e30_drift
e30_drift (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

D80 İçin Yardım

slm arkadaslar.d80 alıp okul fotografcılıgı yapıcam.yani ticaret amaclı kullanıcagım.d80 icin hobi makinası diye konusuluyor.30.000 kare foto gibi rakamlarda sorun cıkarabilir deniliyorum.lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Tarih: 22 Şubat 2007, 11:25 - İp: 85.***.**9.85
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Profesyonel bir makina olmadığı kesin.Hobi içinde pahalı bir seçenek.30.000 kare sözünede inanmayın.Dslr ler in en kötüsü 60-70 bin çekimden önce shutter sorunu çıkartmaz tabii kullanım şartlarına göre.

Tarih: 22 Şubat 2007, 11:30 - İp: 88.***.**2.31
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

pro makıne ne demek nasıl olur d80 de ne eksık allah askına 5fps mi sr mi

k10 d pro mu adnan abi...peki

d40 ne oda dslr 350d ne ne seviyesi dslr o...

bunlar cok sacma olaydır dslr sevıye filan yoktur kompaktları satıp dslr e pro ya adım atıoruz prolugu bence foto kalıtesı deıl lens degısımınde ee buda var...

ondan sonra pro su kullanan kalmıs as ın elıne dslr bana da dslr versen bır olurmu olmaz bunun gibi.

d80 cogu amo.tre yeter.

Tarih: 22 Şubat 2007, 15:17 - İp: 85.***.**5.102
as
as (Üye)

Erhan sen hala D80 nin yani kendi makinanın pro olduğunumu düşünüyorsun.

Peki sen öyle demek istiyorsan bizde mi öyle diyeceğiz.
D80 profesyonel bir makina ,D200 giriş seviyesi, D2X e zaten makina bile denilmez diyelim sen rahatla olurmu.

Sen D80 e pro deyip D200 ü kale almasanda aslında D200 bile pro bir makina olmadığını sana bir kez daha hatırlatırım.

D80 amatör grup için üretilmiş bir makina,D200 ileri seviyedeki amatörler için üretilmiş bir makina D2X ise profesyonel ler için üretilmiş bir makinadır.

İlker in Dijital Fokus da D80 ile D200 arasındaki farklılıkları yazdığı yazıyı okumana rağmen fikrin değişmemiş.

Ben onları aşağıya tekrar Copy Paste yaptım ama sen D80 nin yinede D200 den daha iyi bir makina olduğunu iddia etmeye devam edeceksin.

K10D konusunda ise ben hiç bir zaman profesyonel bir makinadır demedim.Çünkü pro makinalardan bir sürü eksiği olduğunu senden çok daha iyi biliyorum.Fakat K10D taşıdığı bazı özellikler ve fotoğraf kalitesi bakımından Profesyonel makinalara en yakın makinalardan biridir.Bunu çok yakında burada yayınlanacak K10D ürün incelemesinde görüp okuyacaksın.Ama muhtemelen sen yine dediğim dedik demeye devam edeceksin.

Ben sana K10D ile D80 arasındaki farklılıkları burada anlatmak isterdim ama ,bunu makinaları inceliyen biri olarak yapmam doğru olmaz.Fakat sen K10D incelemesinde okuyacağın özelliklerin kendi makinanda olup olmadığını araştırarak bunu yapabilirsin.

İlker in söz konusu yazısı.

"
1) gercek Mirror lock-up.. bazi durumlarda daha keskin sonuclar alabilmek icin..

(gercek mirror lock-up'in manasi da su.. d200'da bir butonla mirror lock-up ozelligine erisilebiliyor.. frame advance mode dial sayesinde..
birinci kez shutter'a basildiginda, mirror yani ayna kalkiyor ve ikinci kez basilista fotograf aliniyor..
oysaki d80'de durum daha farkli.. d80 menusunde, exposure delay mode var.. bu acik veya kapali duruma getirilebiliyor.. acik duruma getirildiginde de olan su; ayna yine kalkiyor ve 400ms gectikten sonra da fotograf aliniyor..
400ms'lik gecikme bircok durum icin yeterli olacaktir, ama, bazi durumlarda daha uzun olmasini isteyeceksindir.. ozellikle tripod'undaki sarsintilarin iyice gecmesini beklemek acisindan onemli bu..
bu arada bir ekleme; canon 400d'de bile gercek mirror lock-up var.. ama 400d'nin de kotu yani, menunun dip koselerinde sakli olmasi bu ozelligin.. yani bir anda ulasamiyorsun.. mirror lock-up aktivite ettikten sonra, mesela, kapali hale getirmen de gerekebiliyor..)

2) zaman gecikmeli cekim olanagi..

(bu da, d200 ile belli araliklarda otomatik pozlama alabilecegin.. intervalometreyi saniye araliklarla kurabilirsin veya saatler araliginda olabilir.. mesela, d200'unu bir tripod'un uzerine koy ve d200, her 2 dakikada bir fotograf alsin otomatik olarak..

3) daha genis tampon hafiza.. d200 ile 19 raw'i 5fps'de cekebilirsin.. d80 ile 3fps'de 6 tane raw cekebilirsin..

4) d200'un kasasi magnezyum-alloy.. d80'ninki ise plastik..

5) d200'de lastik kasa kaplamasi var, d80'de ise plastik.. bu da d200'un kasasini daha iyi kavrayabilmene yariyor..

6) d200, 5fps'de cekim yapiyor, d80 ise 3fps.. bu da spor, vahsi hayat cekimlerinde onemli bir farklilik..

8) d200'un vizorunden baktiginda daha fazla bilgiyi gorebiliyorsun.. ISO, pozlama gibi..

