chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

D70s İmi Bugün Sipariş Ettim

Merhaba arkadaşlar Bugün saat 15:30 da D70s imi sipariş ettim dadaganast haberin olsun sony alacaktım ama kredi kartıma uygun kampanyalı satan biyer bulamadım ne yapalım kısmet buymuş.

Tarih: 14 Ağustos 2006, 15:52 - İp: 85.***.**8.129
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

beyhan ben de seni alkisliyorum, chopsuey'in aklini iyice karistirmayi basardigin icin..
beyhan, bir fotograf makinesinde sence hersey fotograf kalitesi midir? fotograf makinesinin ozellikleri senin icin onemli degil midir?
eger ki amatorsek, 10 megapixellik, belki bir parca daha kotu olacak fotograflar da bizlere yetmez mi? ki fotograflarin daha kotu olacagini da bilmiyoruz..
...cift cekirdekli islemci yerine celeron alman bizim gibi ev kullanicisi amator fotografcilari memnun etmeyebilir.. seneye photoshop cs3 ciktiginda celeron islemcisi acaba simdiki kadar hizli olabilecek mi? veya ev kullanicisi olmak demek, photoshop'un acilmasi icin dakika beklemek mi demektir? (photoshop sadece ornek..)

Tarih: 15 Ağustos 2006, 09:14 - İp: 62.***.**2.10
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar İlker...
"Herşey fotograf kalitesi mi? Diğer özelliklerin önemi yok mu?"

Tabiki var ama öncelik hangisinde olmalı benim üzerinde durduğum konu bu Malesefki kağıt üzerinde her özelliğe sahip olan her fotograf makinası güzel fotograf çekemiyor. Bir kullanıcı bu konuda yeter özellik ve yeter fotograf kalitesi seviyesini iyi belirlemeli Yoksa işin sonu gereksiz yere çok para çok özellik konusuna gidiyor...

Celeron konusuna gelince PIV 3.2 GHz Dual işlemci benim celeronu aldığım gün 550 Dolar+KDV idi, Celeron 2.53 se 80 dolar + KDV CS3 çıktığında yetmezse Celeronu çöpe attım farzedelim PIV 3.2 GHz dual işlemci (ki anakartım İ945 çipset yani bu değişimde anakart masradım olmayacak) fiyatı çok çok ucuzlamış bir şekilde alma imkanım olacak Üstelik olmazsa olmaz olan 1 GB RAM almaktanda kaçınmadım.Bilgisayarın boot süresini kronometre ile ölçen biri olarak şu anki hızından ve performasından çok memnunum üstelik birçok uygulama caşılısırken PS yi başlatırken banamısın demiyor...
Bu işlemci konusuda "10 üzeri 20" ve daha büyük veriyi istatiksel analizini yapacak bir program kullanmıyorsak çokta elzem olan birşey değil şimdilik.Yeter seviyede "GHz" satın almak gerekir...Teknoloyi taze iken tüketecek kadar zengin değilim...

Şimdi ben sormak istiyorum, D70s in hangi eksiği D80 ve A100 ü arattırır.Yani öyle bir eksik söyeleyin ki bu makinanın sahibi amatör arkadaşımız makinayı çöpe atacak kadar canı sıkılsın ve mutsuz olsun... Lütfen duygusal cevap vermeyelim...

Tarih: 15 Ağustos 2006, 13:38 - İp: 85.***.**2.43
swordsman
swordsman (üye)
Ankara / Amatör

mbsahan, yazdıklarında haklısın. Bilirsin işte bizde bir psikoloji vardır olmuşken en iyisi olsun diye. Önemli olan fazladan olan özellikleri kullanıp kullanmadığınız değil en iyisine sahip olmaktır. Hal böyle oluncada D70S gibi bir makine bile yetersiz veya demode bulunabilmektedir. Ben birincisi D70S'i halen yeterli bulduğum ikinciside belki makineyi iade edemez düşüncesi ile alınan makinenin üzerine olumsuz yorum yapmamak için bu konuda hayırlı olsun dışında birşey söylemedim. Ama söyleyen arkadaşlarda siparişini iptal edebilir düşüncesi ve chopsuey daha yeni bir makineye sahip olsun diye yorum yapıyorlar diye düşünüyorum.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 13:57 - İp: 193.***.**9.122
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

hayırlı olsun chopsuey hiç bir dslr nın kotu oldugunu soyleyemem.kaldıki d70s...

