gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

D80 Foto

Arkadaşlar önce D90 almayı düşünüyordum. D90 daki video çekimini kullanmayacağım için D80 alacağım. http://www.flickr.com/cameras sitesinde ve birkaç yerde D80 nin fotoğraflarını inceledim. Fotoğrafların çoğunluğu çok güzel çekilmiş. burda bir sorum olacak D80 kaliteli bir makina ama ordaki çekilen fotoğrafları 2-4 bin tl lik lenslerle mi çekmişlerdir. Benim alacağım en pahalı lens 600 tl olacak ve bu lenslede kaliteli fotoğraf çekilebilirmiyim. Evet fotoğrafı makina çekmez fotoğrafçı çeker ama makina ve lensde kalitede önem arzediyor.

Tarih: 9 Mayıs 2009, 17:30 - İp: 78.***.**4.141
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

d80 bazı sorunları olan bir makine, ayrıca ustune daha yenı modelleri cıkamsına ragmen hala anlasılmaz bir sekilde pahalı..
gordugunuz fotografların buyuk cogunlugu buyuk ıhtımalle kit lenslerle cekilmiştir..
illaki 2000 liralık lensler almaya gerek yok..
anlamanız gereken suki en basıt dslr lensi bile en iyi kompakt lensinden kalitelidir..
yanı d80 ile cektiginiz bir fotografın iyi olması yada kotu olması tamamen sıze baglı...

iyi bir makine ama dedigim gibi bazı sorunları var ve asırı pahalı..
d5000 gibi yenı bir model almanız d80 almanızdan cok cok daha mantıklı..
video ozelligini kullanmazsınız olur biter..

Tarih: 9 Mayıs 2009, 17:40 - İp: 78.***.**3.150
gizemli_yolcu
gizemli_yolcu (üye)
Sivas / Amatör

cevabın için çok sağol

Tarih: 9 Mayıs 2009, 18:06 - İp: 78.***.**4.141
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aslında D80'in o sorunu ( pozlamayı kastediyorsan Gaijin ) bayağı ögretici olabilir.

Pozlama ve ölçüm modları ile bolca oynamak , + veya - 0.5 ile devamlı kullanmak , ışığa hakim olma konusunda epeyce tecrübe kazandırıyor . Bir süre sonra zaten makinanın huyuna alışıldığından çok farketmiyor . Spot metering kullandığında da pozlama sorun olmuyor .

Ucuza bulunursa alınmaması için bir sebep yok . Remi'nin yolladığı Flickr sitesinde de D80'in , Nikon'un halen en çok kullanımda olan modeli olduğu gözüküyor .

Tarih: 9 Mayıs 2009, 21:48 - İp: 96.***.**9.175
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bildigim kadarıyla makine artı yada eksi deegil tutarsız pozlama yapıyor,dunesea!da bu konudan cok yakınmıstı hatırladıgım kadarıyla..
yanı makine bazen eksik bazen fazla pozlayabiliyor..
ustune birkac model cıkmıs olmasına ragmen hala 1800-2000 lira arasında fiyatı olması bence anlasılamaz bir durum..
fiyat/performans olarak iyi bir orana sahıp degil..
ayrıca yenı nesil makinelerin noise ve fotograf kalitesi konusunda daha basarılı olduklarıda biliniyor..
bir d60 yada d5000, d80e gore daha iyi alternatiflerdir bana sorarsanız..

Tarih: 9 Mayıs 2009, 22:07 - İp: 78.***.**1.99
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

D5000 tavsiye etmenizi anlarımda D60'ı tavsiye etmenizi hemde D80 yerine tavsiye etmenizi anlayamam...

Tarih: 10 Mayıs 2009, 03:35 - İp: 85.***.**4.195
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Gaijin ,

Spot ölçümde pozlamada sorun olmuyor ( en azından bende ) - genelde de o modu tercih ediyorum .

Matrix çekimde D80'in tutarsız pozlama yaptığı söyleniyor ama ben iki yönde değil sadece + yönde ve tutarsız pozlama yaptığına şahit oldum . Belki o modda genelde hep aynı tür ( manzara ) fotograflar cektiğim için olabilir . Manzara çekerken makinayı deneme bile yapmadan direk (- 0.5 ) 'e alıyorum . Sonra gerekirse iptal ediyorum ( tutarsız dedik ya )

Ilk alıcılar tercih edebilir ama ben şu an sıfır D5000 verseler - daha ileri teknoloji ve daha iyi sonuçlar verecek olmasına rağmen - inan +20,000 clickteki D80'imle değişmem ...Gövde küçüklüğü / AF motoru olmaması ana sebepler .

---------------------------

Çözemedim zaten Nikon'un D5000 ile kime hitap etmeye çalıştıgını .... Çözen varsa anlatsın ...

Tarih: 10 Mayıs 2009, 06:40 - İp: 96.***.**9.175
  • 1