aragon53
aragon53 (üye)
Rize / Amatör

D90 - D5100 - 550d Yada 600d

İlk defa bir slr makina alacağım ama bu işe merakım fazla slrlike makinam var ve epey bişeyler öğrendim favori markam nikon istediğim modelde aslında d5100 ama diğerlerine göre daha küçük ve bu benim çok hoşuma gitmiyor d90 çok güzel ama eski model diyorlar fakat fotoğraf kalitesi güzelse modelin eskki olmasının kötü tarafı yoktur sanırım neyse acayip kararsız kaldım yardımlarınızı bekliyorum 1500-2000tl arası düşünüyorum.

Tarih: 18 Ağustos 2012, 08:48 - İp: 78.***.**8.129
ofli_akrep
ofli_akrep (üye)
Trabzon / Meraklı

"smaler" yazdığınız yorum çok açıklayıcı olmuş çok teşekkür ediyorum. Ben de d90 ile d5100 arasında gidip geliyordum, AF motoru olmadığından 5100'e soğuk bakıyordum ama galiba o sorun değil lenslerle birlikte (amatör olduğum için bilmiyorum)

Tarih: 22 Ağustos 2012, 02:36 - İp: 188.***.**8.231
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Giriş seviyesi nikonlara, gövdede af motoru yok diyenlere, canonlarda gövdede af motoru varmı diye sormanızı öneririm. Nikon son çıkarmış olduğu lenslerle af problemini aşmıştır. AF destekli lensler pahalı diyenlere karşılık ise şunu yapınız. Nikon kit lenslerin daha kaliteli olduğunu unutmayarak toplam maliyeti hesaplayın. Sonuca göre zaten karar vereceksinizdir.

@smaler sende polemik yaratıp, fanatik yazılara başladın Canon'un bütün lenslerinde AF motoru olduğu için Canon'un AF sorunu yoktur. Nikon'un yeni çıkan AF-G lenslerin ne kadar oldğundan haberin varmı? Yoksa ben sana söyleyim Canon 250 tl. iken Nikon 650-750 aralığında.
TIKLAYIN Bunları zaten yazdım ama demekki anlamayanlar için birdaha yazmak lazım. Internet var test sonuçları var. Havadan d5100 EN İYİ demekle bitmiyor bu işler.
TIKLAYIN
Ara bilgi: d5100 üst sınıf falan değildir. Öyle olsa AF motoru olurdu. AF motoru ciddi maliyettir.

Teste 600d'yi ekle Fotoğraf Kalitesi olarak Jpg'te 550d ve 600'd'nin üstün olduğunu görebilirsin.

Sabahtan akşama Nikon kullananların Nikon'un kit lensinden başka söyledikleri birşey yok. Bu artık komik bir hal aldı. Kimse kit lense yetinmez. Kaldıkı atla deve değil biraz daha kaliteli diyelim ona. Görende Nikon kitinde L serisi kalitesinde lens veriyor zannedecek. Bunu totalde bir üstünlük gibi göstermekten vazgeçin. Çünkü alacak olan kişileri cebinin delinmesine yol açacaksınız. Çünkü bir süre sonra tele yada 50mm alacak olan kişi ciddi maliyetlerle karşı karşıya kalacak. Herkesin gelir durumu sizinki gibi olmayabilir. Canon istenen kaliteyi ucuza veren bir markadır. Bunu artık herkes biliyor. Ama yeni başlayan insanları yanlış yönlendirmeyin. Bu büyük bir hata olur. Ayrıca d5100 küçük ebatından dolayı ele zor oturan bir makinedir. Test sitelerinde bu konuda çok kötü puanlar almış. Arzu eden bakabilir..

Maliyet çıkartırsak: Şuan d5100 + 18-105 Vr 2400 Tl. İlerde portre için 50mm alacağını düşünürsek + 750 = 3150 ye çıkıyor. Nikon 70-300mm f/3.5-5.6 VR Lens teleyide hesaba katarsak: +1500 = 4650 Tl. yapıyor. Eh az bi rakam değil. Ayrıca d5100'de şuan pil sorunu var. Hatalı ürünleri geri çağırdığını sitesinden duyurdu. Dikkat derim !!

Aynı Kit Canon'da: 550d + 18-135 1935 Tl. 50mm f/1.8 + 250 = 2185 Tl. Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM Lens 1350 = 3535 Tl. yapar. Dikkat edersen Canon'un giriş seviyesi tele sınıfındaki en iyi lensini hesapladım. 75-300 III Usm falan alınırsa: bu rakam 2800'lere falan geriler.

