kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

D70-d80-r1

Aşagıya ilkerin özellikle d80 deki kızıllıgı merak etmesi adına 3 fotograf yukluyorum..

bu d80 ile çekildi. Exif bilgileri var.

Sharpen 2
iso : 200
shutter :125
diyafram 9
WB : auto
colr spaces :srgb

Bu da d70s ile cekildi. Exif diğeriyele yine aynısıdır.

Bu da r1. R1 üzerinde renk ayarlaması yaptım. Cunku r1 stuyo ortamında AWB saglıklı vermiyor. Ama keskinlik olarak degerlendirilebilir diye yukluyorum bunu.

FOtograflar elde cekilmiştir. R1 elle cekim digerlerine gore biraz daha zor.

Tarih: 11 Mart 2007, 13:54 - İp: 85.***.**2.92
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

yettim huseyin..
...
benim cevabimin aslinda onemi de yok soylenenlerden sonra.. neden?
cunku herkesin renkler uzerindeki tercihi farkli.. kimine ilki daha iyi gorunuyor, kimine digeri..
bana sorarsan; huseyin haklisin.. birincisinde kizillik var, ikincisinde yesillik var, ucuncusunde de sarilik var.. hangisini yeglerim?
ikincisi daha iyi gorunuyor.. wb ayarini -1 yapmakla tam ayarini tutturabiliyorsan harika.. ama d80 ile de bir ayarlar yapmalisin..
ve bu arada r1'in sonucunu hic sevmedim ben.. ayrica adnan'in gonderdigi k10d'den cikma portre de bana garip geldi.. sari cok hakim.. (ki k10d'nin de sorunu bu.. sarimsi bir cast olusturmasi..)
ama d80'in sonuclarina kotu diyemeyiz.. cunku studyoda portre cekerken belki senin dedigin gibi sonuclar verecektir, ki ben hala soyluyorum, dunyada onca insan bu makineyi cok begeniyor olduguna gore ve daha once de konustugumuz gibi renk ayarlari icin dunya kadar ayarin mevcut oldugu da bir gercekse, bazi seyler yapilabiliyor olmasi gerekiyor.. ama auto'da cekersen, renkler studyoda sapiyordur.. belki de isigin ayarlarini degistirmen gerekir.. bilemiyorum.. ama bir sekilde isteyecegin renkleri elde edersin huseyin..
....
diger yandan, hangi kamera disarida yapilacak cekimlerde daha iyi sonuc verecektir dersen, d80 kesinlikle daha iyi.. d80'in verdigi renkler cok guclu.. maviler masmavi, kirmizilar, kanli canli kirmizi..
landscape cekiyor olsaydin, sen hangi kamerayi yeglerdin huseyin?
d70s mi d80 mi?

....
keskinlik konusunda ise, d70s daha keskinmis gibi gorunuyor, cunku daha az pixel var.. ama d80'de detay daha fazla.. hangisi daha iyi? kesinlikle d80..

ki zaten tekrar soyluyorum.. d70s yerine d80'i secmek icin dunya kadar neden var..

Tarih: 11 Mart 2007, 17:00 - İp: 86.***.**0.120
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Arkadaşlarım, abilerim hazır burda fotoğraf konuşuluyor bir link vermek istiyorum. Bence tek kelime ile mükemmel. Bakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrı bir başlık açıcaktım başka bilen varsa paylaşsın diye ama şimdilik buraya yazayım. Bence böyle ustaların fotoğraflarına bakmak, incelemek bizim gibi amatörler için faydalı olsa gerek. http://www.amivitale.com/main.html

Tarih: 11 Mart 2007, 17:01 - İp: 85.***.**6.59
makulmurat
makulmurat (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Adnan
Bu bahsettıgın 30 mılyonluk lensler pıyasada bulunurmu...
K10d mız olmasada stoklamakta fayda var da...

Tarih: 11 Mart 2007, 17:03 - İp: 88.***.**2.59
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Bu da r1. R1 üzerinde renk ayarlaması yaptım. Cunku r1 stuyo ortamında AWB saglıklı vermiyor.

bu arada ben r1'den direk ciktiyi koydun diye dusunmustum..
bence iyi olmamis huseyin, editlemissin ama..

ve bu arada kendin de soyluyorsun; r1, awb'de iyi sonuc vermiyor diye.. d80 de vermiyor demek ki.. tabii yine sana gore bu..
daha yeni bir testi okudum, adamlar, d80'in wb'si neredeyse mukemmel diyorlar..
hangi testi acarsan ac, herkes renkler cok iyi diyor..
ya bizlerde birsey var, ya da dunya hicbirsey bilmiyor..

Tarih: 11 Mart 2007, 17:05 - İp: 86.***.**0.120
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

hızlıca bunu yapabildim.

Tarih: 11 Mart 2007, 17:05 - İp: 88.***.**6.176
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Murat ben bir tane buldum.Çok eski yaklaşık 35 yıllık bir lens.İçi tozlu falan ama lim lens gibi fotoğraf çekiyor.Bulursan hiç kaçırma.

Hüseyin bak gördünmü nasıl geldi.
Şimdi birinci çalışmamız.

İlker o portre de beyaz ayarı yapılmadan auto da jpeg olarak çekilmişti.Stüdyo ortam ışığında beyaz ayarının sapması çok normal.

#as' tarafından 11.03.2007 17:14:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2007, 17:09 - İp: 88.***.**3.214
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ben r1 in AWB performansını iç ortamlarda zaten begenmiyorum. Amacım yanlarına r1 ide eklemekti. AWb sonucları cok berbat cıkınca hic yuklemeyeyim en iyisi dedim.

Amacım d70 iel d80 deki nikonun alışılagelmiş renk farklılıgı.

Yeni kullanıcıyı d80 elbette mutlu eder. Hatta cok mutlu eder.

D70 teki renk özellikleri hue gibi WB gibi kullanıcıyı şaşırtmazken. D80 deki aynı ozellikler yukardaki fotografı kurtarmaya yetmiyor. HEpsi tarafımdan denenmiştir.

R1 icin tekrar bri cekim yapıcam tripotta. Ve manuel Wb kullaranak . O zamana kadar r1 için bisey demeye gerek yok.

Tarih: 11 Mart 2007, 17:09 - İp: 85.***.**2.92
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gantry, cizdin valla karizmami..

Tarih: 11 Mart 2007, 17:10 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaşlar ilkerin fotografını degistirmeyin. BEn oldugu gibi tekrar yukleyim gorenler gercegi hangisiydi diye sasırmasın.

Tarih: 11 Mart 2007, 17:11 - İp: 85.***.**2.92
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Ya arkadaşlar arkadaşıma böyle şeyler yapmayın.
Bakın ben ne güzel işlemeye çalıştım fotoğrafı.
İlker en az 5 yaş gençleştin.

Tarih: 11 Mart 2007, 17:15 - İp: 88.***.**3.214