extremexif
extremexif (üye)
İstanbul / Amatör

D90 Yeni Çıkmışken,d5000 Niye !...

Selam, arkadaşlar !...

Gerçekten merak ediyorum neredeyse birbirlerine çok yakın teknik özellikleri olan Nikon D90 varken, D5000 modelini piyasaya sürmek nasıl bir fayda sağlıyacaktırki...
D90 almayı düşünen birinin aklını karıştırmaktan başka ne işe yararki...
Üstelikte herikiside giriş seviyesi modeller...
Yeni kasa yeni devreler,bir sürü arge yatırımı bütün bunları anlamakta zorlanıyorum...
Bunu açıklıyabilirmisiniz...

#exif' tarafından 23.06.2009 17:17:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2009, 17:12 - İp: 92.***.**0.58
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

ben burda en 100 tane konu gördüm "ne alsam karasızım" diyen...

satıcıların amacıda bu zaten.

Suyu bulandırıp balık avlamak gibi

varmı yapan aramızda şu bulanık çayda balık olayını

Tarih: 24 Haziran 2009, 15:13 - İp: 78.***.**3.156
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

histogram yazdığın mesajda hangi konudan şikayetçi olduğunu anlamaya çalışıyorum..
sonra forumları bombalasın
garip bir ifade ama eğer olaya bombalamak diyorsan bende soruyorum..forumların varlık sebebi bombalanmaları değilmidir.. bombalanmayacaklarsa niye forum olsunlar..
olan kullanıcıya olsun
noluyo kullanıcıya ??
firmalar kazansın ne ala memleket
e tabi kazanacaklar.. kaybetmek için üretip satmıyorlar ya !

neyse tabi şaka yapıyorum.. ama makine alma arefesindeki bir insanın kafa karışıklığını çokta büyütmemek lazım.. hayati bir konu değil.. hatta olumlu bir konu.. teknolojik bir alet alır daha ne olsun... hemde keyfekeder bir alet...

ellemeyin firmalar hergün yeni model çıkartsınlar... ne kadar fazla marka o kadar fazla rekabet... ne kadar çok model o kadar çok kampanya..

Tarih: 24 Haziran 2009, 15:27 - İp: 85.***.**3.53
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

oraya yazdığın tüm konulardan rokomet ...
bombalamaktan kastım bir konunun defalarca açılması örnek olarak "d90mı 450d mi sürekli aynı sorular sürekli aynı cevaplar araştırma pek yapılmıyor... tekrarlanmanın (bombalamak) bir anlamı yok ama işte ...

amatör kullanıcılar sitedelerdeki bir kaç sivri zekalı yüzünden prof makina alıyorlar ve kullanamayınca makinayı satıyorlar boşu boşuna zarara giriyorlar ya da firmların gereksiz aşırı model çıkarmasından dolayı insanların daha ileri modellerle daha iyi fotoğraf çekerim olayından dolayı fazla para vermesi ..yani kısacası olan paralara oluyor ...

rokomet biliyorm bende bu firmaların nasıl ayakta durduklarını benim bahsettiğim şey pazara hitap eden kitlenin kafasını bi güzel karıştırıp ve sürekli basit güncellemeler yapıp yeni makinaları millete geçirmelerinden bahsediorum

çıkarsınlar tabi hatta aylık dergi gibi çıkarsınlar

Tarih: 24 Haziran 2009, 16:15 - İp: 88.***.**3.116
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Yani benim açımdan pek birşey ifade etmese de, Nikon kendi açısından gayet güzel bir iş yapıyor. Pazardaki pastadan daha fazla pay alabilmek için seçenekleri çoğaltıyor, pazardaki ürün yüzdesini artırıyor. Nikon D90 almak istiyorum ama pahalı diyene 200 USD altında (ABD de yaklaşık olarak) D5000 var. Nikon D5000 e parası yetmeyen için 250-300 USD daha ucuza D60 var. Nikon D90 a parası yetmeyip Canon 450D alacak olan adam D5000 i yönelecek demekki.

Ben Nikon un sadece gövdede AF motoru koymama stratejisini anormal buluyorum. Daha doğru garip bir cesaret olarak değerlendiriyorum ancak pazarı yıllarca bu kadar domine etmiş bir markanın mutlaka sağlam bir pazarlama stratejisine sahip olduğunu düşündüğümden çok da fazla garipsemek istemiyorum. Demekki marka değerine güveniyor ve Nikon alacak adam ne yaparsan yap Nikon alır diyor. Kaldı ki burada forumda da daha işin başındayken "Nikon Almak İstiyorum" diyen adam az değil.

Tarih: 24 Haziran 2009, 16:16 - İp: 78.***.**5.148
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d90 giriş seviyesi bir model degildir.

Tarih: 24 Haziran 2009, 19:50 - İp: 78.***.**9.119
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yanlış bilmiyorsam Tamron ve Sigma'nin bir dolu yeni lensi AF motorlu - ozellikle D60 , D5000 türü makinalarda kullanılabilsin diye ...

Mantıklı dusunursek , Elinde AF motorsuz lens olan kisiler kimler ?? Eski SLR kullanıcıları veya şu an bir Nikon DSLR'si olanlar . Bunların bir sonraki alacagı DSLR , nasıl olsa baslangıç seviyesi olmayacak . Yani onlar için D5000 gibi bir makinaya govdeye motor koymakta yarar yok .

Kim alacak D5000'i ?? YA DSLR-like'tan geçenler veya yeni başlayanlar . Her 2 grubun da elinde eski lens yok . Govdede motor yok diye almamasına da sebep yok zira Nikon da , Tamron-Sigma da govdeden motorlu lens uretiyor artık - ileride ilave lens alacaklara .

Geriye bir tek , yeni entry level DSLR alıp , bunun uzerine ileride 2.el eski lens takmayı planlayan grup kalıyor ...Pek kaale alınmayacak bir yüzdedir herhalde ...

Nikon'un govdede AF motorsuz makina uretmede israrında bir bildigi olmasın ??

Tarih: 24 Haziran 2009, 21:52 - İp: 96.***.**9.175
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Paperman;
Gövdesinde AF motoru olmayan makineleri ucuz diye alan birçok öğrenci var. Aynı arkadaşlar ucuz diye fellik fellik ikinci el lensler arıyorlar Hayyam pasajında. Buluyorlar bulmasına da, bu lenslein makinelerinde AF yapamadıklarını öğrenince surat şekilleri üzüyor adamı.
Temel soru; Canon Nikon un diğer markalara göre bariz avantajı nedir? Yaygın lens seçenekleri. Gövdesinde AF motoru bulundurmayan Nikon modeller için bu avantaj söz konusu değil. Bu gövdeleri alan yeni lens almak zorunda diğer bir deyişle öpülmek zorunda.
Nikon un bir bildiği olduğu kesin, ama bu bildiğinin kendi yararına olduğu da kesin

Tarih: 24 Haziran 2009, 22:37 - İp: 85.***.**2.230
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

belkide af olmayan son gövdeleri şimdi burada tartışıyor bile olabiliriz.

Tarih: 24 Haziran 2009, 22:41 - İp: 78.***.**3.156