fritz
fritz (üye)
Ankara / Amatör

D90 mı Eos550 mi ?

Arakadaşlr selam ,
Makinayı amatör olarak portre ,manzara...gibi fotograflar için kullanacağım .
Eos 550D kagıt ustunde daha iyi gibi duruyor ama D90 daha pahalı .Objektif te sorun yaşarsın diyorlar Canon için .
Hangisini almalıyım sizce ?

Tarih: 6 Aralık 2010, 10:52 - İp: 78.***.**1.16
silzey
silzey (üye)
Şırnak / Amatör

canon eos 550D tabiki,size kim demişse objektif ile yanlış bilgilendirmiş.Canon gibi dünyaca ünlü bir markada sorun olabilirmi sizce..

Tarih: 6 Aralık 2010, 11:51 - İp: 78.***.**6.98
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

ne için sorun yaşarsın dediler? fokal aralık yetersiz mi dediler? nikonun kit lensi biraz daha geniş aralıklı çünkü. ancak ben 2si arasından d90'ı tercih ederdim muhtemelen.

Tarih: 6 Aralık 2010, 12:27 - İp: 217.***.**7.32
unknownsniper
unknownsniper (üye)
Bursa / Profesyonel Fotoğrafçı

Eline en iyi oturanı ve gözüne hoş geleni al bence. Kullanmaktan zevk alabilmeslisin. Önemli olan makinadan ziyade senin beğenmen. İkisi de kendini kanıtlamış iki ayrı marka. Hepsi bu.

Tarih: 6 Aralık 2010, 12:36 - İp: 62.***.**6.124
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

kesinlikle 550D

liveview daha hızlı
ekranı daha kaliteli
sensörü yeni teknoloji (d90 3 yıllık)
video modu kat kat kalitesi
objektik sorunu kesinlikle yok.

d90'ın tek avantajı daha sağlam his uyandıran, daha fonksiyonlu gövdesi.

vereceğiniz paraya daha yeni bir teknoloji edinin derim.

ben sizin yerinizde olsam spot sony a580 'e de bakardım.

ayrıca, hangi kamerayı alırsanız alın çektiğiniz karelerde dünyalar kadar fark olmayacaktır. iş biraz sizde biraz lens kalitesinde bitiyor.

#rockhound' tarafından 06.12.2010 13:43:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Aralık 2010, 13:17 - İp: 85.***.**2.238
fritz
fritz (üye)
Ankara / Amatör

Aradaki fiyat farkı da az sayılmaz . Canon Full-hD video da cekıyor sanırım gerçi çok kullanmayacağım ama .Peki aradaki fiyat farkı len ile ilgili olabilir mi sizce ?Değer mi yani buna ?

Tarih: 6 Aralık 2010, 13:40 - İp: 78.***.**1.16
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

fark nikon'un kazık sever bir firma olmasından dolayı.

kötü kamera değildir ama ben yeni alacağım kameranın güncel bir teknoloji ürünü olmasını beklerim.

video modu artık olmazsa olmaz bir özellik, mutlaka kullanırsınız.

bu iki modelin bulduğunuz fiyatları nedir hangi lensler vardır ve bütçeniz nedir söylerseniz daha faydalı öneriler gelir

Tarih: 6 Aralık 2010, 13:53 - İp: 85.***.**2.238
yozkan88
yozkan88 (üye)
İzmir / Meraklı

