mert-
mert- (üye)
İstanbul / Amatör

D90 Vs Eos 7d Sizce Hangisi ?

bn dslr makine almayı düşünüyorum size hangisi olmalı hangisi iyidir 7D için sensörü 18 mp fazla gelmiş gibi çok soft çekiyor gibi yorumlar okudum sizce hangisi alınmalı ?
valla hangi her amaçla kullancam portre doğa arada makroda olabilir

#mert-' tarafından 29.10.2009 13:15:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ekim 2009, 04:49 - İp: 88.***.**0.225
alegrias
alegrias (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba Mert,

Acikcasi ben 7dyi inceledikten sonra, keske ilk makinam bu olsaydi demistim. Benim en cok gozume carpan ozelligi 8fps fotograf cekme hizi.
Su an 5d kullaniyorum ve yanina yuksek fpsli (frame per second) bir makina ihtiyacim doguyor zaman zaman. Ileride sen de fullframe bir makinaya gecersen, ikinci makinan olarak 7dyi elinden cikaramayacagina eminim.

Ote yandan; once kucuk,ucuz, dusuk sinif bir makina al, onunla fotografciligi az cok kavradiktan sonra iyi bi makina al diyenler cikacaktir. Eger bu sekilde bi dusunce icine girersen Canon 350d veya bulabilirsen 300d bile ogrenme asaman icin yeterli olacaktir. Sonra 7d'ni gonul rahatligiyla alabilirsin

Benim onerim hemen 7dyi alman. Yeni baslayan biriysen ilk baslarda biraz karmasik gelebilir, ogrenmen nispeten yavas olabilir ama hobi bu. Aceleye gerek yok, keyfini cikar..

Lens konusunda yardima ihtiyacin olursa da cekinmeden sorabilirsin

Aramiza hosgeldin

#alegrias' tarafından 29.10.2009 18:44:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ekim 2009, 18:34 - İp: 116.***.**9.185
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" d90 ve 7D arasında 200 300 dolar fark var ................ d90 1100 dolar 7d ise 1400 1500 arası deişiyor ............. "

Fiyat bılgınız yanlış . 7D + 28-135mm lens yurtdısında $ 2200 gıbı fıyatlara satılıyor - D90 $ 1100 ıken ... Sadece body olursa $1700 filan , belki onunla karıştırıyorsunuz .

Tarih: 29 Ekim 2009, 19:03 - İp: 96.***.**9.175
mert-
mert- (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim tavsiyeleriniz için ama ben bikere alim tam alim diyorum bn bu 7D yi aldıkdan snra 5,6 sene maline almam daha bide bni full hd 30 fps görüntüsü cezbetti hemde acaip evet şimdi baktım lens ile birlikte 1700 dolar tutuyormuş D90 da sölediğim fiyata mevcut tabi hepsi sıfır

Tarih: 29 Ekim 2009, 20:24 - İp: 88.***.**8.72
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

500d alsanızda 5-6 yıl degiştirmeden kullanabilirsiniz zaten, dslr alıyorsanız surekli degiştireceginiz yatırım yapacagınız sey zaten lens,govde degil.
bu durumda bir 7d almaktansa, 500d yanında 2 iyi yada 1 cok iyi lens almak cok cok daha mantıklı..

birinde olmayıp digerinde olan sizin için farkedecek tek bir ozellik bile yokken 900 dolar fazladan vermek cok mantıklı gorunmuyor.
--

Tarih: 29 Ekim 2009, 20:36 - İp: 78.***.**0.213
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

7d orta sınıfın ileri seviye cihazıdır.. Canon firması 5d ile 50d arasında yeni bir sınıf yaratmıştır bu cihazla.. Bu tip makineleri genelde 1 Sn.de daha fazla kare çektiği için; Kuş fotoğrafçılığı yada Spor fotoculuğu yapanlar kullanırlar.. Boşa verilmiş paradan başka birşey diil.. Almışken tam alayım mantığı fotoğrafçılıkta çok yanlış bir düşüncedir.. Firmalar giriş seviyesi cihazları kimler için çıkarıyor o zaman??

Tarih: 29 Ekim 2009, 20:40 - İp: 78.***.**0.62
mert-
mert- (üye)
İstanbul / Amatör

ya çok haklısınız ama örnek fotolara baktım eos 7 görüntüleri 500d yi katlamış resmen kalite olarak tabi 30 fps full hd çekimide bni acaip cezbetti diyebiliriz ikilemde kaldm valla

Tarih: 29 Ekim 2009, 22:09 - İp: 88.***.**8.72
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Nereye bakıyorsanız fiyat kaynağınız yine yanlış .

