theyapici
theyapici (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

D80 Mi Eos 400 D Mi

ARKADAŞLAR BEN YENİ BİR MAKİNE ALMAK İSTİYORUM NİKON D80 İLE CANON EOS400D ARASINDA KALDIM BİRİ BİRAZ DAHA UCUZ ÖBÜRÜ DE NİKON BİR DE SENSOR FARKI VAR CCD SENSOR MÜ İYİ OLUR YOKSA CMOS SENSÖPRLÜ BİR MAKİNE Mİ ARTIK KOMPACT DİGİTAL YETMİYOR YARDIM LÜTFEN

Tarih: 21 Ocak 2007, 20:38 - İp: 85.***.**6.220
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Cmos yüzünden soft mimarca...
bence 400D'nin en önemli eksikliği spot ölçüm yapamaması, 350D de yapamazdı gerçi...
Hani işe yaramayan bir şey, o yüzden koymuyoruz deseler anlayacağım ama

Tarih: 24 Ocak 2007, 19:29 - İp: 81.***.**2.107
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

slm aBİ SİZİ BULMUŞKEN BİŞİ SORCAM(MURATSEN).
ABİ ŞÖYLE KESKİN GORUNTULU BIR DSLR ISTIYORUM NE DERSİN?

A100 MÜ

D80 Mİ

D50 Mİ

D70S Mİ

NE DERSİN NE TAVSİYE EDERSİNSENİN TAVSİYELERİN GERCEKTEN COK BILINCLİ.

Tarih: 24 Ocak 2007, 21:18 - İp: 85.***.**3.198
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Kesinlikle A100 mimarca

Tarih: 24 Ocak 2007, 22:37 - İp: 81.***.**2.107
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

abi senın bu makıneyi kullanıyosun diye soylemedigini cok ıyı bılıyorum ok mesaj alınmıstır sen benım amacımı bılıyosun aslında lısteye 30d yi de alıcaktım ama...
canon dan fena tırsıyorum.....

su soft luk olayından, delı gıbı keskın goruntu ıstıyorum bencede a100 dü.

ok abi sony nın benı pısman etmeyecegını ıyı bılıyorum bırde fiyat olarakta dıgerlerın nazaran cazıp 950 dolar... spot alcam yine...

Tarih: 24 Ocak 2007, 23:06 - İp: 85.***.**1.110
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba muratsen

bir soru sormak istiyorum sana cmos sensor ccd ye göre zayıfsa niye d2x cmos sensor kullanıyor cmos sensorun ccd ye göre zayıf olması neden?

Tarih: 25 Ocak 2007, 01:26 - İp: 85.***.**1.164
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

ben zayıf demedimki... soft dedim. Nikon'un daha keskin fotoğraf verip Canonların daha yumuşak renklere sahip olmasının sebeplerinden biri ccd-cmos sensör kullanımı...

Tabi bu arada R1'de de cmos var ama onun keskin olmasını sağlayan başka etkileyenleri var (en önemlisi lensi)

Tabi SLR makinalarda kullanılan cmos sensörleri pazarbey'in favorisi orite makinalarda kullanılanlarla da karıştırmamak lazım...

Bu arada bir link vermek istiyorum
Biri CMOS SENSÖR 12 Mp Nıkon D2X digeri CCD SENSÖR 4.2 MP NİKON D2H. Aralarında ki fiyat farkı 1500 ytl gibi..

Buyrun,
CCD VS. CMOS

Tarih: 25 Ocak 2007, 08:33 - İp: 81.***.**2.107
cazip
cazip (üye)
İstanbul / Amatör

olympus e500 de ccd sensör var ama hiçte keskin değil.

Tarih: 25 Ocak 2007, 12:20 - İp: 81.***.**5.246
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Arkadaşlar her CCd li kamera sharp çekecek diye bir kural yok! makineler sadece sensörden ibaret değil nitekim... sonuçta sadece işlemcisine bakarak bilgisayar alınamayacağı gibi yalnızca sensörüne bakarak makine de alınmaz. Cmoslu R1 gayet keskindir mesela...
Ben sadece demek istiyorum ki Canon SLR lerdeki yümuşak renklerin ve Nikona- Sony'ye göre daha az keskin fotoğrafların sebeplerinden biri (ve bana göre en önemlisi) Cmos sensördür.

Tarih: 25 Ocak 2007, 12:29 - İp: 85.***.**9.8
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Arkadaşlar merhaba.

Bu Cmos ve CCD tartışmasında gene kullanıcının tercihi ön planda oluyor ancak.

D2x Cmos olması R1 in Cmos olması Bu tartışmaya farklı açılardan bakmamıza sebep olabilir.

Ancak şu noktaya dikkat etmenizi istiyorum Muratsenin verdiği linkteki fotograflara baktım D2x in çektiği fotograftaki kırmızının rengi çok daha doğal gözle görülen kırmızıda o idi bence.
Ayrıca Canon da parametreler o kadar genişki contrast doygunluk color tone -4+4 kademe iken keskinlik +7 kademe iken, bu makineler manuel özellikleri ile ön planda iken neden Standart parametrelerinden bahsediyoruzki.

Cmos doğal renk verir ancak bu softluk doğallığı parametrelerini düzenleyerek çok daha doygun keskin ve canlı renklere dönüştürmekte mümkün.Canon bu yüzden parametrelerini geniş tutuyor.

Cmos sensörde siyahtan beyaza geçişler daha yumuşak sağlanır.CCD çok ısınır çok parazit üretir,makine kendi içinde bunu yazılımla temizler falan, ancak her ne olursa hala Canon fotograf makinelerinin ISO performansının eline su dökülemediği bir gerçektir.
Nikon, d2x Cmos sensör kullanmadan önce eğitimlerinde Cmos ile ilgili açıklamalarını görmüştüm,D2x çıktıktan sonraki tutumları ne oldu onu çok merak ediyorum.En kötü şey birinin tükürdüğünü yalamasıdır.

Ayrıca muratsen ALFA serisi Cmos makineler ilede devam edecek.

Bugün üreticlerde yavaş yavaş Cmos a geçiyor, bu konuyla iligili bence çok fazla peşin konuşmamak gerekir.

Cmos mu CCD dimi.
Tabiki Cmos, bu sektörde ilgili bilgi birikimi olanlar bilirki bir çok Canon kullanıcısı Canon nu Cmos taki başarısından dolayı kabullenmekle birlikte.Nikonun da sensör problemi (sony e bağlı kaldığı da göz önüne alınarak) olduğu bilinmekte.

Sony öncelikle body de deklanşör nerede olur onu öğrenmeli bence.A100 eline alan ve daha öncesinde Nikon ve Canon body eline almış tanıdığım bir çok kişi aynı fikirde.

Hoşçakalın.

Tarih: 25 Ocak 2007, 12:53 - İp: 85.***.**3.100
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

EOS,
Adnan2ın yüklediği K10D fotolarını gördünmü? yada benim yüklediğim A100lü Balat ve R1li Ayvalık fotoğraflarını... Nikoncular, Canoncular pek paylaşmadığı için fotoğraflarını genelde bizim fotolar dolaşıyor forumda...

Ama ben D40 alanların yada 400d sahiplerinin çektiklerini de görmek isterdim. hakikaten iyimi, kötümü bu makineler diye... testchartlar falan çok plastik şeyler çünkü. somut işleri görmeden pek tatmin olmuyor insan
Boşverelim cmosu, ccd'yi, deklanşörün yerini

hatta Sende yükle bişiler bence...

#muratsen' tarafından 25.01.2007 13:27:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ocak 2007, 13:20 - İp: 85.***.**9.8