renovatio
renovatio (üye)
İstanbul / Amatör

D50 Ve 18-200vr

Arkadaşlar bir süre önce d50 almıştım ve iki gün öncede 18-200VR yi aldım.Şunu rahatlıkla söyleyebilirim harika bir lens.Keskinlik konusunda hiçbir problemi yok, tabiki 50 mm 1.8d lensimin yerini tutamaz ama 18-200 aralığı için gayet başarılı .
VR özelliğine gelince; "işte bu" demekten kendimi alamadım.Hakikaten işe yarıyor.Fiyatı biraz yüksek ama bence değer.
İlk izlenimlerimi paylaşmak istedim...

Tarih: 23 Şubat 2006, 23:18 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Hayirli olsun.
Sonuçlari görmemiz mümkünmü...

Tarih: 24 Şubat 2006, 10:59 - İp: 81.***.**8.60
Maxo
Maxo (üye)
İstanbul / Amatör

Renavatio,

Hayırlı olsun, güle güle kullan.

Ben bir de D50 hakkındaki fikrini merak ediyorum. Bazı arkadaşlar aşırı pozlama probleminden bahsetmişler. Senin, makinenin genel performası hakkındaki değerlendirmen nedir?

#maxo' tarafyndan 26.02.2006 11:57:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Şubat 2006, 02:03 - İp: 85.***.**5.116
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gule gule kullan 18-200 VR'ini renovatio..
gercekten de harika bir lens..
ben de bugun d200 ile birlikte denedim.. ve cok basarili oldugunu soyleyebilirim kesinlikle..

Tarih: 26 Şubat 2006, 20:59 - İp: 62.***.**2.10
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Arkadaşlar Merhaba,

Bende istediğim özellikleri verebilen en ucuz body olduğu için D50 almak istiyorum. Fakat 18-200mmVR konusunda kararsız kaldım.

Alternatif olarak Nikon DX18-70mm + Sigma 70-300mm APO Macro düşünüyorum.

18-200VR'yi seçersem biraz daha pahalıya gelecek.Fakat lens çıkarıp takma derdi olmayacak, VR ile 4 stop kadar avantaj gelecek ve sensörün biraz daha az temizlik derdi olacak.

İkinci alternatifte ise 200mm-300mm aralığını kazanacağım ve Sigmanın 1:2 Makro modu gibi bir artısı olacak.

Ne dersiniz?

Dadanagast Merhaba,

Sigma 70-300mm ve Nikon 18-200mm'nin her ikisini de denediğin için fikrini öğrenmek isterim. Ne dersin?

Tarih: 27 Şubat 2006, 01:13 - İp: 85.***.**4.184
renovatio
renovatio (üye)
İstanbul / Amatör

hepinize teşekkürler arkadaşlar .
viiizzzz galeriye örnekleri eklerim orada görebilirsin.
maxo senin soruna gelince ben aşırı pozlama sorununu çok yaşamıyorum ama ara sıra oluyor.o zamanda -0.3 pozlamada problemi giderebiliyorum.Onun dışında makinemden son derece memnunum,renkler harika,görüntüler keskin,noise problemi yok denebilir.
dadanagast d200'e bende baktım lensi alırken, aklım onda kaldı harika bir makine ...

Tarih: 27 Şubat 2006, 01:24 - İp: 85.***.**2.103
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

d200 gercekten de inanilmaz bir dslr.. benim her gun 24 saat aklimda..
........
gorkemkgo, tabii ki ihtiyacin farkli olabilir bana gore.. her iki durumun da kendine gore artilari olacak.. dedigin gibi macro modu (ki 1:2, yani macromsu..) ve 100mm ekstra.. diger yandan VR ozelligi ve lens degistirmeme.. (tabii yine de lens degistirmeme olarak bakma.. macro lens de alirsin ileride.. yine degistirmek zorunda kalacaksin.. veya super telephoto.. dslr aliyorsan, degistirmen gerekecek..)
bana soracak olursan, VR'siz bir lens alma derim.. artik baksana, tum yeni cikan lensler VR'li IS'li.. iste panasonic de yeni dslr cikartiyor, ois'li leica lens.. (bu arada, harika bir makine ve lensi bence.. hic goz ardi etmemek lazim..)
18-200, gercekten de renovatio'nun dedigi gibi cok iyi bir lens.. elde cok iyi duruyor.. agirligi falan herseyi mukemmel.. yapisi cok kaliteli.. ve herseyden onemlisi, harika fotograflar cekiyor.. (yani kalite baglaminda goruntuyu kastediyorum..)
lense toz kacma sorununu hic takma bence.. acik acik soyluyorum, benden daha cok temizlik duskunu var midir bilemiyorum forumda.. makineyi temiz tutabilmek icin elimden geleni yapiyorum.. hergun siliyorum falan..
ama su ana kadar sensore toz kacti mi sorununa hic takilmadim.. hava ufleyen bir aletim var, onunla toz kacmissa, haftada bir temizliyorum.. simdiye kadar hicbir problemim olmadi..
sadece lensi degistirirken dikkatli olmak gerekiyor.. olur olmaz yerlerde degistirmedikten sonra problem yasamazsin, emin ol..
ama hangi problem olusur? lens degistirme ile kaybedecegin zamanda fotografi kacirabilirsin.. iste o cok kotu oluyor.. hadi cikarip teleyi takayim dediginde, 30-40 saniyen gidiyor.. (tahmini..) ve o arada fotograf sansi kacabiliyor..
iste 18-200'le kacirma imkanin olmayacak.. biraz fazla zoom ve olayi bitireceksin..

