vwredbull
vwredbull (üye)
İstanbul / Amatör

D90 & 550d Karşılaştırması..

Merhabalar

Bir makina olmak istiyoruz fakat biraz kafamız karışmış durumda. Konumunda 2 makinanın da gayet iyi olduğunu biliyoruz. Fakat gold'da 550d 1800 tl civarında olduğundan ona yönelmiş durumdayız. Anca almışken iyi bir makina alalım uzun bir süre tatmin olalım istiyoruz.

Bundan önce hs10 la gelemediğimiz nokta üzerinde birazcık deneyim yaşadık sanırım. Şimdi almışken iyisini alalım diyoruz. 550d üzerindeki lens 18-55 lens ve fiyatı 1800 tl civarında. bugun darty de d90'ın fiyatı 2600 2700 tl civarındaydı sadece bu fiyatlar üstüne konuşuyorum. üzerinde 18-105 kit var. 550d alıp üzerine bu kit'i aldığımızda fiyat farkı aynı gibi geliyo. Ve karşılaştırma yaptığımda D90 daha kaliteli çekim yapıyo. Video çekimide olsun istiyoruz fakat bu fiyat aralığında 550D almak sizce mantıklımı?

Yani 1800 verip 18-55 kit 550D almakmı mantıklı?
Yoksa 2600( daha uygun fiyat ta vardır) 18-105 kit D90 almakmı?..

Tabi para sıkıntısı biraz zorlıycak fakat D90 üretimi bitti diye biliyorum ve bu ne gibi sıkıntılar doğurabilir? yada bir sıkıntı çekermiyiz.. İlgilenenler için teşekkürler fikriniz çok makbule geçicek.

Tarih: 17 Ekim 2011, 00:01 - İp: 85.***.**4.138
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Daha mantıklısı %25 indirimi bekleyip vatandan 2200 küsüre D90+18-105 almak

Tarih: 17 Ekim 2011, 00:06 - İp: 78.***.**2.150
vwredbull
vwredbull (üye)
İstanbul / Amatör

bonus kart kullanıyoruz ve taksitle almayı planlıyoruz. O yüzden vatan bilgisayarın kampayasından yararlanamıyoruz .

Tarih: 17 Ekim 2011, 01:04 - İp: 85.***.**4.138
gozturk
gozturk (üye)
Ankara / Meraklı

Sayın vwredbull .Vatan bilgisayar iyi hoş güzelde her alışverişte elim boş dönüyorum.Bir şey beğeniyorsun fiyat gayet uygun kasaya gidiyorsun o fiyat world karta var.E falanca karta kaç para.Bir bakıyorsun piyasanın kat kat üstünde.Zorla world mü kullanacağız.Vatan bu konuda çok inatçı nedense.Anlamış değilim bu politikayı...

Tarih: 17 Ekim 2011, 09:13 - İp: 212.***.**6.142
vwredbull
vwredbull (üye)
İstanbul / Amatör

@gozturk; Ne yazık ki dediğiniz doğru . Bizde bu yüzden oradan alamıycaz. Konu nereden alıcağımız değil aslında ikisinin karşılaştırması biraz yardımcı olabilirmisiniz. Birde AF motoru 550d üzerinde mevcut fakat d90 da da aynı motor varmıdır?? Pek fazla bilgim yok üzgünüm. O yüzden fikriniz benim için önemli.

Tarih: 17 Ekim 2011, 10:50 - İp: 85.***.**1.56
gozturk
gozturk (üye)
Ankara / Meraklı

Öncelikle belirteyim D90 da gövdede af motoru var.
Bende sizin gibi bu soruların cevabını çok aradım ve mevcutta şuan konuyla ilgili açılmış bir konumda var.Kararımı D90 dan yana kullandım uzun araştırmalarım neticesinde.Ancak Canon 550 d seçeneklerim arasında değildi.Bu nedenle ikisi arasında seçim konusunda çok netleşmiş fikrim yok.

Öncelikle belirteyim 2 makina birbirine emsal sayılıyor bildiğim kadarı ile.Her ikisininde artı özellikleri var.Çekim kalitesi konusunda gözle görülür fark varmıdır bilmem,ancak bu sitede çektiği fotoğrafları muhtelif analiz yöntemleri ile inceleyip en doğru yorumu yapacak ustalar var.O nedenle görüntü kalitesi konusunda fikir beyan edecek durumda değilim.

Beklenti meselesi birazda işin içinde D90 video performansının 550 d modeline göre kötü olması devreye giriyor mesela.Video çekerim diyorsanız 550 d daha iyi olur.

D90 da bana göre ön plandaki artı ikinci bir lcd ekran olması.Dslr Like makina kullanan biri olarak ben bu özelliği video çekimine tercih ederim.

