kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

D70-d80-r1

Aşagıya ilkerin özellikle d80 deki kızıllıgı merak etmesi adına 3 fotograf yukluyorum..

bu d80 ile çekildi. Exif bilgileri var.

Sharpen 2
iso : 200
shutter :125
diyafram 9
WB : auto
colr spaces :srgb

Bu da d70s ile cekildi. Exif diğeriyele yine aynısıdır.

Bu da r1. R1 üzerinde renk ayarlaması yaptım. Cunku r1 stuyo ortamında AWB saglıklı vermiyor. Ama keskinlik olarak degerlendirilebilir diye yukluyorum bunu.

FOtograflar elde cekilmiştir. R1 elle cekim digerlerine gore biraz daha zor.

Tarih: 11 Mart 2007, 13:54 - İp: 85.***.**2.92
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Kusura bakmayın arkadaşlar. Nihayet teni bir sayfaya ulaştım.

Hüseyin istediğin kelvin ayarı ile çekimlere örnek fot.lar yüklüyorum. yetersiz bulursan sayı olarak ilave ederim. Değerlendirmeni bekliyorum.

#behri' tarafından 13.03.2007 18:14:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mart 2007, 18:13 - İp: 85.***.**4.124
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

üçüncü fot. yüklenemedi.Bu fotoğraflarda hiçbir müdahale yoktur. fakat yükledikten sonra baktım çok açık göründü renkler. Crt monitörümde gayet iyiydi.

#behri' tarafından 13.03.2007 19:02:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Mart 2007, 18:15 - İp: 85.***.**4.124
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 13 Mart 2007, 19:00 - İp: 85.***.**4.124
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

selam mustafa abi..

Örneklerin gayet guzel.. Tabi forum sayfasında bakınca o guzellik gozukmuyor. Sebebi ise sen rgb modunda çekmişin sonrasında ise convert profile yapmamısın. Explorer adobe rgb'yi desteklemdigi icin renkler soluk gozukuyor.

Renk profilini degistimek icin. Photoshopta edit-convert to profile komutunu kullanabilirsin.

Bilgisayara indirip baktıgımda ise renkler daha canlı .. en azından senin bize gostermek istedigin gibi.

Şİmdi asagıya profili duzenlenmiş aynı fotografı yukluyorum. Yuklendikten sonra yorumu mu yapıcam.

Tarih: 13 Mart 2007, 19:54 - İp: 88.***.**9.152
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Öncelikle abi çekimlerin çok başarılı. Yani ekipmanın hakkını vermişin.

Çocuk yüzleri genelde homojen renklere sahiptir. Yani kırmızın ya da sarının farklı tonlarını bir arada goremeyiz.

Benim bahsetmek istedigim d80 nin kırmızı renkler sunması değil. Asıl bahsetmek istediğim kırmızıdaki kırmızılık sorunu.

Bunu da cocugun diger yelrere nispeten daha koyu olan goz kapaklarında gorebiliriz.

Pembe renkler var mı yok mu?_ Pembe rengin sadece orada olmasının sebebi ise kırmızı rengin orada ve dudaklarda olmasından kaynaklı. Aynı şekilde dudaklarda da bir pembelik soz konusu. Bu pembelik aynı zamanda fotografn geneline de yansımıs az oranda.

Ama cekmiş oldugun bu fotograflar studyo fotografcısı haricindeki cogu fotografcıyı memnun eder.

Tarih: 13 Mart 2007, 20:02 - İp: 88.***.**9.152
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

kontrast'tan alıntı:Asıl bahsetmek istediğim kırmızıdaki kırmızılık sorunu
"Kırmızı gülün alı var" türküsü geldi aklıma, ne de güzeldir.
d80 almayacağım

Tarih: 13 Mart 2007, 20:11 - İp: 88.***.**2.250
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

Benim bahsetmek istedigim d80 nin kırmızı renkler sunması değil. Asıl bahsetmek istediğim kırmızıdaki kırmızılık sorunu.

Hüseyin kırmızının ne renk olması lazım Şaka tabiiki. Sen kırmızının türünü (tonunu demiyorum) beğenmiyorsun anladığım kadarı ile. Fotğraflarda bulunan kırmızı karmen kırmızı kökenli. Halbuki sen biraz daha vermilyon kırmızı (turuncuya kaçan)olsun istiyorsun herhalde. Karmen soğuk bir kırmızıdır, vermilyon ise sıcak. Bunları birbirine dönüştürme imkanı yoktur. Bu eğitimli bir gözün seçeceği bir konu.

Çektiğim örneklere senin dediklerin yönünde bakınca bu sonucu çıkarttım. Ama beni memnun etmeye yetiyor.

Tarih: 13 Mart 2007, 20:25 - İp: 85.***.**4.124
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

vermilyon-karmen-tavuk yüzlük... Aklıma türk filmlerinden bir replik geldi.

Bunları birbirine dönüştürme imkanı yoktur EVet işte ps de bile zor hallettigim bir durum bu.

Bu eğitimli bir gözün seçeceği bir konu Bu ben miyim

Tarih: 13 Mart 2007, 20:31 - İp: 88.***.**9.152
behri
behri (üye)
İstanbul / Amatör

ŞIMARMA

Tarih: 13 Mart 2007, 20:37 - İp: 85.***.**4.124
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 13 Mart 2007, 20:43 - İp: 88.***.**9.152