video her ikisinde de af değil, kolay bir iş de değilmiş düzenlemek için sağlam bir bilgisayar , uzun vakit ve sabır istiyormuş. ben mantıklı da bulmuyorum video ve onun kalitesini 1.derecede önemli bir kıstas alınmasını dslr makina alınacakken. teknolojik özellikler hepimizin aklını çeliyor. canon iso 12800 galiba. nikon ise daha düşük değerdir. bu göz boyuyor kesinlikle. ben böyle olmuştum, alıp gördükten sonra burada benden sonra makina arayan arkadaşların da genelde takıldığı şeylerden biri olduğunu gördüm. nikon iso 6400e çıkmıyorsa hiç kaybınız olmaz. zaten zevk alamazsınız mutlu olamazsınız o kadar noise dolu bir fotoğraftan. bunun yanında benim için gövde önemli birşeymiş.makina değiştirdikten sonra görebildim. taşıma problemini dert etmiyorsanız büyük ve ağır gövdenin ergonomi olarak daha iyi olduğu kesin ki d90'ın gövdesi bence harika. hem yapı bakımından hem de işlevsellik bakımından. liveview konusunda ise sony bu işi çok iyi beceriyor, ama sadece makinamın bi özelliği olan teleconverter sadece liveviewde çalıştığı için açıyorum o da ne kadar sıklıkta... liveview olmasa bile dert etmeyebilirdim belki.çünkü önceki makinam 450d'deki liveview çok sıkıntılıydı hiç kullanmıyordum bile eksikliğini hissetmedim dahi. makinamda liveview olmasın ama ergonomik ve fonksiyonel olsun isteyen biriyim. çift ayar tekerleğini tercih ederdim mesela liveview yerine.

ancak rockhound arkadaşa katılıyorum marka takıntınız yoksa a580'e bakın. sony'yi yabana atmayın. her firmanın kendi içinde handikapları var sony'nin de var ancak kendine sağlam yer edinebilmek adına gövdeye diğer markalarda olmayan şeyleri ekledikleri bir gerçek. ben seviyorum makinamı.

evet nikon pahalıdır, d3000 d5000 d3100 ve daha önceki ürünlerde yaptığı bazı alicingöz oyunları beni sinir eder ama yiğidi öldür hakkını yeme derler bizde.

#yozkan88' tarafından 06.12.2010 14:26:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Aralık 2010, 14:24 - İp: 217.***.**7.32
murad83
murad83 (üye)
İzmir / Amatör

bence 550d bir çok nedeni var.
http://snapsort.com/compare/Canon_EOS_550D-vs-Nikon_D90

karşılaştırma yapılmış. ikiside eşit puan. ama yine de 550d derim ben.

Tarih: 6 Aralık 2010, 14:55 - İp: 88.***.**6.111
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Erdem bey ; Fotoğrafçı gözü ile değil muhasebeci gözüyle bir hesap yapalım ,
Nikon D90 satın alsanız farzedelim ,

18-105 VR lens ile 1600 TL ye , hesap kapandı .

Canon EOS 550D satın alsanız 18-55 is lens ile 1350 tl , hesaba devam edelim ,
objektifi beğenmediniz , birde EFS 15-85 is lens satın aldınız , 1150 Tl etti mi toplam 2500 Tl ,

Yani muhasebeci gözü ile fotoğraf makinası satın almak zor iş ,

Tarih: 6 Aralık 2010, 17:15 - İp: 178.***.**1.135
gokhanz
gokhanz (üye)
İstanbul / Amatör

Canon - Nikon karşılaştırmasında

Nikon D 90'da Af motoru var

Canon 550d de ise yok, sadece kit lensinin üzerinde mevcut.Af motorlu lensleri bir araştırmanız sizin faydanıza.Objektif alımlarında size en azından 450 - 500 tl avantaj sağlamakta.

Nikon D 90'da kit lens 18-105 olarak belirlenmiştir.
Canon Eos 550 d de ise 18-55 olarak belirlenip kullanıma sunulmuştur.

Bu durumda Af motorlu makineler mi daha ön planda yoksa af motoru olmayan makineler mi?
OBJEKTİFLERDE...
Örn: Sigma 70-300mm F4-5.6 DG APO : 481 TL
Nikon 70-300mm f/4.5-5.6G ED IF AF-S VR : 550$
KARAR SİZİN...

Tarih: 6 Aralık 2010, 17:25 - İp: 85.***.**3.127