yvzsmsk
yvzsmsk (üye)
İstanbul / Amatör

D90 Dan D700e Gecmeyi Düşünüyorum Yardım

arkadaşlar D90 um var sadece gece çekimleri yapıyorum uzun pozlama 20 25 30 sn kapalı diyafram kapalı diyaframdayken lambaların uzun pozlamada yıldız gibi çıkmaları falan gibi takıntılarım var beni böyle şeyler mutlu ediyorbenim için iso yu yükseltince görüntü bozulmuyomuş daha iimiş saniyede şua kadar çekiyomuş ne bilim videosu süpermiş gibi özellikler önemli değil.Bu durumda D90 dan d700 veya nebilim D7000 i geçsem acaba elde edeceğim uzun pozlamalarda çok fark aynı bir kalite elde edermiyim merak ediyorum.

Tarih: 21 Ocak 2012, 01:16 - İp: 2.***.**5.84
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bosuna para harcamayın. ısıkların yıldız gibi cıkması için diyaframı kısmanız gerekli. isoyu yukseltmeyin zaten uzun pozlama yapıyorsanız.

Tarih: 21 Ocak 2012, 21:43 - İp: 217.***.**8.9
yvzsmsk
yvzsmsk (üye)
İstanbul / Amatör

benim çekim teknikleri ile ilgili bir sıkıntım yok dediğim gibi benim hiçbir fotoğrafımda iso 200 den yukarda değildir eğer isonun 200 üstüne çıkması son çareyse benim o kareyle işim olmaz bana zevk vermez demek istediğim 30 saniye f14 veya 16 18 ile çekim yaparken arka planın netliği olsun nebilim pozlama renk kalite olarak d90 ile 700 arasında ne gibi farklar olur d700 full frame olması neyi değiştirir görüntü açısından objektiflerinde kalitesini aynı varsayarsak bu sonucu merak ediyorum boşuna insanlar okdr para verip d700 kullanıyo olamaz sanırım bu iki makinanın arasındaki fark gece fotoğrafı açısından merak ediyorum.yanımda bi d700 olsa bütün cevaplarımı alıcamda aynı enstantane hızı aynı f açıklığı ile ama yok size sormak istedim

Tarih: 21 Ocak 2012, 23:36 - İp: 2.***.**5.84
g.emre
g.emre (üye)
İstanbul / Amatör

D90 dan D700 e geçmek size ISO performansı anlamında çok katkı sağlar ama tek amacınız gece fotoğraflarında sokak lambaları gibi ışık kaynaklarının köşeli, yıldız gibi çıkması ise bunun için özel filtreler mevcut. Tabii diyaframı kısarak aldığınız sonuç sizi tatmin etmiyorsa.

Bunun makine ile değil lens ile alakalı olduğunu belirteyim

Tarih: 22 Ocak 2012, 12:48 - İp: 85.***.**6.137
yvzsmsk
yvzsmsk (üye)
İstanbul / Amatör

sokak lambalarını sadece örnek olarak verdim ne biliyim suya yansıyan renkler olsun dediğim gibi iso 200 ün üstüne çıkmam sanırım d700 le aralarında çok bir fark olmaz demek istiyorsunuz ozaman fark kalite için lense ağırlık vermem lazım galiba

Tarih: 22 Ocak 2012, 15:40 - İp: 2.***.**2.102
emreaksoy
emreaksoy (üye)
Antalya / Amatör

D700 ün farklarını bilmiyorsanız geçmeyin. Öğrendikten sonra geçmeliyim dersiniz öyle pat diye full frame makineye geçilmez çünkü. Mesela alacağınız lensler fx formatlı olmalı bunların fiyatı oldukça yukarıda bunu düşünmelisiniz lenslari kolayca alabilecek misiniz? Elinizdeki lensler uymayacak bunu düşünmelisiniz. Ve hepsinin herşeyi tamamiyle biliyor musunuz? full frame makineye öğrenim sürecini bitirip geçmek lazım.

Tarih: 23 Ocak 2012, 11:42 - İp: 78.***.**7.249
yvzsmsk
yvzsmsk (üye)
İstanbul / Amatör

onların farkındayım 2 2.5 yıldır d90 kullanıyorum.okulda hocamda d700 var ordan bi hayranlık var d700 bana geliyoki full frame bir makinanın deklanşöre basarken çıkan ses bile bambaşkalenslerimin uymuyacağınıda biliyorum hepsini satınca zaten d700 e yaklaşıyorum sonrada d700 24 70 sigma bir fx lensi var onu alıp bir lensle başlarım diye düşünüyorum

Tarih: 23 Ocak 2012, 13:35 - İp: 2.***.**6.75
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Akacak para cüzdanda durmazmış.

Tarih: 23 Ocak 2012, 13:49 - İp: 213.***.**5.242
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Artilari tabiki olacaktir. Full Frame makina artisindan baska bazi eski chip bulunmayan lensleride manual ayarlari ile kullanma sansi taniyacagi bence en guzel artisi.Piyasada eskiden kalmis guzel lensler var mesela ve D90 bu lenslerde isik ayarini yapacak manual ozelliklere sahip degil.Yeni D7000 de gerci bu ozelligi koydular ve tercih tamamen sana kalmis...Ben D700 u D7000 e degismem acikcasi.Benim icin fazla aci artisi,uzagi yaklastirma yani crop artisindan daha onemli...

Tarih: 24 Ocak 2012, 10:07 - İp: 88.***.**3.238
  • 1