caves
caves (üye)
İzmir / Amatör

D60 mı 1000d Mi? Çok Kararsızım

Arkadaşlar sorumlarımla sizleri meşgul ediyorum ama bu kararsızlığıma bir son vermek zorundayım.

Öncelikle seçimimde benim için önemli olan şeyi de söylemek istiyorum
Ham, photoshop'da işlem görmemiş fotoğrafın kalitesi ve canlı renkler. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler...

İlk sorum :D

1

Kit lensler ile alacak olursam D60 mı, 1000d mi, 450d mi?
Tercih sırası ne olmalı?

2

1000d alırsam kit lens yerine aşağıdaki hangi lensi tercih edeyim?

1000d + Canon EF-S 17-85mm f/4.0-5.6 IS USM
Tamron SP AF 17-50mm F/2.8 XR Di II LD

3

Yukarıdaki lenslerden biriyle 100d mi kit lens ile 450d mi?

Tekrar çok teşekkürler....

Tarih: 30 Mayıs 2009, 20:23 - İp: 78.***.**5.237
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

caves bu actıgın 5. konu,sorularını tek bir baslık altında sorsanda hem forum kurallarını ıhlal etmesen, hemde tek elden bilgi alsan,senden sonra bunları okuytanlarda faydalansa????

diger topiclerde d60 onerılmedigi halde hala daha d60 dıyorsun ayrıca, dinlemeyeceksen verilen tavsıyelerın ne onemi ne amacı var?

Tarih: 30 Mayıs 2009, 20:34 - İp: 78.***.**2.180
caves
caves (üye)
İzmir / Amatör

evet haklısınız, kusura bakmayın.

admin tek başlık altında toplarsa konuları bir daha yeni konu açarak düzeni bozmam.

d60 önerilmedi biliyorum ama sanki önerilmemesinin nedeni makinanın donanımsal özellikleri ile ilgiliymiş gibi geldi bana(Mesela Af olmaması gibi)

o yüzden foto kalitesi ile ilgili tekar sorayım dedim.

teşekkürler.

Tarih: 30 Mayıs 2009, 21:02 - İp: 78.***.**5.237
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

piyasadaki dslr-lerin (hatta cogu like makinenin) fotograf kaliteleri zaten tartısılmaz,aradaki farkı anlamanıza imkan yok..
makinelerin asıl karsılastırması buyuzden donanımsal ozellikler uzerınden yapılıyor..
af motoru onemli bir ozellik,ve size fazladan birssey vermiyorsa ve eksikleri varsa d60 almak için tek gecerli sebep makineye ve markaya yakın hissetmektir.

Tarih: 30 Mayıs 2009, 21:08 - İp: 78.***.**2.180
inans
inans (üye)
İstanbul / Amatör

1000d diyorum , birçok kişi de böyle düşünüyordur heralde.

Tarih: 31 Mayıs 2009, 00:27 - İp: 94.***.**6.60
caves
caves (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar merhaba,

Dpreview'da samples fotoğraflara bakayım dedim, yine kafam karıştı.

Nikon d40 ve d60'a baktım, renkler süper geldi. Doygun ve canlı...
Canon 450d fotoğrafları ise daha solgun

Sanki Nikon fotoğrafları Photoshop ile üzerinden geçilmiş, Canonlar hammış gibi. Aslında ikisi de ham fotoğraflar..

Linkleri veriyorum, sorun bende mi yoksa durum böyle mi?

