akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

D90 , 500d, D5000 Hakkındaki Gerçekler .

Nikon D90
Hataları : JPEG'de oldukça soft imaj , fiyatı fazla
İyi yönleri : Kit lensi 18-105 vr iyi , gövde sağlam , eski lensleri destekliyor .
Canon 500D
Hataları : yüksek isoda kırmızı renk bulanık , gövde hafif ufak .
İyi yönleri : MP fazla ,100 isoda çok keskin imaj , 18-55is kit lensi kötü değil , fiyatı daha az , Dinamik ışık ayarı iyi çalışıyor
Nikon D5000
D90'a göre daha keskin imaj , kit lensi idare eder , fiyatı makul .
sonuç : Bence en çok tercih edilen Canon 500D olur .
( Başka fikri olan yoksa teyid verinki inşallah Canon 500D satın alacağım . )

#akkaymaz' tarafından 10.06.2009 09:49:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Haziran 2009, 01:25 - İp: 85.***.**2.157
kakcar
kakcar (üye)
Ankara / Amatör

Bende yeni makina alacaklardanım.. Nikon dan D90, Canon dan 450D ve 500D modellerini baya bir inceledim.. 450D yi direk geçtim çünkü çok fazla hot pixel sorunu ve kronik netleme sorunu olduğunu okudum yabancı forumlarda. 500D ye gelince açıkçası çok inceleyemedim çünkü henüz nette okadar çok incelemesi yok ancak D90 ı incik cıncık inceledim. Bahsettiğiniz hatalara gelince evet JPEG algoritması bariz soft ancak sadece default ayarlarda böyle, birçok yerde yazan eğer kamera ayarlarından sharpness ı 5-7 gibi seviyelere ayarlarsanız fotoda en ufak bozulma ve hata olmadan çok daha keskin fotoğraflar elde edebilirsiniz diyor(standart çekim modunda default sharpness değeri 3). Bunu birçok yerde okudum. Dpreview.com da da konuyla ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Zaten RAW çekimlerinin gayet iyi ve keskin olmasıda default ayarlarda JPEG işlemede extra softlaşma uyguladığının başka bir kanıtı. Ama bu sadece ufak bir ayarla değiştirilebilecek birşey bu yüzden bir hata veya eksi olarak görmek gerekmiyor diye düşünüyorum.
Birde fiyatı fazla demişsiniz 500D ve D90 nın kit fiyatlarına bakarsak arada 400YTl gibi bi fark var oda kit lensin 18-105 VR olduğunu düşünürsek çokta fiyat farkı yok bence.

D90 nın bana göre iyi yanlarına gelince:
+Çok iyi renkler ve imaj kalitesi
+yüksek ISO başarımı gayet iyi
+Çok Hızlı oluşu
+4,5fps gibi bir hızda çekim yapabilme
+İyi dynamic range

Eksileri:
-Auto WB her zaman çok sağlıklı sonuçlar vermeyebiliyor.
Kullanmadığım için henüz çok bişey bilemiyorum ama beni rahatsız edicek ekstradan eksileri şunlar olabilir:
-Okuduklarımdan anladığım kadarıyla Hafıza kartını direk çıkartabiliyorsun herhangibir engel veya kapak açılınca makinayı kapatan bir mekanizma yok, benim gibi dalgın kişilerin makina açıkken kartı çıkartıp makina veya karta zarar verme olasılığı doğuyor.

Sizinde 500D veya D90 (450D ve D5000 i direk geçtim zaten) ile başka tecrübeleriniz, okudğunuz ve gördüğünüz detaylar varsa paylaşırsanız sevinirim bende 1-2 aya kadar alıcam bir SLR.

Tarih: 11 Haziran 2009, 16:35 - İp: 93.***.**3.126
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Yorumunuz için teşekkürler ,
D90 konusu sizin dediğiniz gibi ,
fiyat konusunda Nikon her zaman yüksek kaldığı için Canon çok satıyor.
500D yi inceledim fotoğraf çektim ,
kalite yerine karizma tercih görüyor ,
Canon'da kaliteyi ilk plana almacak galiba , kırmızı renk sorunlu , yüksek iso'da fotoraf maviye gidiyor. insanın içine sinmiyor .
Fiyat engel olmasa kesin D90 satın alırdım .
Veya Eski modellerinden bir Canon tercih edeceğim .