Tarih: 15 Ağustos 2006, 14:31 - İp: 85.***.**5.119
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Merhaba Mbsahan
pardon ama bir soru sormak istiyorum,
d70'in hangi özelliği veya fotograf kalitesindeki hangi noktalar a-100'den iyi.Sakın İSO falan demeyin d70'in 800 ve 1600 iso fotolarını çok gördüm. Fujinin basit f10'undan daha iyi değil. Üstelik abartılı moire sorunu var.
a-100 ülkemiz şartlarında alınacak em iyi makinalardan biridir.
d70'i alırsınız 2/3 fiyatına anlarım. ama neden 5 yıldır kullanılan algaçlı bir makinayı alsın ki aynı fiyata.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 14:32 - İp: 193.***.**2.10
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

mbsahan,

Istersen kafa bulanikligini bir tarafa birakip sistematik dusunelim. 4 axiomla baslayalim, buna gore mantik yurutelim.

1. 6MP'lik herhangi bir DSLR D50, D70 veya Pentax istDL chopsuey'in isini fazla fazla gorur, daha yeni makinalardaki bir suru gereksiz zerzevate br suru para kaptirmanin luzum yok. Sanirim bu konuda anlasiyoruz.

2. D70, a100'den daha pahali. (Sivas'ta adam gibi bir satici blunmamasi bahtsizlik, zaten bu forumda konusulanlarin esasi bu bahtsizligin giderilmesi uzerine)

3. D70 demode. D70 ise yarar yaramaz o ayri mesele, ederi acisindan demode iste. D70'in fiyati D80 cikinca ciddi sekilde dusecek, 2.eli para etmeyecek.

4. D200, D70'ten her acidan daha iyi makina. A100 de oyle.
(Bu axiomla ilgili herhangi bir cekincen varsa zahmet edip mesajin gerisini okuma cunku butun mantik bunun uzerine kuruldu)

Bu durumda benim onerebilecegim cozumler:

a. Chopsuey D50 veya Pentax istDL alip en az parayi odeyip mutlu mesut hayatina devam etmeli.

b. Chopsuey, 1-2 ay bekleyip ucuza D70 satin almali

c. Chopsuey, adam gibi saticidan a100 almali.

d. Hayirli olsun Chopsuey, siparis iptalliyle falan ugrasip kasma kendini, birak bu seferlik birazcik zararina olsun.

Bu arada yuksek MP ve yuksek Noise ile ilgili bir hatirlatma daha: Yuksek MP'de gurultununu arttigi biliniyor. Ama resolusyon da beraberinde arttiyor. Insanlar bilgisayarin basinda resimlere %100 zoom oraninda bakmazlar, ekranlarina sigdigi kadariyla goruntulerler, dolayisi ile gurultu daha gorunmez olur. Ayni durum baski icin de gecerli, goruntu 10MP diye illa poster bastirmayiz. Dahasi, yuksek ISO degerlerine kac pozun kacinda ihtiyacimiz olur. Eski analog filmli gunlerde 400 ISOluk film bile fazla kullanilmazdi, ama yine de pek cok guzel gece resmi kaldi gunumuze.

A100 daha cok yeni, nihai performansini gormedik. Ama kiyaslama olsun diye Sony R1'e bakabiliriz. Onun da 10 MPlik sensoru var ve de cektigi resimler harika gorunuyor. Nerden cikariyorsun spatula olayini falan?