Teşekkürler....

http://www.dpreview.com/gallery/nikond60_samples/
http://www.dpreview.com/gallery/nikond40_samples/
http://www.dpreview.com/gallery/canoneos450d_samples/

Tarih: 7 Haziran 2009, 02:15 - İp: 78.***.**2.214
caves
caves (üye)
İzmir / Amatör

pardon gaijin, evet heyecandan oluyor bunlar :D

Tarih: 7 Haziran 2009, 02:16 - İp: 78.***.**2.214
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ozaman cevabıda buradan yazayım..
oncelikle nıkon fotograflarında farkettiysen ikiden fazla renk varken canon fotografında sadece sarı ve mavi var

yanı karsılastırmaya kıstas degil..

ancak canonun zaten mat ve soft fotograf verdigi bilinir..
bu canona ozgu birsey..
nıkonda kırmızı tonu bi tutam fazla fotograf verir,pentaxtaki sarılık malum.onlarda bize ozgu bişeyimiz olsun demiş anlasılan..
şaka biyana,
canonda govdede saturatıon ve sharpness ayarlarını +1 yada +2 yaparsan nikondan geri kalmayacagını gorursun bu konuda..
zaten dslr almanın mantıgında bunlar var, fotografın her asamasında soz sahıbı olmak..

bu solgun (ki ornekteki fotograf solgun degil bana gore) karar verme kıstasın olmasın..
makine alırken ince eleyip sık dokumak guzel,
ama birde makineye ısınma kısmı var, git eline al incele,
bu makinelerin fotograf kaliteleri arasında topluigne bası kadar fark bulamazsın kolay kolay..
oyuzden secim asamasında hisler onemlidir..

ve makine arastırma sureceini uzatıp fotograf cekmeye harcayabilecegin zamanı azaltıyorsun,
biran once kararını ver, fotograf makinesi karsılastırmasının sancısından kurtulup fotograf cekmenın zevki aşamasına gec..

tavsiyem 1000d
ama d60 alacagım dersen megapixel_12 adlı uye bir tane satıyor..
aldıgı gunun ertesi gun, kendisine baska bir makine hediye geldigi için kullanma sansı bile bulamamıs..
kendisiylede iletişime gecebilirsin..

Tarih: 7 Haziran 2009, 02:37 - İp: 78.***.**3.114
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bende 1000d dedim olmazsa 450d dedim. ama makina içine sinmesi lazım.eline alıp bakabiliyorsan ve fotoğraf yaşamını hangi marka üzerine kurgulamak istiyorsan onu alın.

bana makina kolay marka seçimi zor geliyor nedense.
baksanıza pentaxla sonye.

Tarih: 7 Haziran 2009, 03:51 - İp: 88.***.**8.139
akkaymaz
akkaymaz (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar Nikon DSLR'de pisikolojik olarak bariz üstün , fotoğrafları tabir yerinde ise neşesin'den oynuyor , gövdeleri ve lensleride iyi ,
Nikon D60 olsa bile kullanıcısını mutlu eder .
Canon 450D test fotoğrafı 70-200 ile çekilmiş , kit lensi veya 17-85is ile çekilse bulanık olurdu tercih listesine zaten kimse almazdı ,
Kit lensi ile kullanımda artık 500D tercih edilir, ancak henüz pahalı ,
bence 1000D fiyatı ve kalitesi makul , 500D nin teknolojisi yeni .
D60 sevimli .

Tarih: 7 Haziran 2009, 09:38 - İp: 85.***.**9.222
extremexif
extremexif (üye)
İstanbul / Amatör

Size CANON 1000 D yi öneriyorum (kullanıcı olarak...),
Evet Canon'un rengi size ilk bakışta (nikon'larla mukayese edince...) mat gibi gelebilir,ama kesinlikle DOĞAL RENK budur.Doğadaki renkler , Nikon'daki gibi abartılı değildir...
Sayın Gaijin'in dediği gibi ya makine üzerinden, yada fotograf düzenleme programlarıyla renklerini canlı hale getirebilirsin istersen,bu senin elinde...
Ayrıca şayet incelemek istersen, portfolyemde 1000 d fotograflarnın inceliyebilirsiniz...
Ekonomik imkanın 450 D almaya uygunsa,onu da önerebilirim...
Selamlarımla...

Tarih: 7 Haziran 2009, 14:25 - İp: 92.***.**0.58