kuzu.1
kuzu.1 (üye)
Sivas / Amatör

D90 İlk Alındığı An Heyecanı

arkadaşlar hayyamdaki odak fotoğrafçılıktan, 04.07de kendim kayseride olduğum için arkadaşıma 18-105mm kit ile d90 aldırdım. kendisi bir kaç deneme çekimi yaptıktan sonra bana kargoladı. makine bugün(07.07) elime geçti ve şu problemler ile karşılaştım sizce ne yapmalıyım acil olarak fikirlerinizi belirtmenizi ve yardımcı olmanızı istiyorum..

ilk olarak kutu üstündeki seri numaralarını karşılaştırdığımda body nin seri numarası kutu üstündekine uymasına rağmen, lense ait seri numaraları farklı, olaya iyi niyetle yaklaştım ve farklı kutuların lenslerinin karışmış olacağını düşündüm sizce bu problemi önemsemeli miyim?

ikinci olarak ise ki (ÖNEMLİ olarak gördüğüm problem) yüksek iso ve uzun pozlamlarda(toz parçası, ışık parlaması vs gibi unsurların olma ihtimalini ortadan kaldırmak için çok kez tekrarladım) sayısı hiçte azınmıyacak her fotoğrafta aynı yerde kırmızı, mavi ve beyaz pikseller var.. kırmızlar hotpiksel diyelim diğerleri ne? bu durum için yeni almış olduğum shutter sayısınıda "photo me" programıyla kontrol edip sorun olmadığını gördüğüm makinem için,

sizce ne yapmalıyım odak fotoyla irtibata geçene kadar sizlerin fikirlerinizi acil olarak almak istedim, ilgilenen herkese teşekkür ederim..

örnek: rapidshare e yükleyebildim,
(hernoktayı kendi renginde daire içine aldım)
http://rapidshare.com/files/253234126/DSC_0075.JPG.html

#kuzu.1' tarafından 09.07.2009 21:58:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Temmuz 2009, 02:52 - İp: 88.***.**0.198
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Birde şöyle deneyin , 1600 iso'da manuel mod'da objektifin kapağı kapalı iken ,
ard arda önce 10 sn , sonra 1sn , sonra 0.1 sn (1/10) , pozlayıp 3 çekim yapın .
10 sn pozlamada göreceğiniz kırmızı mavi gri noktalar ( hot pixeller ) 1sn pozlamada
görünmeyecek kadar azalıyor 0.1 sn pozlamada yok oluyor ise makinanız sağlamdır.
objektifi dert etmeyin makina ile objektifi takmadan vitrine ayrı koyarlar , karışmış olabilir .
Sonucu yazınki merakta kalmayalım .

Tarih: 12 Temmuz 2009, 01:35 - İp: 85.***.**9.167