Bu arada, ben olsam (a) ve (c) secenekleri arasinda kararsiz kalirdim.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 14:55 - İp: 85.***.**6.20
ceyhun79
ceyhun79 (üye)
İstanbul / Firma

drtamer size katılıyorum forum bir topic bıraktım sony yetkili bayi olarak sony a100 fiyatları açıklanıyor diye açıkladım ama arkadaşlar pek incelememiş yine d70s de iyi bir makina sony fiyatı öğrenmek yada almak isteyenler benle irtibata geçebilirler [email protected] msn adresim

Tarih: 15 Ağustos 2006, 14:57 - İp: 85.***.**2.189
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar Dr.Tamer bey...

Algaç teknolojisi konusunda ne gibi bir reform yapılarak 10.2 Mp lik CCD üretimine geçildi bende bunu soruyorum...

D70s noise konusunda eleştirirken neden A100 e bu konuda dokundurma bile yapılmıyor...Daha öncede söyledim bence Sony DSLR konusunda olgunlaşmak zorunda...Bu konudaki düşüncemide yanlış bulmuyorsunuzdur umarım...

350D siparişi vermezden önce ilk tercihim D70s bile değil D50 idi, hem fiyat harika hemde bana fazlası ile yeterdi. Malesef ki D50 siparişi alış veriş yaptığım firmanın ürün gamında olmadıgı için 350D ye yöneldim...Malesef diyorum fazlasını satın aldım diye
Şahsi fikrimdir A100 ü çektiği fotograflar beni tatmin etmedi, tercihimi D70s ten yana çekinmeden koyarım. A100 deki hangi extra özellik bir amatör için elzem...

Teknoloji üreten firmaların tek amaçı hiç bu teknolojiyi satın almamış insanlar olduğu gibi o teknolojiyi satın almış insanlara tekrar satmak ve hatta bir daha satmaktır... İnsanlarımızın ruhuna işlemiş tüketim alışkanlıklarında bunu yapmak için hiçte zorlanmadıkları ortada, ufak bir yönlendirme ile herkes elindekini çöpe atıp yenisini almak için zaten dünden hazır...

Teknoloji karşıtı insan değilim aksine çok yakın takipçisiyim, ama her yeni cıkan cep telefonunu almak gibi bir hastalığada sahip değilim.

D70s in neden yetersiz olduğunu bana bir lütfen açıklasın bende bilgileneyim, inanın doğrular ve benim bilmediğim düşünemediğim bir şekilde açıklamıyı görünce çok rahatlıkla haklısınızda derim

Tarih: 15 Ağustos 2006, 15:19 - İp: 85.***.**5.24
mbsahan
mbsahan (üye)
Gaziantep / Amatör

Selamlar Antika...
D50 satın alması konusunda size sonuna kadar katılıyorum
Bence R1 de DSLR-Like olmasının avantajını çok iyi kullanmışlar, tam hatırlamıyorum ama bir DSLR ile kıyaslayınca objektif nerdeye CMOS a temes edecek Bu fiziksel avantaj elde edilmek istenen optik kaliteye çok ciddi avantaj sağlamış. Ayrıca R1, A100 için örnek verilebilir mi bunu iyi düşünmek gerekir. Hem yukarda bahsettiğim algılayıcı ile objektif arasındaki mesafe avantajı hemde algılayıcı farklılıgının fotograf üzerinde ne kadar önemli olduğunun analizinin iyi yapılması gerekir...

#mbsahan' tarafyndan 15.08.2006 15:34:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 15:32 - İp: 85.***.**5.24
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

aslında hep kelimelerin yanından geçiyoruz. ben a-100 d70'in İSO'sundan iyi demedim. ya da d70 yetmez, a-100 alın da dememdim. cep telefonu örneği de çok kötü. varken ikincisini alın demiyoruz. ama sırf yeter diye aynı fiyata daha gelişmiş bir makineyi almamanın ne gibi bir anlamı olabilir.

sorum tek,
---siz olsanız elinizde makina olmasa ve ilk kez dslr alıoyr olsanız, şu anda aynı fiyata a-100'mü alırdınız, yoksa d70 mi?

cevabınız d70 ise tamam susuyorum.
ama lütfen samimi olun.

Tarih: 15 Ağustos 2006, 15:33 - İp: 193.***.**2.10