mynisan
mynisan (üye)
İstanbul / Amatör

D7000 Aldım Kit Lensi Değiştirmek İstiyo

Merhaba;

d7000 kit satın aldım bir kaç gün önce. Üzerindeki 18-105mm f/3.5 lensi iade edip yerine f/2.8 bir lens almak istiyorum.

Lens öneriniz ne olur, yerine ne almalıyım.

Bir adet 50mm f/1.4 mm lensim var.

Kullanım amacıma gelince.
Ağırlıklı olarak konser, etkinlik fotoğrafları çekiyorum. Nispeten daha az olsa da zaman zaman profil ve düğün fotoğrafları çekiyorum.

Önerilerinizi bekliyor olacağım teşekkürlerimle.

Tarih: 21 Ekim 2011, 05:09 - İp: 62.***.**5.188
mynisan
mynisan (üye)
İstanbul / Amatör

@paperman
İç mekan, dış mekan, düşük asa yüksek asa, açık diyafram kısık diyafram çekimlerinde video anlamında 1920 x 1080 px. çekimlerde, bilgisayar aktarımı sonrası tam ekran baktığımda mutlaka görüntünün tamamında bir kumlanma görülüyor. Bu cihazın doğal sonucumudur bilmiyorum.

D7000 kullanan diğer kullanıcıların videolarını da incelemek gerek. Ben fırsat bulup cihazı aldığım yere götüremedim, sık sık kullanmam gerekiyor.

Bu başlık "kit lens yerine başka hangi lensi almalıyım" içeriğinden çıktı, cihazda problem varmı yokmu içeriğine büründü ister istemez. Çünkü lense daha fazla yatırım yapmadan önce, yaşadığım bu sorunlar, yada cihazda var olduğunu düşündüğüm bu sorun / sorunlar daha fazla yatırım yapma isteğimi kırdı, yeni lens almak gibi.

İnternette d7000 ile çekilmiş bazı videoları inceledim, bunların hiç birinde benim yaşadığım sorun görünmüyor.

Tabi birde cihazda af modundan çıkarmadığınız sürece netleme noktası çekememeniz gibi cihazın kendi özelliği olan bana göre sorun olan bir özellik varki, hiç sevmedim. Kullandığım uzun süre kullandığım d80'de auto mod hariç hangi modda çekerseniz çekin netleme noktası belirleyebiliyordunuz..

İlginiz için sağolun, size ve diğer ilgi göstere kullanıcılara teşekkürlerimle..

Tarih: 1 Kasım 2011, 04:58 - İp: 94.***.**8.26
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

@mynisan ben video nu gordum videoda noise ddediğimiz sorun göremedim ama benim anladığım senin kumlanma diye kastedtiğin herhalde kuçük kareleşmeler bunlar hızlı mpeg çevriminden kaynaklı kareleşmeler kastedttiğin eğer buysa kullandığın hafıza kartının hızı nedir? bendede d7000 var. bu kareleşmeler ancak çok hızlı hareket eden nesnelerde olur. kastettiğin kumlanma dediğin şey buysa bu her makinada olur. d7000 bende kullanıyorum ama noise olarak pek kötü bir performansı olduğunu söyleyemem ama video ayarında bir seçenek var otomatik olarak isonun artırılması seçeneği videoda açık kalmışssa bazı anlarda isoyu çok yukseltiyor haliyle gren problemi oluyor ama ben senin videonmda gren değil mpeg çevrim kızından kaynaklı kareleşme görüyorum sadece... BU kareleşmeler ozellikle mpeg sıkıştırmasında duşuk rezolüsyon kullandığında olur 640*480 gibi mesela oncelikle rezolüsyonu yukselt ve hıza yetişemediğindde de kareleşmeler olur hızlı bir kart kullan....1280*720 den aşağısını kullanma . ve yinede çok hareketli görüntülerde hafif pixelleşme olur bunlar sonuçta film çekmek amacıyla yapılmış kameralar değil. 60 d de alsan aynı performansı alısın videoda diğerlerinide... ama kasteddiğin gerçekten noise veya gren se o başka bu makinada pek gren sorunu yok..... her sorun var birtek o yok)

