engkrgz
engkrgz (üye)
Bolu / Haber Fotoğrafçısı

D80’e Lens’mi D90 Kit’mi ?

Elimde şu an:
Nikon D80 BODY
Nikon 18-70mm f/3.5-4.5G ED AF-S DX Zoom-Nikkor Lens
NIKON NIKKOR 70-300MM F4-5.6G AF ZOOM LENS
bulunmaktadır.

Genelde Kapalı Spor Salonunda Voleybol Maçlarını fotoğraflamaktayım. Bu gibi maçlarda oyuncuları file üzerinde fotoğraflamak ya da bazı anlarda arka arkaya çekim yapmak gerekmekte. Ancak elimde ki 18-70mm Lens sahaya uzak kalmakta 70-300 mm lens ise saha kenarından yakın kalmakta ve çoğu zaman "o an" ları yakalayamamaktayım.

Şimdi sormak istediğim elimde ki makinaya lens takviyesimi yapayım yoksa satıp biraz üst modelinimi alayım bilmiyorum. Bütçem tabiki kısıtlı yeni bir makina alacaksam bunu satıp üzerine alacam.. ya da tavsiye edebileceğiniz uygun lens takviyesi yapacağım...

Fikir ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 22:45 - İp: 94.***.**0.226
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikkor 18-200 VR II lensi deneyin. Bence orda iyi iş görür...

Tarih: 12 Mayıs 2011, 22:49 - İp: 92.***.**1.186
hsnsenel
hsnsenel (üye)
Bayburt / Amatör

sizin bizim vereceğimiz yorumlardan daha iyi bilmeniz gerekiyor bence, gayet tecrübeli olmanız lazım

Tarih: 12 Mayıs 2011, 23:06 - İp: 46.***.**7.152
engkrgz
engkrgz (üye)
Bolu / Haber Fotoğrafçısı

Fazlasıyla tecrübem olsa inanın sormazdım... Aldığımda ilk ayarı yaptım ve öyle gidiyor ama ihtiyaçlarıda görmemeye başladı.

18-200 Lensi daha öncede öneren oldu. Benimde verilen öneriler konusunda favorim. Bunun yanında 70-200 2.8 diyaframlı lenslerden almam önerildi. Yalnız çekim hızı şu anda d80 de canımı sıkıyor diyebilirim. Yani iki çekim arasında 3-4 saniye beklediği oluyor.

Mevcut makinamı lensleriyle birlikte satıp Nikon D90 18-105 Lens le birlikte alsam mı diyede düşünmüyorum değil... Yani ne yapmam gerektiği konusunda tecrübeli kullanıcıların yardımına ihtiyacım var.

Tarih: 12 Mayıs 2011, 23:20 - İp: 94.***.**0.226
hsnsenel
hsnsenel (üye)
Bayburt / Amatör

kardeşim ben sana inan anlatmak isterdim ancak fazla tecrübeli değilim.. ama site içerisindeki arkadaşların yardımlarını bekleyelim o zaman,, herkes bilgilensin...

Tarih: 13 Mayıs 2011, 00:11 - İp: 46.***.**7.152
muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

D80 nin çekim hızını bilemiyorum ama d90 da 4.5 kare/ saniye gibidir. Çok hızlı mı tartışılır. öte taraftan kullandığınız hafıza kartı da bu hızı etkileyebiliyor, en azından çabuk yavaşlamasına neden olabilir.

Lens tercihinin elbette bu konuya faydası olmayacak. Yani lens hızı olsa olsa netleme zamanını kısaltır. 70-200 f 2.8 bu anlamda çok hızlı bir lens ama oldukça da pahalı. Ayrıca çok da ağır tripod olmaksızın kullanamazsınız.

70-300 lensiniz fazla dar geliyor ise çok uzak mesafe çekmiyorsunuz demektir. Ki zaten çok yavaş fokuslanan bir lenstir dar olmasaydı bile bir çok hızlı hareketi kaçırırsınız.

Nikon un diğer kit lensi 18-105 i yada bir önceki nesil 18-135 i deneseniz nasıl olur diye düşündüm. 18-135 olanında VR yani titreşim azaltma yoktur yalnız.

18-70 kısa ve 70-300 dar ise ikisine birden ihtiyacınız var demektir. 18-200 bence de iyi fikir. Onun dışında bütçe varsa 28-300 gibi lensler tercih edilebilir. elbette sadece nikon değil bir çok farklı marka da var biliyorsunuz Tamron gibi, Sigma gibi, Tokina gibi.

Tarih: 13 Mayıs 2011, 00:47 - İp: 95.***.**6.207
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Aslinda buda bir tartisma konusu/Spor musbakalarinda yada hareketli cekimlerde Canon mu Nikon mu diye bir tartisma yani...

Kisitli butce normal lenslerde(f3.5 ve ustu demek istiyorum),Canon lensleri benim tecrubelerime gore daha hizli is cikartiyorlar.Hal boyle iken Nikonda spor musabakalri ve hizli cekimlerdeki perormans icin ya paraya kiyip f2.8 degerli veya alti kaliteli ve fokus motorlari hizli olan lenslerden alicaksiniz,yada alet edevati satip Canona gecis yapicaksiniz.Bir Nikon kullanicisi olarak normal Nikon lenslerinin hareketli ucani kacani yakalamada cok basarili olmadiklarina inaniyorum ve kendime gore dusuncem budur.Mesela bir Canon 60D yada 550d ve yeni 18-135 kiti Nikon D90 ve 18-105 lens ikilisinden cok daha iyi is cikartiyor ki denemesi bedava...

Netlik ve lens(yani cam)kalitesi konusunda Nikondan yana olsamda hiz konusunda Canona hakkini vermek gerekir...

Tarih: 13 Mayıs 2011, 15:34 - İp: 61.***.**5.2
  • 1