Sonuç: 4650-2800= 1850

Rakamlar 3 aşağı 5 yukarı farklılık gösterebilir. Ama bu Nikon'un çok pahalı bir seçenek olduğu gerçeğini değiştirmez..

Tarih: 22 Ağustos 2012, 10:57 - İp: 78.***.**2.44
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Nikonun af konusunda eksik olan bir lens araligi varmi sayin puskas.
600D ve D5100 ü tarafsiz davranan ve eskiden ciddi Canoncu olan Teknoseyir ekibi incelemis ve d5100 un 1 adim daha onde oldugunu aciklamislardir.
Ben canonuda begeniyorum. Ama 60D-7D gibi modelleri.
Kim hangi markay sempati duyuyorsanonu alsin. Fakat bu bilgimle gidip giris seviyesinde canon almam. Ozellikle tekrar ediyorum. Farki belki fark bile edemezsiniz. Ancak nikonun kit lenlerinin daha kaliteli olmasi bile bence yeterli br sebep. 60d nin altindaki canonlar sahsen bana oyuncak gibi geliyor.
Kompakt makinelerdede canon ve fujiyi daha cok begeniyorum mesela. Ayrica sunu belirteyim. Dijital makine satisida yaptigim icin cogu makine elimden geciyor.

Not: Magazalarda fuji hs30 u 550d den daha cok öven reyon gorevlileri bile var. Gulduruyorlar beni.

Tarih: 24 Ağustos 2012, 00:28 - İp: 188.***.**8.53
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Söylediklerimin cevaplarını alamadım sayın smaler Konu değiştirmeyiniz. Bakın zaman harcayıp, maliyet çıkardım Onlara bir cevap yazın önce. Konu Nikon'un eksik aralık olayı değilki.. Nerden çıkardınız bunu şimdi. Pazarlama taktiklerini sizden çok daha iyi bilirim. O yüzden bu ucuz konuları geçelim. Güvenilir test sonuçları beni ilgilendirir. Canon'un oyuncak dediğiniz gövdelerinin hepsi magnezyum ve paslanmaz çelik alaşımdan üretilmiştir. Herkesin gözü gibi baktığı DSLR makinelerden bahsediyoruz. Üstü tabiki plastik olacak. Savaşamı gidiyoruz. Kaldıki birçok dayanıklılık testinde Nikon gibi Canonda sağlam olarak çıkmıştır. Yutupda durability test diye yazın bir dünya video var

Yine döndük dolaştık Nikon'un kit lenslerine geldik. Kit lensin iyi olması hiçbir zaman yeterli sebep olamaz. Çünkü zamanla alışkanlıklar ve zevkler değişecek. Portre lens, Tele lens gibi faktörler var. Maliyetimizde Nikon'a totalde 2000 gibi fazla bir rakam ödedik. Bu farka çok rahat bir L serisi lens alınabilir. Malum kit lensle L serisi lens karşılaştırılamaz bile

Gelelim test sonuçlarına: d5100 sadece rawda biraz daha iyi. Ama en ok tercih edilen jpgte 550d, 600d daha iyi sonuçlar vermiş. Hemen görsellerimizi getirelim.

Test sonuçlarına bakarsanız %100 cropla detaylarda her 2 Canonda daha iyi gözüküyor.

Tarih: 24 Ağustos 2012, 11:26 - İp: 78.***.**1.135
smaler
smaler (üye)

Keskinlik, kontrans, renk, doygunluk v.s. gibi degistirilebilir ayarlar beni enterese etmiyor. Cunku D800 bile kullansam standart ayarlari tercih etmem. Kompakt makinemi kullaniyoruz? Benim icin onemli olan renk derinligi ve yuksek iso basarimi gibi seylerdir.

Lens konusunda nikon kit lenslerin canon kit lenslerden kaliteli olduguna suphe yok. Canonun en cok elestirdigim yani bu zaten. Yanina benzer kalitede bir lens aldigimizda canonlar daha pahaliya geliyor diye dusunmekteyim. Unutmayalim ki canonun o meshur 50mm f1,8 ucuz lensiyle genel olarak sadece portre cekebiliyoruz.

Sayin puskas inanin nikon fanatigi degilim. 7d mi d300s mi diye sorsaniz 7d derim. Fakat d800 mu 5dmark3 mu deseniz d800 derim. Birisi d90 imi elimden alip d3200 yada 650d verse icim isinarak kullanmayacagimdan eminim.

