kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

D70-d80-r1

Aşagıya ilkerin özellikle d80 deki kızıllıgı merak etmesi adına 3 fotograf yukluyorum..

bu d80 ile çekildi. Exif bilgileri var.

Sharpen 2
iso : 200
shutter :125
diyafram 9
WB : auto
colr spaces :srgb

Bu da d70s ile cekildi. Exif diğeriyele yine aynısıdır.

Bu da r1. R1 üzerinde renk ayarlaması yaptım. Cunku r1 stuyo ortamında AWB saglıklı vermiyor. Ama keskinlik olarak degerlendirilebilir diye yukluyorum bunu.

FOtograflar elde cekilmiştir. R1 elle cekim digerlerine gore biraz daha zor.

Tarih: 11 Mart 2007, 13:54 - İp: 85.***.**2.92
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar ben stüdyo fotoğrafçısı değilim ama Mimarca nın calgonn kirece pentax ile son sözünden sonra bu fotoğrafı mimarcaya ithaf ederek yüklemek durumunda kaldım.

Hüseyin hocam fotoğrafı kaldır dersen silerim.

Mimarca bu fotoğraf Pentax K10D ile çekildi.Kıt stüdyoculuk bilgim ile ancak bu kadar oldu.
Senin için yükledim.

Pentax K10D ve kit lens.

Tarih: 11 Mart 2007, 18:04 - İp: 88.***.**3.214
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

şimdi adnan abi sende oyle bir fotograf yuklemişinki. Biz gercek test fotosu istiyoruz.

Sende benim gibi git bakkal filan cek. Tutup manken fotografı koyuyorsun. Biz halkın icinden modeller buluyoruz.

Rutus basarılı ama saçlardaki detayı goturmusun. sag tarafataki saclar noise reductions kurbanı olmuş gibi.

Tarih: 11 Mart 2007, 18:08 - İp: 85.***.**2.92
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bir de cok sarimsi cikmis adnan, tabii manken de sarisin olunca anlasilmiyor gibi oluyor..
bu arada adnan sen de benim fotografi yuklemissin.. hadi gantry'nin eklediginde pek belli olmuyorum, senin gosterdiginde tamamen ortadayim..
tabii huseyin, senin yaptigin fotografdaki gibi gorulmuyorum.. (ozellikle adnan'in cektigi o manken okuyorsa diye yaziyorum bunu.. )
.....
huseyin demek sen, r1'in fotografini basta ellemeseymissin, en iyisi o olacakmis..

zevkler ve renkler nasil da degisiyor..

tabii bu manken hatun icin aman fotografi icin sanirim herkes benim ile ayni dusunuyor..

Tarih: 11 Mart 2007, 18:19 - İp: 86.***.**0.120
kobexxx
kobexxx (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

mrb ben burda yenıyım ama konu d80-d70 karsılastırması olunca bişeyler sölemek istedim keskinlik bakımından bence kesinlikle d80 detayları d70den cok daha iyi ama renk konusunda hüseyin bey hakkı kırmızı tonları daha argır basıyor... ama bu renk ayalarında oynama yapıldığında iyi sonuclar verıyor adnan beyin cekmiş olduğu fotoğrafta sarpen bencede falaz gözü rahatsız edıyor ama alındaki sarılık olmasa bence renk tonları gercekten güzel bende d80 kullanıyorum iyi ışık ayarlarında gercekten güzel sonuclar veriyor..

Tarih: 11 Mart 2007, 18:20 - İp: 88.***.**5.52
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kobex merhaba..
seni allah gonderdi buraya.. sen de studyo fotografcisisin ve d80 kullaniyorsun degil mi?
ve iyi isik ile iyi sonuclar aliyorsun..

huseyin duyuyorsun degil miiii????

Tarih: 11 Mart 2007, 18:24 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)

Hüseyin fotoğrafı çekerken sadece mankenin yüzünün net,diğer tarafların saçlar dahil alan derinliği içinde flu çıkmasını planlamıştım.Netlik noktası gözler olarak alındı.
Diyafram F/6 idi.fakat kit lens benim istediğim kadar alan derinliğini veremedi.
Fotoğrafın exif bilgilerini bilerek sildim.

Mimarcanın eline hiç almadığı bir makina hakkında yazdıklarında daha dikkatli olmasını beklerdim.

Çünkü K10D nin D2X ile aynı ortamda çekilmiş karşılaştırma fotoğraflarını Fikret ile konuştuğumuzda makinaları çarpıştırmak olarak algılanacağı için siteye yüklemedim.

O yüzden bu makinayı hakkını vererek kullandığınızda ( Ki bu makinayı bende hakkını vererek kullanabildiğimi düşünmüyorum ) alacağınız sonuçları bilmeden mimarcanın yazdığı gibi yazılar yazmak hoş olmuyor.

Tarih: 11 Mart 2007, 18:28 - İp: 88.***.**3.214
as
as (Üye)

kobexxx dediğin gibi aslında portre de keskinliğin fazla olması tercih edilmiyor ama ben fotoğrafları kendime çektiğim için bunu tercih ediyorum.

Buraya yüklediğim fotoğraflarda deneme amaçlı yapılmış çekimler.Stüdyo ışık ayar miktarından falan anlamam ,K10d nin Auto WB sinde verdiği sonuçları ben çok beğendim.Bu fotoğrafın raw ı da var.Üzerinde beyaz ayarı ilede oynayabiliriz.Fakat dediğim gibi bu fotoğraflar daha çok makinanın auto mod WB sini test için çekildiler.

Hüseyin dur ben sokağa çıkıp pazarcı,bakkal,vs. bulayımda çekip geleyim.

Tarih: 11 Mart 2007, 18:40 - İp: 88.***.**3.214
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

mimarca ne demiş duymaıdm ben

Kobexx. Çektiğin fotoları merak ettim. Ozelden ya da burdan paylaşabilir misin*

AS.. Akşam oldu. Sokakta kimse kalmamıştır şimdi.

İlker demek r1 i begendin? Son dedigini anlamadım. SOn cektigim farklı model olan ve manuel WB R1 fotosunu begendin mi?

Senin monitorden renkler nasıl gozukuyor.

Bu arada ilkerin de dediği gibi. Pentax sarı rengi hakim renk olarak veriyor.

Tarih: 11 Mart 2007, 19:11 - İp: 85.***.**8.144
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Keşke kıyaslamaya benim makinayı da katabilseydik
Hakkaten sonucun nasıl olacağını merak etmedim değil.
Ama ben D70s'in renk doğallığını çok beğendim ve modelin ten rengini bilemediğim için R1 ile D70s arasında kararsız kaldım.Ve D80'in bariz bir biçimde kırmızıya yatkınlığı var.

Ve dikkat ettiniz mi bilmiyorum ancak R1'in çekimi bir nebze flu.Dikkatli bakın bir.

Tarih: 11 Mart 2007, 20:10 - İp: 85.***.**3.155
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

osmanlı. bende seninle aynı fikirleri paylaşıyorum.

Yukardaki r1 fotosunun flu gozukmesinin sebebi. Focal lenghtinin 48 diğerlerinin 65 mm olmasındanç Yani croplayınca deger kaybediyor.. Ama keskinlik icin bir iki sayfa onceki fotograflara bakabilirisn.

Tarih: 11 Mart 2007, 20:30 - İp: 85.***.**8.144