni makinalar alacaksınız. çünkü reklamlar, konuşmalar, forumlar hepsi bize bunu pompalıyor. üstelik dijital teknolojini 10 yıl dayanması da çok iyi. düşün 10 yıl önceki DX2-66 bilgisayarını kaç kişi özlüyor. Bu da, o kadar olmasa da öyle.
tamer

Tarih: 21 Haziran 2006, 16:33 - İp: 193.***.**2.10
trigger
trigger (üye)
İstanbul / Amatör

Makinelerin marka ve modellerine göre perde ömürleri var. Dediğim gibi bu modele göre değişiyor. 40.000-50.000 poz olan da var, 100.000 poz olanda var. Bu sayıdan sonra perde garantiden çıkıyor. Benim bildiğim bu. Yoksa ürünün demode olması ile alakalı değil.

Tarih: 21 Haziran 2006, 16:36 - İp: 85.***.**9.165
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kompact digital makinelerde ayna ve perde olmaz, sensor sürekli olarak objektifi görür, live preview böyle çalışır.
Verilen tahmini ömür, ama çok daha uzun sürelede çalışacağını tahmin ediyorum.
Tamer beyin söylediğine katılıyorum. Tüm elektronik cihazlar artık birkaç yıl kullanıp atılacak şekilde gelişiyor pazarlar. Merak ediyorum, elinde 4 yıldan eski bilgisayarı ve digital makinesi olan ve hala esas kullanılan cihaz olarak bulunduran kaç kişi var ?
10 yıl sonra o makinelere yedek pil bile bulamazsınız. Dikkat ederseniz pil yapıları sürekli değişip duruyor, aynı markanın bile farklı modelleri anlamsız bir şekilde minik ayrıntılarla farklı piller kullanıyor. İnsanı sinir eden bir durum.

Tarih: 21 Haziran 2006, 21:41 - İp: 85.***.**8.126
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Kompakt dijital makinada perde olmasaydı, perde hızını nasıl ayarlayabilirdik ki?

Tarih: 21 Haziran 2006, 23:32 - İp: 85.***.**4.66
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Şöyle diyelim, SLR makinelerde kullanılan perde sistemi ve perde kompaktlarda yok. Yani dolayısıyla perde ömrü diye bir şey yok bu makinelerde.

Tarih: 22 Haziran 2006, 00:20 - İp: 85.***.**7.209
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sn Murgur,
Compact makinelerde sensor sürekli ekrana bilgi yollar, yani hep aktiftir, deklanşöre bastığınızda kayıt devresi çalışır, belirttiğiniz enstantane süresince. Bu yüzden deklanşöre bastığınızda ekranda bir duraksama görmeniz normaldir (uzun pozlama ile deneyebilirsiniz).
Aynı teknik, mekanik hızı yeterince hızlı olmayan SLR makinelerde, yüksek enstantane hızı elde etmek için kullanılıyor.

Tarih: 22 Haziran 2006, 02:20 - İp: 85.***.**8.126
burki
burki (üye)
İstanbul / Amatör

bence perde var yok farketmez. Perdenin ömrü kaç yıl onu da bilmiyorum. Ama içinde "digital" kelimesi geçen her şey için 10 yıl çooook uzun bir süre arkadaşlar. Bu süre içerisinde muhtemelen hepimiz en 2-3 kere makine değiştiririz...

Tarih: 22 Haziran 2006, 08:08 - İp: 85.***.**3.164
akaybey
akaybey (üye)
İstanbul / Amatör

cevap veren arkadaşların hepsi tamamlayıcı bilgiler vermişler.hepsi güzel cevaplar, asıl verimli ve tam olarak sorunuzun karşığı olan cevabın trigger den geldiğini düşünüyorum.
yabancı foto sitelerindeki incelemelere göz attığımızda görüyoruz ki, - özellikle dslr incelemelerinde - makine üreticileri de ürünlerinin 70000,100.000,125.000 kez basılabileceğini(deklanşöre basmak) üstüne basarak belirtiyorlar.
bana da ilk okuduğumda çok ters gelmişti. hatta 125.000 kere deklanşöre basmanın da çok yetersiz olduğunu düşünüyorum. öyle ya, dijital makine! çek çekebildiğin kadar; 125.000 kare yeter mi.... ama adamların dediğine göre öyle!!!
son olarak, belirtilen basış rakamından sonra makine çalışmayacak diye bir anlam çıkmamalı..
arkadaşların dediği gibi, güzel bir makinen var ama en fazla 3 sene sonra kenara koyma ihtimalin yüksek.
güle güle kullan

Tarih: 22 Haziran 2006, 13:28 - İp: 194.***.**2.31