mynisan
mynisan (üye)
İstanbul / Amatör

D7000 Aldım Kit Lensi Değiştirmek İstiyo

Merhaba;

d7000 kit satın aldım bir kaç gün önce. Üzerindeki 18-105mm f/3.5 lensi iade edip yerine f/2.8 bir lens almak istiyorum.

Lens öneriniz ne olur, yerine ne almalıyım.

Bir adet 50mm f/1.4 mm lensim var.

Kullanım amacıma gelince.
Ağırlıklı olarak konser, etkinlik fotoğrafları çekiyorum. Nispeten daha az olsa da zaman zaman profil ve düğün fotoğrafları çekiyorum.

Önerilerinizi bekliyor olacağım teşekkürlerimle.

Tarih: 21 Ekim 2011, 05:09 - İp: 62.***.**5.188
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Mynisan, Allahaşkına bize bir iyilik yap - al şu makinayı , yeşil program moduna getir ve GÜNDÜZ , AÇIK HAVADA , DİYAFRAM FİLAN SEÇMEDEN ( nedense f22 filan seçiyorsun bıraktığımızda . 60 diyafram ne ola ki ? ) bir video çek - sonuca öyle bak .

Bir daha da sinemada bir Hollywood filmi seyrederken veya TV'de yabancı dizi izlerken karanlık ortam çekimlerinde ( yerli dizileri karanlık ortamda nedense çekmezler ) kumlanma/gürültüye dikkat et . Adamların çekimine $100 milyon harcadığı filmlerin gece sahnesi/yakın çekimlerinde durum ne vaziyette bak .

Son bir tavsiye . Fotoğrafçılıkta ( videoculukta değil ) diyafram/perde hızı/ISO nedir , ne seçtiğinde etkisi ne olur ne değişir - iyice bir mantığını öğren ve ondan sonra video çekmeye başla .

Onları öğrenmeden de çekim yapacaksan allah rızası için ayarlarla oynama/diyaframı sen seçme ! Bırak yeşil otomatik modda makina seçsin - her halikarda senden iyisini yapacaktır .

Alınmıyorsun inşallah ama başka türlü inandıramayacağız seni ...

Tarih: 16 Kasım 2011, 08:16 - İp: 96.***.**4.180
senereroglu
senereroglu (üye)
Ankara / Amatör

(
18-105 lensin sebebini söylemeden değiştirmek istiyorum diye açılan başlığın başlangıç sayfasında videodan hiç bahsedilmemişken, konunun Video ile devam etmesi, nedendir? niyedir? başlangıç sayfasında F 2,8 lens alacağım derken, F22 ile çekim yapma ısrarı beni çileden çıkardı.
Başa dönersek,
18-105 kit lensinizi ne için değiştirmek istiyorsunuz, sayın Mynisan.?

#senereroglu' tarafından 16.11.2011 15:20:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Kasım 2011, 14:59 - İp: 95.***.**4.98
turkuaz73
turkuaz73 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Arkadaslar

Ilk mesajimi yaziyorum. Hadi hayirlisi...

Kisa bir bikgi vermek istedim

Eger 24fps video cekim yapiyorsaniz en guzel sonucu almak icin 1/50 enstantene ile cekim yapmaniz lazim. Cekime baska etkiler vermek icin bu artirilabilinir ama en azindan perde hizinizin 50 olmasi gerekiyor, eger en temiz sonucu almak istiyorsaniz.

Bunu goz onunde bulundururak bir de cekim yapsaniz...

Levent

Tarih: 6 Mart 2012, 21:57 - İp: 144.***.**7.76
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

video çekerken perde hızı seçilemez....!!!! sadece sn yedeki kare hızı seçilebilir 24 ve aşağısı seklinde....perde açılıp kapanmadığı için videoda perde hızı seçilemez... yani 1/50 enstantane videoda olmaz... diyafram açıklığını seçebilirsiniz...
sn yedeki kare sayısını söylüyorsanız d7000 25 in uzerine çıkamaz... 5d de 30 un üzerine çıkamaz ...

#buzlucam' tarafından 11.03.2012 00:40:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2012, 00:35 - İp: 78.***.**2.199
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Olur mu Buzlucam, niye seçilemesin ? ( Dene makinanda - göreceksin perde hızı seşebileceğini )

Mantıklı düşünürsen - plajda, güneş altında nasıl video çekecek o zaman insanlar ? f22'ye kıstın , saniyenin 1/25'de biri nasıl sana doğru video pozlaması verecek - 1/125 f22'lik ışık varsa ? Veya açık diyafram istiyorsun sinematik efekt/alan sığlığı için ... Bir tek 1/25 ile bu iş olmaz ki .

edit : perde açık - o sebeple perde hızı olmaz demişsin . Rolling shutter denen elektronik shutter çalışıyor video modunda ...