$1700 sadece body fiatı ...En ucuz lens ile $2200 'e gelir .

------------

PC ekranında gördüğünüz 7D - 500D kalite farkının kullanılan lensten kaynaklanmadığına da emin misiniz ?

Oto yarışçıları bu işe en başta go-kartla , Boeing 777 veya F16 pilotları ( + uzay mekiği pilotları ) da Cessna pırpır ile başlıyor uçmaya - unutmayın ....

Tarih: 29 Ekim 2009, 23:10 - İp: 96.***.**9.175
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

500d ile 7d arasında fotograf kalite farkı "varsa bile" bunu bilgisayar ekranından bakarak anlamanıza imkan dahi yok.

Tarih: 29 Ekim 2009, 23:30 - İp: 78.***.**0.213
alegrias
alegrias (üye)
Yurtdışı / Amatör

polemik yaratmak istemem ama hala tam olarak anlayamadigim bi durum var.

Oto yarışçıları bu işe en başta go-kartla , Boeing 777 veya F16 pilotları ( + uzay mekiği pilotları ) da Cessna pırpır ile başlıyor uçmaya - unutmayın
sadece hobi olsun diye, herhangi bir maddi kazanci olmadan oto yarislarina katilan veya boing 777 ucuran birileri var mi cok merak ediyorum..

Adi ustunde hobi, sozluk karsiligi:
Gorev ve meslek calismasi disinda severek yapilan, dinlendirici, oyalayici ugras, dusku.

Neden her seferinde bu fotograf makinasi secme olayi fiyat olarak en dusuk, fotografciligi ogrenme hizi olarak olabildigince hizli sekilde ogrenilmese gerekiyormus gibi davraniliyor ki. Profesyonelce yapilmayacaksa fotografcilik, yani kar amaci gudulmuyorsa, gecim kaynagi, yasamsal zorunluluk degilse bence harcanan paradan cok, kullanan kisinin ekipmana bagliligi ve uyumu onemlidir.

Firmalar giriş seviyesi cihazları kimler için çıkarıyor o zaman??
Giris seviyesi makinalar, dusuk butceli kullanicilar icin tasarlanmis, kimi ozellikleri tamamen yok, kimi ozellikleri de biraz kisilmis cihazlardir. 500d de olan butun ozellikleri 7dde bulabilirsiniz. "7d alirsan ogrenemezsin, 500d alirsan ogrenirsin" cok acele bi yorum bence. 7d de olup 500d de olmayan ozellikleri kullanmayi nasil ogrenecegiz peki?
cevap: daha sonra 7d alarak.. ee simdi noldu?
hem 500d yi aldik, hem de 500d den 900 dolar pahali olan makinayi aldik..

birinde olmayıp digerinde olan sizin için farkedecek tek bir ozellik bile yokken 900 dolar fazladan vermek cok mantıklı gorunmuyor.
Benim en cok dikkatimi ceken fps ve makinanin boyutlari. Acikcasi 350dyi kucuk boyutlari yuzunden kullanmakta zorluk cektim.

Sonuc olarak benim sahsi gorusum kullanicinin makinayi benimsemesi daha onemli. Govde, lens bunlarin hepsi arac. Onemli olan insanin icine sinmesi.. 300d+18-55 ile cekilmis dudak ucuklatan fotograflar var..

Umarim anlatmak istedigimi dogru bir dille yaziya dokebilmisimdir.
paperman, gaijin ve puskas.. yorumlarinizdan alintilarimi kisisel bi saldiri olarak algilamayin. Soyledikleriniz cogu insanin dusunceleri, konu butunlugu saglamak icin o alintilari yaptim.

Iyi gunler

Tarih: 30 Ekim 2009, 04:34 - İp: 210.***.**2.81
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Alınacak bir durum yok Alegrias , fikir belirtiyoruz ...

Ben bu durumda cümlemi tekrar kuruyorum - bir kelime ilave ederek ...Tam anlaşılmamış zira

" Oto yarışçıları BİLE bu işe en başta go-kartla , Boeing 777 veya F16 pilotları ( + uzay mekiği pilotları ) da Cessna pırpır ile başlıyor uçmaya - unutmayın "

---------------

Durum boyle iken HOBİ amaçlı yapacak olan niye en üst model ile başlıyor ?
Para kazanmak için başlayanla hobi olarak başlayanın ne farkı var ?? . Ben anlamadım açıkçası kurmak istediğiniz bağlantıyı

Tarih: 30 Ekim 2009, 07:37 - İp: 96.***.**9.175