Tarih: 11 Haziran 2009, 17:29 - İp: 85.***.**4.68
kakcar
kakcar (üye)
Ankara / Amatör

500D yi çok inceleyemediğim için bişey diyemiyeceğim o konuda karar sizin ama eski modellerden kastınız 450D ise bence 1 kere daha düşünün kullanmadım bilmiyorum kesin birşey söylemek istemem ancak özellikle yabancı kaynaklarda bahsettiğim sorunları sık sık okudum, örneklerini gördüm. 500D Fiyat konusuna gelince haklısınız body fiyatlarına bakınca arada neredeyse 1 adet 18-55 IS lens var. Canon 500D Kit lens le beraber 2700 lira iken, Nikon D90 sadece body 2600 lira.

Tarih: 11 Haziran 2009, 18:22 - İp: 93.***.**3.126
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın arkadaşım kakcar ,
İstanbulda fotoğraf makinası iki büyük firmadan başka firmalar'da ithal ediyor ,
Bilgisayar firmalarının'da ithalatı var , servisleri gelişmiş değil ancak garanti belgesi veriyorlar .
bu şekilde satın alınca D90 pahalıya geliyor sordum 2000Tl gibi ,
halbuki 500D 1500Tl cıvarı
bence 500D nin şu andaki fiyatıda biraz fazla ,
kısa zamanda düşecektir , tahminen D90 'nın yarı fiyatına yaklaşır .
bende ya ( içime siner ise ) 500D satın alırım .
veya (450D hariç ) yeni veya ikinci el bir canon Dslr alırım ,
çünki İstanbulda Nikon hep daha pahalı satıldı .

Tarih: 11 Haziran 2009, 18:58 - İp: 85.***.**4.68
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

d90 daha mantıklı olmazmı.

Tarih: 11 Haziran 2009, 20:27 - İp: 88.***.**2.228
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Ben alacak olsam şöyle yapardım. Önce canon mu nikon mu pentex mı diye sınıflandırırdım. Sonra model arayışına girerdim.
Diyelimki CANON markasınız seçtik.
O zaman geriye 500D kalıyor bu seçeneklerden.

Madem kişisel görüş soruldu ozaman bende şahsi görüşümü sunayım.
Gönlüm canon markasından yanadır.
Sadece gövdeyi bulabilirseniz sadece gövdeyi alıp isteğe görede lens edinirsiniz.

Şu aralar bir arkadaşımızada 450D bakıyoruz. Fiyatları beklioruz.
Yani oradada görüşümü söylemiştim.
Önce marka, sonra model sonra lens.

aslında detay çok bu işlerde. Derine nasıl iniliyor? onuda isterseniz daha detaylı tartışılır.
Örneğin ne çekeceğinizi biliyorsunuz ve hangi aralıkta lense ve makinaya ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Bu isteklere cevap veren makina+lens hangi markada daha ucuza geliyor? hangi ikili daha verimli oluyor? Çünkü uç noktalardaki kalite-fiyat-performans 3'lüsüne bakılıyor.
işte öyle durumlarda canonmu nikonumu olayı devreye girer.
Ama amatörler için benim açımdan çokta sıkıntısı yoktur. İçinize sineni alabilirsiniz.

Tarih: 11 Haziran 2009, 20:57 - İp: 88.***.**7.169
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

500d hiçbizaman d90 ın yarı fiyatına dusmez. 1300 liradan asagı duzeceginide sanmıyorum yurtdısında 750 dolar civarında zaten..
ben makine olarak d90 ı daha cok begeniyorum ama bu tamamen kişisel begeni..
alacak olsam 500d alırdım yerınızde olsam..
benım kıstaslarıma gore aradaki fiyat farkına degecegini sanmıyorum acıkcası..

Tarih: 11 Haziran 2009, 22:12 - İp: 78.***.**2.26
  • 1