arguntan
arguntan (üye)
İzmir / Amatör

D50 Vs D70s

merak ettiğim birşey var.okuduğum kadarıyla D50 ile D70s arasında öyle çoooook büyük farklar yok (zaten ikisi de D70ten türetilmiş makinalar)(D70s in daha kabiliyetli ve daha profesyonel olduğu gerçek,tamam)peki nikon sizce birbirine bu kadar yakın iki makina neden piyasaya sürdü.benim göremediğim çok mühim noktalar mı var acaba?teknosada D70s daha da ucuz.ayrıca da daha öyle çok kişide D50 göremedim ama D70s li birçok arkadaş var.bu işin sırrı nedir bilen var mı?

Tarih: 21 Aralık 2005, 11:25 - İp: yok
renovatio
renovatio (üye)
İstanbul / Amatör

selam arguntan.bende ikisini uzun süre inceledim ve d50 de karar verdim. yakında alıcam kısmetse.bence nikon giriş seviyesi sınıfında bir kamera olsun diye d50 yi üretti.ikisi arasında seninde dediğin gibi büyük farklar yok hatta d50 nin yüksek iso da daha başarılı olduğu söyleniyor çeşitli sitelerde.

Tarih: 21 Aralık 2005, 14:57 - İp: 85.***.**6.111
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

d70 le d50 arasında hatırladığım farklar d70s in gövdesi daha sağlam ve hızı daha yüksek,1/4000 d50 1/8000 d70s obtüratör hızı d70s de menü kontrolü açısından iki roller var yanlış hatırlamıyorsam,
aslında d50 veya d70s alırsan yanına alacağın lenslerdir en önemlisi kaliteli en yüksek diyafram açıklığı sağlayan lenslerle kullanırsan o zaman işin zevkine varıp daha iyi fotoğraflar çekebilirsin tabii biraz pahalıya patlar

Tarih: 21 Aralık 2005, 16:05 - İp: 85.***.**4.114
zeknoss
zeknoss (üye)
İstanbul / Amatör

ya valla, ben d50 aldım geçen günlerde. makine gerçekten de çok güzel, amatörsen başlangıç için çok güzel bir makine. fiyatı da çok uygun olduğu için al derim. d70s e neden para veriyorlar onu anlamıyorum, onu alacağım yere biraz daha para koyup daha güzel bir makine almayı tercih ederim. bana kalırsa d70s arada kalmış bir model...

Tarih: 24 Aralık 2005, 18:47 - İp: 85.***.**9.177
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam Arguntan,

Ülkemizde D50 ve D70s fiyatları birbirine çok yakın olduğu için insanlar doğal olarak D70s'i tercih ediyor. ABD'deki gibi fiyat farkı büyük olsaydı amatörler için D50 daha mantıklı bir tercih olurdu.

D50'nin D70s'e göre kayda değer tek üstün özelliği noise miktarında bir miktar iyileşme olması. D70s biraz daha profesyönel kullanıma yönelik bir makine olmasına rağmen benim gibi amatörler için bile aşağıdaki gibi artıları var:

Tek tuşla tüm kontrollere ulaşmana imkan veriyor. 2 tane kontrol tekeri var. Menüye girip tırmalamak ve zaman kaybetmek gerekmiyor.
Tepedeki LCD'nin aydınlatması var.
"Depth of field preview" düğmesi var. Yani çektiğin fotografta hangi bölgenin bulanık hangi bölgelerin net olduğunu daha fotografı çekmeden görebiliyorsun
Arkadaki LCD ekran için plastik koruma var. (Çok önemli bir özellik)
Ekrana grid yani dikey ve yatay çizgiler çıkarabiliyorsun. Bazı fotoğraflar için çok faydalı olabileceğinin düşünüyorum.
İmage processing yani Resim işleme D50'ye göre daha iyi.
D70s CF hafıza kartı kullanıyor. Böylece ileride daha iyi bir makine(D200 belki)almaya karar verirseniz yeni hafıza kartı almaya gerek kalmıyor. CF'lar daha stabil çalışan SD'ye göre daha güvenilir kartlar.

Bunlardan başka artıları da var ama bana pek hitabetmiyor.

Tarih: 25 Aralık 2005, 14:54 - İp: 212.***.**8.225
magzed
magzed (üye)
Balıkesir / Amatör

d70s in en önemli artılarından biri 1/3 lük adımlarla ıso değişimi yapabilirsiniz ama d50 de 200 400 800 1600 şeklinde bu

Tarih: 25 Aralık 2005, 15:37 - İp: 85.***.**9.170
acin
acin (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Ya arkadaslar bir cok defadir bu ikilemde kaliyorum, simdi D50 ile D70s arasinda bariz veya kaydadeger o kadar onemli fark yok mu diyorsunuz? Simdi D50 varken D70s almak enayilik mi anlayamadim bi turlu? Bana kesinlike D50 ile D70s lerden herhangi birini alacaksan ben sana sunu tavsiye ederim cunku daha iyi diyeceginiz model hangisi? Tesekkurler

Tarih: 2 Ocak 2006, 21:29 - İp: 85.***.**4.41
arguntan
arguntan (üye)
İzmir / Amatör

acin arkadaşım.işte bende de senin kafandakinin aynısı bir soru işareti vardı(ki açıkçası hala var).gördüğüm öyle çook büyük bir fark yok makineler arasında ama d70s profesyonel kullanıma daha uygun olduğunu biliyorum(ki bu,belirli özellikleri dışında şu nedenle bu nedenle diyemem sadece duyduğum bu).fiyat farkı beni sadece düşündürüyor çünkü insanlar bir fiyat farkından bahsediyor d50 lehinde ama konuyu açarken de söylediğim gibi teknosada d70s daha ucuz.yani şahsen beni kimse aydınlatamadı tam olarak (özellikle bu fiyat konusunda) ama mantıklı olan d70s i almak anladığım.ayrıca hala bu iki makinenin birbirine çok yakın olduğunu ve fiyatllarının da çok yakın olduğunu ve bunun tamamen mantıksız bir durum olduuğunu düşünüyorum bilmem anlatabildim mi

anlaşılan kafam tam anlamıyla allak bullak olmuş!!

Tarih: 3 Ocak 2006, 11:43 - İp: 85.***.**0.186
  • 1