Yine ben d90 ile 60d yi de degismem. Nedeni sadece şu. Ben genelde genis aralikli lensleri seviyorum. Bu konudada nikon lenslerin ustunlugunu hepimiz biliyoruz. Canon L serisi lenslerin ne denli pahali oldugunuda biliyoruz. Ama sadece 50mm f1,8 gibi bir lens kullanan bir studyo fotografcisi olsam 550d den fazlasina para vemezdim.
Benim yeni kullanicilara nikon tavsiye etmemin en buyuk sebebi kit lenslerinin kaliteli olmasi. Canonlarinda ekrani iyi mesela, ama bunu bazi saticilar ayni fotografi makine ekraninda gostererek kullanicinin aklini celmek icin kullaniyorlar. Oysa ki 550d ile d3100 un fotograf kalitelerini ciplak gozle pek farkedemzsiniz. Hatta kit lensleri ile cekilirse d3100 belki bir adim one bile cikabilir. Tabi bu soyledigim makinelere ayar yapilip en iyi standartlara getirildigine gecerli.

Bence makineleri alirken raw ciktilarina daha cok onem gostermeliyiz.

Dprewieve gelince
http://www.yalcinaydin.com/2012/02/test-siteleri-de-%100-guvenilir-degildir/
Bu makaleyi okumanizi oneririm. Bu gibi seylere bende cok sahit oldum.

Tarih: 24 Ağustos 2012, 23:55 - İp: 188.***.**8.53
smaler
smaler (üye)

Hatta simdi dikkatimi cekti. Gonderdiginiz ornekte 550d 600d den iyi fotograf cekmis gibi duruyor. Canon malzemedenmi caliyor acaba. ) Şaka yapiyorum sayin puskas hemen kizmayin.) herkesin deneyimi baskadir. Hangi marka sicak geliyorsa onu almak en iyisi. Hatta yeni basliyor olsam kendim olympus un 50-600 tl ye bulunabilen makinelerinden alirdim. Bu ara ucuzlayan ep1 cok iyi bir secenek bence. Hem tasinmasi kolay hem fotograf kalitesi fiyatindan ustte. 2.makine olarak dusunuyorum bende. Yurtdisinda sifiri 500tl imis lensle birlikte. Sonylerde oldukca iyi makineler bence. Ama canonun artik bizi sasirtacak birseyler yapmasi sart. Fiyatini yukselttikce ben daha cok soguyorum. 650d nin su andaki fiyati 60d den pahali. Cok sacma degilmi bu?

Tarih: 25 Ağustos 2012, 00:06 - İp: 188.***.**8.53
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

50mm portre lensi elbette aksini iddaa eden olmadı zaten Dünyada en çok tercih ve talep gören harika keskinliği olan bir lenstir. Her fotoğrafçının çantasında mutlaka bir 50mm vardır. Kit lensi alan bir sonraki adımda büyük ihtimal 50mm alır. Canonunda artık 18-135 IS gibi bir kit lensi var. Bu kitle alındığında iyi sonuçlar alırsınız. En çok lens çeşitliliği Canon'dadır. Bu lensi 7d ile birlikte kullandım sonuçlar gayet güzeldi.

Dpreview'e gelince bu hatalar olası şeylerdir. Belki makineden kaynaklı da olabilir. Ama bunu tüme yaymak pekte doğru değil bence. Oldukça güvenilir testler yapan bence en iyi sitelerden biridir. Malum şuan d800 ve d4'te de odaklama sorunu var. Nikon fanatiği Mansurov'un yazısını okumanı tavsiye ediyorum.

550d de 7d'nin sensörü var Bencede detayları ve renkleri daha baskın.

650d çok pahalı haklısın Giderim orta sınıftan bir makine alırım. Tamam lcd touch screen gibi güzel bir icad var ama bence 2500-3000 tl. anormal bir fiyat.

Olympus harika bir makinedir. Sony'ninde güzel makineleri var a77 gibi ama şahsen gidip Sony almam. Ergonomisini çok iyi bulmuyorum. Deklanşör tuşu da çok geride kalmış. Yazılımı da çok hızlı değil. a200 kullanmıştım.

Ben rekabetin hep kızışmasından yanayım. Rekabet ne kadar artarsa kullanıcılar o kadar avantajlı konuma gelir. Mesela şuan duyumlarıma göre Canon'un Photokina'ya big pixel 46mp bir makine ile giriş yapılacağı söyleniyor.