70-300 icin macromsu dedim, ki oyle gercekten de.. tabii hic yoktan iyidir dediginde yeter..
fakat bence, amacin iyi bir gercek macro lensi almak olmali.. birkac ay veya daha sonra, 1:1 macro al bir tane.. bak iste o zaman ki farklarina..
.......
bu arada elindeki 18-200'le de macro cekebilirsin gorkemkgo.. ben de close-up lensleri var mesela.. objektifle, daha yakindan netleme yapabilmene yardimci oluyor.. 200mm'yi yarim metreden netlediginde, objektifin de kaliteliyse, harika close-up'lar cekebilirsin..
ama tabii ki amac gercek macro lens olmali.. (gecici cozum close-up lensler..)

bu arada gonul ister ki, 18-200'un yanina bir tane de 300mm f/2.8 alabilesin.. hepimiz alabilelim.. ahhhh ah..

Tarih: 27 Şubat 2006, 12:13 - İp: 62.***.**2.10
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Dadanagast,

Verdiğin bilgiler ve tavsiyelerin için teşekkürler. Bu bilgiler ışığında D50 alırsam 18-200mmVR ile beraber alacağım gibi görünüyor. Zamanla tecrübem ilerleyip ve bütçem kendine gelincede birkaç prime lensle devamını getirmeyi düşünüyorum.

Bu arada 350D'de aklımı fiyat olarak çelmeye başladı. Butterflyphoto.com'da Body olarak 720$'a inmiş.

Tarih: 28 Şubat 2006, 00:26 - İp: 85.***.**4.104
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

dogru soyluyorsun gorkemkgo..
ben simdiye kadar hep d200'un fiyatiyla ilgileniyordum, dun fiyatlara bir kez daha baktim ve inanilmaz bir dusus oldugunu farkettim.. "30d, d200, 5d" konusunda yazdim aklimdan gecenleri aslinda, ama; canon 350d'nin kit fiyati 500 pound'un altina dusmus mesela.. ben 670 pound'a almistim zamaninda.. tabii diger makineler de dusmusler.. mesela 20d'yi 750 pound'a bulmak mumkun.. diger yandan 30d, 1100 pound..
ayrica avrupadan alabilecekler icin (turkiyede ayni kampanya var mi bilemiyorum), 5d'nin fiyati 1800 pound'ken, canon 200 pound da cashback veriyor.. yani 1600 pound.. d200'dan 400 pound daha fazla.. bilemiyorum.. amerika gibi iki kati degil ucret..

Tarih: 28 Şubat 2006, 12:35 - İp: 62.***.**2.10
bmadran
bmadran (üye)
Ankara / Amatör

Bugün Ankara'da 5-6 yere sordum; hiç biri D50 yi body olarak satmıyor. İlla lensiyle alacaksın diyorlar.

D70 + 18-70mm + 1Gb CF ile en ucuz 1950YTL ye buldum ama garantisiz. garantili de ise fiyat 500YTL artıyor.

Canon Eos350 + 1GB + 18-55mm 1575YTL. Sadece body ise 1490YTL.

Sony R1 ise Avrasya Garantili olarak 1600 e buldum.

Türkiye de ki fiyatlar böyle

Tarih: 28 Şubat 2006, 16:58 - İp: 85.***.**4.93
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Sevgili Renovatio,

D50 ve 18-20VR niz hayırlı olsun.
Ürünler hakkındaki son izlenimlerinizi bizlerle paylaşabilir misiniz?

Not: Birde sakıncası yoksa size maliyetini yazabilirmisiniz? PM ile de gönderebilirsiniz tabi ki.

Tarih: 6 Mart 2006, 14:50 - İp: 85.***.**1.132