#buzlucam' tarafından 02.11.2011 20:48:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Kasım 2011, 20:36 - İp: 88.***.**7.203
mynisan
mynisan (üye)
İstanbul / Amatör

@buzlucam
Kullandığım hafıza kartı 30mb/sn extrem bir kart. Kumlanma olarak tabir ettiğim video sabit iso ile çekildi (100) f/22 ve tripod destekli, convert öncesi görüntü ham hali nasılsa vimeo uploadu sonrası görüntü aynıydı, video codec videoyu bozdu diyemem.

Kullanıcı hatası olabilir mi, olabilir, ilk kez bir fotoğraf makinesinde video kaydı yaptım. ISO 100, diyafram f/22 enstantane (hatırlamıyorum 1/1, 3, 5, 8) olabilir..

Benim sorun var düşüncesinde kalmamın nedeni güneş ışığında manuel modda yaptığım çekimde yada diyafram öncelikli yaptığım çekimde yine sonucun aynı olmasıydı. Cihazı servisine bıraktım inceleyip bilgi verecekler. Özellikle 400 kare fotoğraf sonrası pil bitince acaba bir sorun mu var düşüncesiyle işkillenmeye başladım

D7000 kullanıyor olman güzel çünkü netleme ile ilgili bir sorum olacak. 5,6 yıl kullandığım D80'de diyafram yada enstantane öncelikli lens af modda iken netleme noktasını belirleyebiliyordum, bu özellik sahada çalışırken çok işe yarıyordu. Fakat d7000'de lensi af moddan manuel moda almadan, diyafram ve enstantane öncelikli netleme noktası belirleyemiyorum. Bu bir sorun değil d7000'in özelliği diye biliyorum doğru mu?

İyi çalışmalar.

Tarih: 5 Kasım 2011, 13:47 - İp: 94.***.**4.229
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben 1-2 konuyu tekrar edeyim. Öncelikle, kumlanma diye farklı birşeyleri analiz etmiş olabileceğinizi Buzlucam doğru şekilde belirtmiş .

f22 seçimi bir kere yanlış . Optik kalite kayıplarını geçiyorum ; bu kadar kısık diyafram , perde hızının 1/4-1/8 sn. gibi hızlara düşmesine sebep .

Video saniyede 24 kare çekiliyor ; bu durumda zaten perde hızının 1/30 altında olmaması gerek . Siz o kadar düşük hızda çekince garip oynamalar/kopukluklar olması normal - makina nasıl uyum sağlayacak 1/4 saniye enstantane hızıyla saniyede 24 kare çekmeye ?? Makina sağlar ama siz elde tutarak nasıl önleyeceksiniz titremeleri ? Bunlar temel bilgiler/basit hesaplar - bu tür hesapları yapacak bilgiye sahip olmadan , bol araştırıp/okuyup deneme yapmadan, makinam bozuk demek olur mu? Kusura bakmayın , hayatınızda video çekmemişsiniz ( benimki de sayılıdır - merak etmeyin ), diyorsunuz D7000 iyi çekmiyor . Olacak iş değil ...

Makinanız boş yere serviste . Aynen iade edeceklerdir ; şansınız varsa kurcalayıp bozmazlar.

#paperman' tarafından 05.11.2011 17:16:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Kasım 2011, 17:15 - İp: 96.***.**4.180
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

@mynisan diyafram veya enstantane öncelikli modda netleme noktası istediğin gibi seçebilirsin( eğer yanlış anlamadıysam sorunu) sağ alttaki ufak kolu L (lock modundan . işaretine al istedğin netleleme noktasınnı yon tuşlarıyla getirip seçebilirsin , sadece live view de netleme noktasının istediğini seçemezsin.. YALNIZ BUNLARI YAPABİLMEK İÇİN FOCUS AF-S MODUNDA OLACAK. makinayı keşke servise vermesydin bence senin makinende problem yok inşallah hasarsız alırsın... @paperman in dediği gibi inşallah bozmazlar makinayı....birde 400 çekim çok problem değil liew view kullandıysan pili çabuk bitirir video çekimide öyle... ayrıca piller ilk 4-5 şarj dan sonra tam verimle çalışır...