9) d200 ile cf kartlarini kullanabiliyorsun, d80'de sd kartlari.. bu da d2x gibi ust klas kamerasi olanlar icin, rahatlikla cf kartlarini kullanabilecekleri anlamina geliyor d200'lerinde..

10) daha fazla matrix metering parcasi.. d200, sensorun 1005 noktasindan olcum alarak pozluyor.. d80 ise 420..
bunun anlami da potansiyel olarak daha iyi pozlama yapilabilecegi d200 ile..

11) minimum shutter hizi d80'de 1/4000 iken d200'de 1/8000..

12) GPS destegi..

13) kablosuz baglanti olanagi d200 ile.. yani cektigin fotograflari direk bilgisayarina gonderebilirsin.. wi-fi sayesinde.. ama wi-fi transmitter'larin fiyatlari yuksek oluyor.. d200 body fiyati gibi..

14) shutt

Tarih: 22 Şubat 2007, 16:28 - İp: 88.***.**8.154
as
as (Üye)

Ayrıca yine sorduğun için söyliyeyim.
350D,400D,D80,D40,K100D,A100,30D,K10D,D200 gibi makinalar amatörler için üretilmiş modellerdir.Bunların içinde D200 ,30D ve K10D taşıdıkları özellikler bakımından ileri seviye amatörler için üretilmiş makinalar olarak adlandırılabilir.Ki bu üç makinayı da kullandığım için diğerlerinden farklılıklarını ve fotoğraf kalitelerini çok iyi biliyorum.

#as' tarafından 22.02.2007 16:36:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Şubat 2007, 16:36 - İp: 88.***.**8.154
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

bu kadar farklılıklar bence makinalrın birbirine ustunluk kurmasını saglamaz.

Biz hep yazı uzerinde konustugumuz icin konusulan farklılıklar sanki fotograf kalitesini cok etkileceycekmiş gibi düşünülüyor.

Pro body olayını bende mimarca gibi henuz anlayabilmiş değilim. D100 var bende pro body. D70s var o da giriş seviyesi. D70 d100 den daha iyi sonuc veriyor.

Ben foto kartı uzerinde gordugumu soylerim. Veya ekranda gordugumu.

Body nin pro olması bir makinayı pro yapmaz.

Profeysonel makina-- yani o işten para kazancakların makinası. Ben d80 den para kazanıyorum ve d80 beni hic sektirmedi. Ya ben profesyonel değilim ya da d80. Ya da ben bu işten para kazanmıyorum karın tokluguna çalışıyorum ..

Okul vesiklaıgı cekcek bir arkadaş her makinayla cekebilir.

D40 bile alsa yeridir.

saniyede bilmem ne kadar hızlı cekebilme - buffer hızı vs gibi detaylar orta format makinlar icin hic onemli değildir.

Hatta hasselbaladın buffer hızı cok dusuk. Hasselblad pro makina değil midir?

Ben d80 nin önüne 2000 mm objektif taktıgım zaman ay fotografı cekemezmiyim. D80 le moda fotografı cekemezmiyim?

Çekerim ama spor musabakası cekemem. İyide ben maçta ne işim var. Maçlarda gorevli bir fotografcı olsaydım baska bri makina daha alırdım.

Tarih: 22 Şubat 2007, 16:47 - İp: 88.***.**9.224
as
as (Üye)

Yani ne alırdın.Profesyonel bir makinamı.

Tarih: 22 Şubat 2007, 16:50 - İp: 88.***.**8.154
as
as (Üye)

Kontrast fotoğraf kalitesi aralarında çok detaya girmediğimizde dslr arasında farkı görmek çok zor.Makinaların kendilerine has sundukları renkler dışında aşağı yukarı hepsi aynı gibi görünür.Ama D2X e ihtiyacı olan birisine D80 yarı fiyatına satmayı teklif etsen işine yaramıyacağı için almaz.
Hasselblad a ihtiyacı olan birine D80 ni bedava vereyim al bunu kullan desen almaz.
İşte makinaların arasındaki fark burda önem kazanıyor.

Yoksa dediğin gibi bir çok stüdyocu bırak dslr i ,R1 ile de işini çok rahat görüyor.
Bak mimarca dslr almasına rağmen hala bu siteye R1 ile çektiği kalitede bir fotoğraf koymadı.Yüklediği fotoğraflara arkadaşlar şaka yollu takılınca fotoğraf yüklemektende vazgeçti.
O halde sonuç olarak verim alabileceğimiz seviyede ki makinayı almalıyız.Gerisi hem cebe zarar hem çektiğin fotoğraflara baktıkça sinirlere.

#as' tarafından 22.02.2007 17:00:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Şubat 2007, 16:56 - İp: 88.***.**8.154
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

cekim hızı yuksek olan bir makina.

İlla pro kelimesine taktıysan. Sony saniyede 60 fps ceken bri sensor uretmiş. Eger su anda 10 fps cekenler proysa.. 60 fps ceken proprorprorpropro mu olacak?

Tarih: 22 Şubat 2007, 16:57 - İp: 88.***.**9.224
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ama okullarda vesikalık cekecek birinede sinarın teknik kamerasını versen almaz diyecem ama kesin alırda. geri satar sinarı. parasından dolayı yani.. Ama kullanım pratikliği olarak gider d80 alır.

Tarih: 22 Şubat 2007, 16:59 - İp: 88.***.**9.224
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

r1 demişken ben hala r1 in studyodaki neticesini cok merak ediyorum. Hic denk gelipte kullanamadım deneyemedim.

Tarih: 22 Şubat 2007, 17:02 - İp: 88.***.**9.224