paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

D600 - Toplu Dava / ”class Action”

Bir ilk olmali - fotograf makinalari konusunda ...

ABD'li bir avukatlik firmasi, Nikon D600 kullanip da makina arizalarindan sikayetci olanlarin basvurularini topluyor - toplu dava / " class action " icin.

TIKLAYIN

Gordugum kadariyla her ulkeden basvuru mumkun - hani sikayetiniz varsa.

Tarih: 15 Şubat 2014, 21:53 - İp: 96.***.**5.17
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

Bu işin sonunu merak ediyorum. Nikon kendi kendine büyük bir darbe vurdu gibi.

Tarih: 16 Şubat 2014, 00:25 - İp: 88.***.**9.34
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

D600 de yağlanma sorunu vardı çoğunluk. Temizliği yapılıyor çok büyük sorun değil. Zaten hepsinde de çıkmıyor. Back fokus gibi bir D7000'in hatası yok en azından daha kayda geçmiş.

D600 her ne kadar 6D nin rakibi olsa da kağıt üzerinde çok üstün ondan. Dahili flaş, Af yardımcı ışığı, 9 tanesi çapraz tip olmak üzere 39 noktalı AF sistemi, 5,5 fps seri çekim hızı gibi 6D de olmayan özellikler var. Bu özellikler D600'ü 6D ye göre her türlü ışık koşulunda daha çabuk ve doğru netleyen, hareketli ve spor çekimlerine çok daha müsait bir makine yapıyor. Fakat pozlamaya gelirsek 6D metrik ölçüm sistemini 5D mark III ten aldığı için (63 noktalı net olmayan yerlerdeki ışığı daha az dikkate alan sistem), D600 ise D7000 den aldığı için (32 noktalı basit sistem) 6D nin ışık ölçümü kusursuz doğrulukta iken D600 biraz az pozlamaya meyilli.

İso konusunda noise olarak 6d nin 2 stop avantajı var ama bu D600'ü yüksek iso konusunda kötü bir makine yapmıyor. D600 de kullanılabilir sınır 3200 iso iken 6D de 12800 iso. Yüksek iso da keskinlik konusunda başabaşlar. 6d, 3200 isoya kadar 26 çizgi olan keskinliğini koruyor. D600 ün 30 çizgi olan keskinliği 800 isoda 28'e ve 3600 isoda 26 ya düşüyor. )) Yaaani. Nikon D600'ün yazılımı için yeni bir güncelleme yayınlarsa daha iyi olur Jpeg için. Yayınlamazsa gene bişey olmaz ama raw çekmek daha mantıklı olur sadece.

6D nin wifi ve Gps avantajı var. D600 de hadi GPS baya masrafla harici takılabilse bile wifi diye bişey yok. Her iki makinede HDR ve çoklu pozlama özellikleri var ve her iki makinede de bu özellikler ayarlanabiliyor yani müdahale kabul ediyor.

Şimdi sadedi sonuç şikayet edip Nikon'u D600 konusunda Davalı duruma düşürmek isteyen önce vicdani bir kıyaslama yapsın. Sonra işine baksın ki sırf bu nette dönen şikayeler yüzünden D600 ün fiyatı 6D ye göre epey düşmüş durumda. Nokta.

Tarih: 16 Şubat 2014, 01:16 - İp: 95.***.**8.142
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Badboy, D600 sorunlari maalesef bahsettigin kadar basit degil... D600, Nikon'un arizali uretim oldugunu resmen kabul ettigi ve sitesinde isteyenlerin tamir icin makinalarini gonderebileceklerini belirttigi tek makina.

Sorun maalesef sadece yaglanma degil, ayna/shutter mekanizmasindaki kaplamalarin cok kisa zamanda dokulerek sensor uzerine dusmesi. Daha once de burada yazdim; arka arkaya 3-4 defa D600 alip ayni sorunu yasayan oldugu gibi makinasi 3 defa servisten gelip, yine ilk bir kac yuz cekim sonrasi ayni problem olusanlar var.

NR sitesinde 7000'e yakin D600 sahibinin katildigi bir ankette, %67 gibi bir oran cikti - arizali makinasi olan. Muhtemelen tamamina yakini arizali da bir kismi farkina varacak seviyede degil bence.

Nikon sorunlarla ve D600'un yara almis itibariyla ugrasacagina, apar topar hic bir yenilik getirmeden D610 cikardi biliyorsun .

Servise yollanan D600'u, D610 ile degistirilen bir kesim de var.

Diger dedigin detayli kiyaslamalar konusunda bilgili degilim. Sadece, tum Nikonlarin ( giris seviyesi govdeler bile ), secili AF noktasi civarindan/agirlikli pozlama olcum yaptigini belirteyim. Asil deginilmesi gereken de 6D'nin gunumuz icin primitif sayilabilecek sadece 11 AF noktasina sahip olmasi ( D600 - 39 nokta ).

Tarih: 16 Şubat 2014, 02:13 - İp: 96.***.**5.17
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

DxO Mark'a göre D600-D610 ISO konusunda çok daha iyi. Eşit şartlarda çekilen RAW fotoğraflara bakmak gerek tabi sağlıklı bir karşılaştırma için DxO biraz taraflı olabilir.

6D'nin çok büyük eksiklikleri var. GPS-Wifi boş işler bence. O özelliklerin daha çok gelişmesi gerekiyor. Bana göre giriş seviyesi kullanıcı için o özellikler. Onlar kullansın yani. Hızlı kartlar alıyoruz o kadar onlara para veriyoruz wifi'n düşük hızı ile mi uğraşacağız birde fotoğrafları yedekleme yapmak için taşırken?

11 noktalı AF sistemi var 6D'de. Ve bildiğim kadarıyla sadece 1 tanesi çapraz tip. D600-D610'da ise 39 noktalı AF sistemi var ve 9 tanesi çapraz tip. Tek SD kart yuvası nedir peki? D600-D610'da iki tane var ve gerekli bir şey bence bu sınıfta bir gövde için.

Daha bir çok kaybı var 6D'nin. En azından sorunsuz bir makine diye tercih ediliyor bence.

Tarih: 16 Şubat 2014, 12:55 - İp: 88.***.**9.34
angelheart
angelheart (üye)
Kocaeli / Meraklı

d600 deki problem basit bir problem değil, 5 defa sensör temizliği yapıldığı halde sürekli artan şekilde yağlanma sorunu olan ve 8000 shutter da elden çıkaran eski bir d600 kullanıcısı olarak söylüyorum, eğer elden çıkarmasaydım bende katılırdım bu davaya

Tarih: 16 Şubat 2014, 18:57 - İp: 85.***.**0.94
roketadam
roketadam (üye)
İzmir / Amatör

Şu an ne kullanıyorsunuz peki?

Birde şu an için konuşuyorum tam olarak D700'ün yenisi yok. Yani D600 ve D800 arasında güncel bir makine olmalı ama yok. Kullanıcılar arada kalıyor. Yenisi gelecek mi o da belli değil zaten.

Tarih: 16 Şubat 2014, 20:36 - İp: 95.***.**5.112
  • 1