#buzlucam' tarafından 05.11.2011 18:38:16 tarihinde düzenlendi.

#buzlucam' tarafından 05.11.2011 18:40:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Kasım 2011, 18:37 - İp: 85.***.**4.18
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Yalnız paperman saniyede 25 kare çekim hızını fotoğraf çekimi gibi duşünmemek lazım çünki perde açılıp kapanmıyor videoda sadece ilk başladığında birkez açıyor çekim bittiğinde kapanıyor . DFiyafram sürekli aynı ayarda kalıyor. yalnız her halikarda f22 bence videoda çok ynlış bir seçim ışık miktarında çok fazla sıkıntıya nedenn olacaktır.

Tarih: 5 Kasım 2011, 19:33 - İp: 85.***.**4.18
mynisan
mynisan (üye)
İstanbul / Amatör

@buzlucam
Kitapçığını okumak yerine burdan sana sordum, sende zahmet edip netleme ile ligili soruyu cevapladın teşekkür ederim. Hem senin verdiğin bilgiyle hemde kitapçık sayesinde konuyu çözdüm Af swich butonun üzerine basmak gerektiği nedense aklıma gelmemişti.

Makine konusunda zarar görme ihtimaline gelince, birebir pil değişimi yapılmış, onun dışında bir deneme videosu çekip, bana gösterdiler notebookda sorunsuz olduğunu gördüm.

Ben becerememişim o zaman bu video işini, @paperman'ın da dediği gibi, cihaza yabancıyım

Saygılar..

Tarih: 9 Kasım 2011, 19:46 - İp: 94.***.**3.69
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

" saniyede 25 kare çekim hızını fotoğraf çekimi gibi duşünmemek lazım çünki perde açılıp kapanmıyor videoda sadece ilk başladığında birkez açıyor çekim bittiğinde kapanıyor . "

Buzlucam, perde açılıp kapanmıyor tabi ama elektronik olarak aynı işlem - sanki perde açılıp kapanıyormuş gibi - saniyede 25 defa yapılıyor . O sebeple 1/30 altı hız seçilmemesi gerekiyor - eğer 24 fps Video/film gibi hareketin doğal gözükmesi isteniyorsa.

Sonuçta makina 1/4 saniye hızda da çekiyor ( muhtemelen fps sayısını azaltarak - emin değilim ) ama çıkan sonuç 1/30 ve üstü ile aynı olamaz.

Tarih: 9 Kasım 2011, 23:39 - İp: 96.***.**4.180
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

@paperman haklısın çünki saniyede 25 kare olduğunu farzetsek f22 ile uzerine yeterince ışık duşmesi mümkün olmadığı için iso yu vs yukseltecek makinanın normal davranması mümkün olamayacak zaten ışık seviyesi saniyede 25 kareye izin vermeyecek.... Bu arada mynisan pilini değiştirmiş olabilirler ama ben senin makinenin pilindede sorun olduğunu sanmıyorum . herneyse KULLANMANA BAK .... ÇEK GİTSİN ))

#buzlucam' tarafından 10.11.2011 19:06:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2011, 19:04 - İp: 88.***.**2.0
mynisan
mynisan (üye)
İstanbul / Amatör

Son olarak bir konserde daha deneme video çekimi yaptım, ışık yetersizliğinden düşük diyaframda yapılan çekimler iyen bilgisayara aktarıldığında tek kelimeyle berbattı. Yüksek ASA yüksek diyafram (görünürde 60) bunda da sonuç alamadım, hayırlısı bakalım

Tarih: 15 Kasım 2011, 19:33 - İp: 62.***.**0.29