silmarillion61
silmarillion61
üye
(Amatör)
Istanbul

D700 Mü, D7000 Mi?

arkadaşlar öncelikle herkese merhaba...DSLR bir makina almak istiyorum. fotoğrafçılıkla ilgili yeterli bilgim var(1 yıl kadar d50 kullanmıştım). bir kaç hafta içinde bir makina almak istiyorum fakat d700 mü, d7000 mi hala kararsızım..aslında d700 hayallerimdeki makina..fakat d7000 de yeni çıkmış bir makina ve bu nedenle teknolojisi de yeni...amacım tamamen fotoğraf..d7000 in video çekimiyle hiç ilgilenmiyorum...d700 ise ff olmasından dolayı ilgimi çekiyor...çok kararsız kaldım..hayalimdeki ff d700 mü..yoksa teknolojisi cok daha yeni olan d7000 mi? birde d7000 in fotoğraf kalitesi(netlik, renklerin canlılığı vs) sizce nasıl? d700 kadar etkileyici bir makinemi? bu makineleri kullanan arkadaşların yardım ve önerilerini bekliyorum...herkese iyi günler dilerim..

Tarih: 23 Ocak 2011, 18:10 - İp: 88.***.**7.157
delirendeli
delirendeli
üye
(Amatör)
İzmir

D7000 de hot pixel olayını anımsıyorum yanlış hatırlamıyorsam . Bu model serilerde genel bir sorunmuş. Ama emin değilim.

Tarih: 23 Ocak 2011, 20:19 - İp: 81.***.**5.179
histogram
histogram
üye
(Meraklı)
Istanbul

D7000 deki hotpixell sorununu çözdüler.Eğer d700 almayı planlıyorsanız biraz daha bekleyin d800 çıkıcak diye bir söylenti var o zaman fiyatı düşer ucuza alırsınız.İki makinede sizi mutlu eder bence. d700ün kalitesi daha iyi orası tartışılmaz ama daha maliyetli olur sizin için.

Tarih: 23 Ocak 2011, 20:55 - İp: 78.***.**6.47
ozaygonlum
ozaygonlum
üye
(Amatör)
Antalya

d700 ü araştırmadım fakat d7000 i bende düşünüyordum ama en sonunda d90 aldım. d7000 çok güzel bi makina. sensör boyutu çok ii.ama benim tavsiyem d90 alıp fazladan vereceğin parayı lenslere vermek olur. çünkü önemli olan lens sen de biliyorsun. d90 dan çok memnunum. benim aldığım yerde d7000 3150 lira 18-105 lensle. d90 ise aynı lens ile 2050 tabi bu fiyatlar nakit.aradaki farka bi dünya lens alırsın.

Tarih: 23 Ocak 2011, 21:25 - İp: 85.***.**7.89
ozansan
ozansan
üye
(Reklam Fotoğrafçısı)
Yurtdışı

Ben D700 ve D90 a sahip birisi olarak sana sadece soyle bir tavsiyede bulunabilirim.Paran var ise d700 u kaliteli lenslerle besleyebilecek ,durma hemen al.Ama boyumu asmasin dersen alacagim makina,D7000 ile isi bitir.Ki sen full frame almakla neyi amacliyorsun once onu belirt.Ben zamaninda Japonyada bir arkadasla studyo ve reklam fotografciligina soyunmus birisi olarak D700 almistim.Simdi sartlar degisti ve aslinda ihtiyacim falan yok boyle bir makinaya.Yani sende varmi hakkini verecek profesyonel ugraslar once onu dusun birkere derim.Yoksa zaten bu tarz ugraslar ,pahali makinalarin yada full-framelerin sana verecegi artisi falanda yoktur.Alirsin bir giris seviyesi,o bile yeter...Profesyonel is yapmayan ve performans ile isi olmayan bir cok insan ellerinde gereksiz full frame makinalar ile saga sola hava atmaktan baska birsey yapmiyorlar inan bana...Cogu zengin zuppelerin yaptigi is bu...