#paperman' tarafından 11.03.2012 01:11:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2012, 01:09 - İp: 96.***.**5.17
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

abi (@paperman ) video modunda seçebileceğin perde hızı yok bu makinalarda sadece snyedeki kare hızını baştan belirleyebilirsin çok özel amaçlı kameralar hariç sn yedeki kare sayısını... yani senin rolling shutter olayı sn yede 30-40 ı geçmez .. bazı özel yüksek hızlı kameralarda bu snyede 1000-2000 karelere çıkabilir. yani çekerken baştan 24 kare sn yeyi seçersin ve bir daha değiştiremezsin d7000 de veya diğer slrlerde.. bu kameralarda öyle 1/125 kare sn falan olmaz süreye göre ışık çok gelirse sensörün duyarlılığı vs elektronik olarak düşürülüyor bildiğim kadarıyla yani fotograf gibi düşünme öyle fazla bir opsiyon yok...

Tarih: 12 Mart 2012, 22:07 - İp: 78.***.**8.48
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bu kadar yazacagins bir denesen Buzlucam

Tarih: 12 Mart 2012, 22:48 - İp: 206.***.**4.130
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

denemediğimimi sandın (@paperman) oyle bir ayar yokki... sen söyleyince tekrar makineyi elime alıp gözden geçirdim acaba kaçırdığım bir noktamı var diye ben böyle bir ayar seçeneği videoda görmedim ama bulan varsa banada söylesin.....

#buzlucam' tarafından 13.03.2012 11:10:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mart 2012, 11:08 - İp: 85.***.**6.12
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Videoda S moduna alacaksın ya da M moduna . Istediğin gibi değiştir perde hızını sonra . Evdeki D5000'de böyle - ekran görüntüsü yollatma bana

Değişmiyorsa Movie Settings'e girip , enable manual settings'i seçmen lazım - belki sende seçili değil . TIKLAYIN

Tarih: 13 Mart 2012, 17:26 - İp: 96.***.**5.17
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

GENELDE BU CUMLEYİ pek kullanmam hatta yaklaşık 2-3 yıldır hiç kullanmadım Evet ABİ (@PAPERMAN ) HAKLIYMIŞSSIN!!!!özellikle internette ve genelde bir konuyu araştırarark konuşurum okurum interenetten araştırırım kitaplara bakarım VS ... Uzun süredir ilk defa teknik bir konuda bilgi eksiğim olduğunu ve yanıldığımı gördüm ama YİNEDE BAZI DUZELTMELER YAPAMAK İSTİYORUM ÖNCELİKLE VİDEO KISMINDAN ÇOK MAKİNELERİN FOTOGRAF KISMIYLA İLGİLENİRİM BU YÜZDEN ATLAMIŞIM.
ŞİMDİ D7000 DE FARKLI OLAN ŞEYLERİ YAZAYIM
1- DAHA ÖNCE VİDEODA S MODUNU DENEMİŞTİM S MODU D7000 DE VİDEODA SHUTTER HIZINI DEĞİŞTİRMİYOR (FAKAT EKRANDA DEĞİŞTİRİYORMUŞ GİBİ RAKAMI BUYUTUP KUÇULTUYORSUNUZ FİLM ÇEKİMİNE HİÇBİR ETKİSİ YOK KESİNLİKLE) SADECE M MODU VİDEODA SHUTTER HIZINI DEĞİŞTİRİYOR GARİP AMA BÖYLE.
2- M MODUNDA EN DÜŞÜK 1/30 ve F5 kullanılabiliyor buda VİDEODA EĞER İSOYU 1000 ISO YA GETİRMEZSENİZ EV IŞIĞINDA ÇOK KARANLIK BİR GÖRÜNTÜ VERİYOR 1/100 VE USTUNUN KULALANIMI VIDEODA SINIRLAMALAR NEDENIYLE ÇOK ZOR GÖZÜKÜYOR.
3- A MODUNDA DİYAFRAMI İSTEDĞİNİZ GİBİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ... ISO OTAMATİKTE OLURSA IYI SONUÇ VERİYOR..
4-OZETLE YAZAYIM BU MAKİNADA VE PEKÇOK MAKİNADA OTOMATIK MOD DIŞINDA VİDEO OYLE PEK İYİ SONUÇLAR VERMİYOR 1/100 UZERİ VIDEODA ANLAMSIZ KALIYOR SENSOR TEKNOLOJİSİ DOLAYISIYLA...
EDİNDİĞİM İZLENIMLER BUNLAR OZETLE BU MAKİNALARDAKİ VIDEO ÇEKIMLERİ HER ZAMAN İÇİN ÇOK AMATOR SEVİYEDE SAYILIR BENCE...PROFESYONEL VIDEO ÇEKİMİ İÇİN BU AMAÇLA YAPILMIŞ MAKİNALARA YONELMELIDIR...

Tarih: 14 Mart 2012, 21:33 - İp: 78.***.**7.149