Tarih: 25 Ağustos 2012, 12:56 - İp: 78.***.**2.58
smaler
smaler (üye)

Konu biraz saptı aslında ama bende photokina da çıkması muhtemel olan ucuz FF makineleri merak etmekteyim.
Malum Nikon henüz D300s nin bir üst modelini çıkarmadı.
Canon 46MP olayını ilk senden duyuyorum. Ama Canon bu tür bir atak yapmazsa kendin bitirir diye düşünüyorum.
D800 de odaklanma problemi olduğunuda ilk senden duydum. Benim bildiğim D800 bazı orta formatlarla yarışacak kadar iyi bir makine.Hatta bunun bazı karşılaştırmaları var. Ama odaklama sorunu yoktur diyemem. Sonuçta 60-70 bin TL ye satılan orta formatların bile kendine göre eksileri var. Ancak ben şahsen 8-10 bin TL verecek olsam şu an tek tercihim D800 yada D800E olurdu. Ama ben hobi fotoğrafçısı olduğum için bir makineye bu kadar parayı asla vermem. Kullanmayacağın kadar özellikli birşey almak bence israftır. Sonuçta sadece makineyi almakla bitmiyor iş. 36-46MP fotoğrafları depolaması var birde. Bence DSLR makineyi hobi için almanın modifiye araba toplamakla pek farkı yok. Masrafı bitmez. ) Haksızmıyım.

Tarih: 26 Ağustos 2012, 12:33 - İp: 88.***.**6.49
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

d800 hakkında o kadar çok şikayet varki nasıl duymadın hayret ettim hem bu forumda hemde meşhur Nikoncu Mansurov'un yazısını mutlaka oku ozaman FORUM MANSUROV Piksel sayısı arttıkça kalite artıyor ama bi o kadarda risk almış oluyorsunuz. Canon niye 1d MarkIV'te 16 mp 5d MarkIII de 22 piksel kullandı. En güzel cevabı olur sanırım.

Haklısın tabi benim baştan beri savunduğum olayı anlatıyorsun. Hobi için gidip böyle makineler almak bencede israftan başka birşey değil. Ama parası olan gider alır birşey diyemeyiz. Adamın hayali 5d veya d800 gibi cihazlardır. Yüksek kalite ve konfor istiyordur vs. vs. Ben bu olayı bisiklet almaya benzetiyorum. Bugün kaliteli bir markadan 10binede 500'ede bisiklet alabilirsiniz. 2'side yol gider. Olay bu kadar basittir aslında. 500d'de çok iyi fotoğraf çeker. 60d de çok iyi çeker. d90da...

Ayrı bir konu henüz dün inceleme fırsatı bulabildiğim Nikon'un d3100, d5100 gibi gövdeleri gerçekten boyut olarak çok küçük olmuş. Özellikle d3100 nerdeyse elinde kaybolur. Nikon bu konuyu biraz ele almalı bence. Çünkü büyük elli olanlar için büyük handikap..

edit:imla.

#puskas' tarafından 28.08.2012 10:23:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ağustos 2012, 10:20 - İp: 78.***.**1.3
vesvas
vesvas (üye)
İzmir / Amatör

Faal ve amatör bir D5100 kullanıcısı olarak kaba ellerime rağmen ergonomiden çokta şikayetçi değilim. 18-55 ideal bir lens ve ilerde alacağınız lensler, çekmek istediğiniz resimler konusunda sizi yönlendiriyor. Bugün gidip D90'a para vermek bana pekte akıl kârı gelmiyor. Neticede makina performansı ve nitelikleri değerlendirildiğinde her açıdan D5100 önde çıkıyor. ISO performansı, yüksek mp si ve sensör kalitesi makinayı ön plana çıkartıyor. AF olmaması gerçekten bir problem ama doğru lens seçimleri ile bunu çözebilirsiniz. Croplu bir makinada 50mm fazla küçük bir alanı çekme imkanı verecektir. O yüzden 35mm AF-S f1.8 almanız ki bende böyle birşey almayı düşünüyorum sizin için daha hesaplı ve mantıklıca olacaktır. 1.5 croplu bir makinada 50mm ile en basitinden portre çekmek için bir kaç adım geri atmanız gerekeceğinden AF-s 50mm için bu kadar para dökmenizin anlamı yok.
Söylemek istediğim dslr makinaların geldiği noktada aşağı yukarı aynı performansı alıyorsunuz. Nikon tercihinize dayanarak ileriye dönük lens seçimlerinize şimdiden karar vermeniz gerekiyor. Tavsiyem 35mm 1.8 af-s ve 18-55 ile başlamanız. Bu ikili sizi uzun süre götürecektir.

Tarih: 29 Ağustos 2012, 13:38 - İp: 78.***.**2.2