Tarih: 24 Ocak 2011, 08:59 - İp: 221.***.**6.23
silmarillion61
silmarillion61
üye
(Amatör)
Istanbul

Ozansan, zengin değilim, .çok şükür zübbe de değilim ...ama maddi olarak d700 alabilme imkanım var...d700 çok uzun zamandır düşündüğüm bir model fakat şimdi de d7000 çıktı. kafam iyice karıştı...bana göre profesyonellik bu işten para kazanmaktır..onu dışında herkes bu işi hobi olarak amatörce yapıyor demektir..ama bu amatörlük bizi kısıtlamamalı diye düşünüyorum..tamam bu işten para kazanmayacağım ama gerçekten hakkını verebileceğimi düşündüğüm bir makineden de sırf profesyonel olmadığım için vazgeçmenin doğru olmadığını düşünüyorum...ama sizin dediğiniz gibi, bir durum söz konusu değil..yani zengin bir zübbe gibi makinayı boynuma asıp millete hava atmak gibi bir düşüncem yok.. daha önce d50 kullandım ilk kullanmaya başlarken bile d50 nin benim için yetersiz olduğunu gördüm..ama o zamanlar öğrenciydim..imkanlar dahilinde alabileceğim en iyi makina oydu...ve d700 ün hakkını 24-70mm f2.8 objektifle vereceğimi düşünüyorum...ama d7000 inide göz ardı etmiş değilim...kısmet olursa onu da incelemek istiyorum...d700 kullanan arkadaşlar yorumlar lütfen...bana göre d700 inanılmaz bir makina...sizce nasıl? artı ve eksileri nelerdir..?

#silmarillion61' tarafından 24.01.2011 16:08:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ocak 2011, 16:05 - İp: 94.***.**4.166
ozansan
ozansan
üye
(Reklam Fotoğrafçısı)
Yurtdışı

Senin muhabbet gecmisteki birini hatirlatmaya basladi bana.Yani Ferrarimi alayim,yoksa porche mi alayim gibi gereksiz bir tartisma olacak.Paran varsa ne duruyosun git al.Yaninada 24-70 olsun bitsin.
Bana Aylik gelirini soyle sana makinani soyluyeyim...

Tarih: 24 Ocak 2011, 16:38 - İp: 221.***.**6.23
histogram
histogram
üye
(Meraklı)
Istanbul

bende d700 var

- iso performası olarak tartışmaya bile gerek yok zaten

- düşük kalite optiklerde bile gayet iyi (bu bence çok önemli)

- menüleri insanlara zor gelsede alışınca muhteşem oluyor gerçekten çünkü süper ayrıntılı ve istediğin bir çok şeyi değiştirme imkanı veriyor (pek göze çarpmayan ama benim için harika bir özellik)

- bayonet kısmının yanındaki 2 tane düğmeye bir çok farklı fonksiyon uygulayabiliosun

- 14bit uncompressed raw çekersen işlerken muhteşem işler ortaya çıkarabilirsin (12bit çekersende çok iyi tabiki )

- üstündeki flaş sayesinde sb-900 gibi flaşları kontrol edebiliyorsun

- çok sağlam gövdeye sahip

- 12megapiksell belki az olabilir eğer megapiksel çılgını değilsen sıkıntı yok.

-videosu yok video ile uğraşmıyorsan sıkıntı yok =)

-içindeki magnezyum biraz fazla olduğundan ağır bir makina ama dayanıklı

-sol üstteki iso quality ve wb tuşlarının kullanımı birazcık sıkıntı

- %95 vizör olması kötü köşeleri tam olarak göremiyorsun ama liveviewda %100 gösteriyor

-Ele oturması çok iyi

d7000 hakkında kesin şeyler söyleyemicem ama eminim o da çok harika bir makinadır.