D 90 için ağırlık fazlalığı kimilerince handikap kimilerince iyi bir şey.El oturan ağır makina iyidir der ustalar.

550 d işlemci ve resim işleme teknolojisi olarak en az 3 yaş yeni bu elbette artı doğurabilir.Bir başka cepheden bakılırsa D 90 işlemciside bu işi amatör olarak yapanların beklentilerini karşılayacak şekilde yeterli olabilir.

Bu işte birde lens olayı var.Body den öne çıkıyor bence.D 90 lensi 550 dye göre daha iyi olabilir.Ancak bu seferde bu kit ile 550 d nin fiyatı uygun.550 d alırım iyide bir lens takarım derseniz zaten d 90 la aynı fiyata gelirki bu durumda neden d 90 alayım 550 d alrırım yeni teknolojili makinam olmuş olur dersiniz.

D 90 üretimi bitmiş olması evet başka bir gerçek.Ancak yedek parça ve servis hizmeti garantisini firmalar üretim bitsede veriyorlar.Sonuçta 2000 model arabanız halen tamir edilebiliyor ve yedek parçası var.Ancak işin teknolojik boyutu anlamında işlemci versiyonu akıllı odaklanma yöntemleri vs. elbette 550 d için kendi içinde kullandıklarının üst versiyonları.

Aslında yazar durursunuz bu konuda çünkü çooook uzun süreler araştırdım konuyu.Seçim yapmanın kolay bir yolu yok.Mesela ben başlangıçta Nikon 3100,5000,5100 Canon 1100d,450d tarzı makinalar üzerinde araştırma yada seçim yapmaya çalışırken karşıma d 90 çıktı.Dslr Like kullanımında edindiğim tecrübeler ve fotoğraf çekim teknikleri konusunda günlerce okuduklarımdan öğrendiklerim D-SLR giriş segment yerine orta segment makina almaya yönlendirdi.Bu anlamda orta başlangıç makinalara yönlendim.O an karşıma d 90 çıktı ona karar verdim.İyiki 550 d mi yoksa d 90 mı seçimi yapmak konusunda bir yol ayrımında tesadüfende olsa kalmadım.Çünkü karar vermek zor ve birkez daha uğraşamayacağım Param denkleşirse alacağım ikinci bir seçim maratonuna girmeyeyim diye.Zorluyor adamı(Brain Storm tam anlamıyla)

Umarım yardımcı olmuşumdur.Dediğim gibi artıları ve eksileri iki makina için ortaya dökün.Hangisi sizin için önemli ise ağır basarsa o makina o zaman...

Tarih: 17 Ekim 2011, 11:44 - İp: 212.***.**6.142
greatmemo
greatmemo (üye)
Adana / Özel Gün Fotoğrafçısı

Video Çekeceksen kesinlikle Canon.. Ama 550D alana kadar 600 D al? birazcık fazla ver videoda kolaylık sağlar dönebilir LCD ekran.

Tarih: 17 Ekim 2011, 11:48 - İp: 195.***.**0.180
gibson
gibson (üye)
Kocaeli / Amatör

Bence bütçe kısıtlıysa 550D alın,ben de var ,D90 da kullandım, her iki makinanın birbirlerine bazı üstünlükleri var ama fotoğraf kalitesi anlamında fazla fark göremezsiniz.18-55 kötü bir lens değildir, üstelik aradaki farka 55-250 zoom lens alınabilir.Video önemli bir özellikdir, çoğu fotoğrafçı ilgilenmediğini söyler ama makinada olan bir özellik neden kullanılması? ben kullanıyorum ve çok memnunum.

Tarih: 17 Ekim 2011, 14:42 - İp: 82.***.**3.45
gencfoto2011
gencfoto2011 (üye)
Ankara / Amatör

Bende iki makina arasında çok kararsız kaldım. 550d aldım.
İçinden gelen sesi dinle.

Tarih: 19 Ekim 2011, 14:42 - İp: 212.***.**6.144
pusu-la
pusu-la (üye)
Muğla / Amatör

Kardeşim video çekiceksen canon al ve greatmemo'nun dediği gibi 600d daha mantıklı, dönebilir lcd bu işte büyük rol oynar ..

Tarih: 4 Kasım 2011, 19:20 - İp: 94.***.**2.230
exelans-35
exelans-35 (üye)
İzmir / Meraklı

550 D nin yanında verilen 18-55 lens sizin pek işinize yaramayacak ve ek lens almak isteyeceksiniz dolayısı ile D-90 la aynı fiyata gelmiş olacak D90 ve 18-105 lens sizin yapmak istediğiniz hemen hemen bir çok eylemi karşılayacaktır dolayısı ile D-90 alın derim...

Tarih: 6 Kasım 2011, 23:06 - İp: 85.***.**5.227