Tarih: 24 Ocak 2011, 21:32 - İp: 78.***.**1.55
silmarillion61
silmarillion61
üye
(Amatör)
Istanbul

burada para muhabbeti yapan sensin ben değil...ben tamamen iyi niyetli bir soru sordum...istersen uzatma..çünkü boş konuşmaları sen yapıyosun....gerekli gereksiz araya girip olayı farklı boyutlara taşıma...eminim benim gibi ikilemde kalan bir çok arkadaş var...

Tarih: 24 Ocak 2011, 22:40 - İp: 88.***.**7.157
ozansan
ozansan
üye
(Reklam Fotoğrafçısı)
Yurtdışı

Iyi al artik bir tanede bende yada bir baskasida gerekli gereksiz zamanini harcamasin burda.Son yazan arkadas gayet guzel aciklamis iste makinayi.Tatmin olmussundur diye dusunuyorum.Ayrica binlerce sitede test ornekleri var istemedigin kadar.Biraz arastirma yaparsan internetten bulamayacagin bilgi yok.Ayrica 3000-4000 dolarlik kulfete girecek birisinin yapmasi gereken ve benim tavsiyem gidip makinalari yerinde incelemesi,test etmesi ve kendine gore bir karar vermesidir.Kimse burda makinasini kotulemez kolay kolay ve senin icin saglikli olmayacak yanlis yonlendirmeyede kurban gidebilirsin.Tabiki bu forumda soru sormak herkesin hakki ve soracaksinda ancak gecmiste cok gorduk Hasselblad alacak adamlarin tartismayi bos yere uzatip sonra kompak makinada karar kildiklarini.Bana oyle bir koku geldi burdan hepsi bu.Yok ise oyle bisey affola.Alirsin makinani ,orneklerinide burada gozume sokarsin mahcup edersin beni.

#ozansan' tarafından 25.01.2011 01:37:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ocak 2011, 01:12 - İp: 221.***.**6.23
fotosenyuz
fotosenyuz
üye
(Stüdyo Fotoğrafçısı)
Ankara

vala ne yalan söyleyeyim bende gerçekten bu 2 makina arasında kaldım... full frema nedir bilmiyorum bende 18 yaşındayımm 3 yıldır fotoğrafçılık yapıyorum (studyo) ama yinede kendime profesyonelm demiyorum ha olamammı makinayla olacak bi iş se olurum ama bilgi deneyimim az ....ama yinede bu iki makina arsında karrarsızım profesyonellere soruyorum d700 al diyo amotörlere soruyorum bu makinaları araştıranlara yani d7000 al diyo yani ne alacağm kaffa karıştı ...

Tarih: 28 Haziran 2011, 20:05 - İp: 78.***.**1.71
Sayfa(lar): 1 | 2

İlgili Olabilecek Konular
Gönderen
Cevap
Okunma
Son Gönderim
eemehmetkayali
2
1574
26 Haz. 2017, 11:11
buzlucam
erkan_888
7
1068
11 Nis. 2017, 23:00
akkaymaz
bykus
2
1039
06 Şub. 2017, 09:06
seyyah12
matog6469
8
955
14 Ara. 2016, 18:38
rockkesman
intension
2
2640
24 Ağu. 2016, 23:57
kesim00
mnafiz
1
723
08 Haz. 2016, 17:12
mete007
Nikon Özel Teknik Sevis
» Fotoğrafça
Çok Bilen Bizler!
ocaklilarBir zamanlar bu forumlarda, "dslr layk mı yoksa dslr mi?" tartışmalarından geçilmezdi, neyse ki çok bilen bizler, bu tür sorulara hep "sen en iyisi git bir dslr al" diye cevap verdik, bu işe yeni başlayan arkadaşlarımızın çoğu da bizi dinlediler gidip dslr aldılar. Daha sonra bir çoğu, "ben bu dslr ...
Devamı »
» Bizi Takip Edin!
Aktif Üye / Ziyaretçi
anteps, hural, (2)