sailk
sailk (üye)
Kocaeli / Amatör

D50 mi Yoksa D40 Mı

Arkadaşlar merhaba siteye yeni üye oldum ve alacağım ilk dslr makina olarak bu iki makinadan en doğru seçim hangisi olur sizce yardım ederseniz sevinirim teşekkürler.

Tarih: 18 Ocak 2007, 20:09 - İp: 81.***.**8.88
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

D50 üretimi yaz aylarında sona erecek.
D40 ise yeni bir ürün.
Ancak D50 yi çok kelepir bir rakama alırsanız düşünülebilir sanıyorum.
D40 peşin 1130 YTL civarında Karfo 2 yıl garantili.
D50 yi bilmiyorum.

Tarih: 18 Ocak 2007, 21:14 - İp: 85.***.**6.165
dervisasa
dervisasa (üye)
İstanbul / Amatör

D50 eski teknoloji D40 daha yeni lakin kullananların fikirlerini alman gerekir. Daha büyük bir lcd ye sahip onu biliyorum ama noise performansı nedir D50 kadar başarılımıdır diğer özellikleri ne durumda bilemiyorum. İyi araştırman gerek.

Tarih: 18 Ocak 2007, 21:44 - İp: 88.***.**8.190
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Dervisasa D50 nin neresi eski teknoloji, d40 ın neresi yeni teknoloji ??? Açıklarmısın biraz ??

D40 da olup da eski teknoloji dediğin D50 de olmayan özellik nedir ? Aksine d50 daha iyi gibi görünüyor ??

Tarih: 18 Ocak 2007, 21:58 - İp: 85.***.**1.66
dervisasa
dervisasa (üye)
İstanbul / Amatör

D50 kötülemedim farkındaysan D40 da övmedim. Ve fotoğraf kaliteli hakkında hiç bir şey söylemedim. D70 D50 ye göre daha yeni lakin en basitinden noise performasında D50 daha iyi bulunuyordu. Bu sadece bir tabir arada ufak farklılıklar var bunları özelliklere baktığında görebiliyorsun. Büyük lcd ekran ve çözünürlğünün yüksel olması ve ağırlığın dışında ve tabi Af motorunun olmayışı dışında hiç bir fark yok. D50 neredeyse üretimden kalacak eskiliği bu bağlamda. Bence örnek fotolara bakılmalı ve tabi aradaki bu ufak farkların alıcı adına önemi. Sadece bu kadar... (D50 bana göre bir efsane bilmem nedendir ilk gözümü diktiğimi DSLR olduğu içindir belki de ama teknoloji çabuk ileriyor hepsi gibi artık o da eski)

Tarih: 18 Ocak 2007, 22:12 - İp: 88.***.**8.190
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

neden d50?
.. sailk merhaba.. foruma hosgeldin..
dpreview'de d40'in incelemesinde d50 ile karsilastirmasi var d40'in..
kesinlikle d40.. ama tabii ki ne tur lensler kullanacagin onemli.. eger ki af-s olmayan prime lensleri de kullanacagim diyorsan, d50 daha akilci olur..

Tarih: 18 Ocak 2007, 22:13 - İp: 86.***.**0.120
sailk
sailk (üye)
Kocaeli / Amatör

Açıkcası bazı sitelerde D40 bazılarındada D50 tavsiye ediliyor bu işe yeni başlayacak biri için kafam gerçekten çok karıştı aceleye getirip yanlış karar vermek te istemiyorum sizin yorumlarınızla ikisinden birine karar vericem teşekür ederim.

Tarih: 18 Ocak 2007, 22:15 - İp: 81.***.**8.88
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

AF-S olmayan lensler sadece prime lensler değil ki. Ayrıca dervisasa d70, d50 ye göre daha yeni bir makine değil, tam tersi d70 d50 den daha eski bir makine.

Ben şahsen makine alacak olsaydım d40 ı kesinlikle düşünmezdim. Slr makinenin özelliği değişik lensleri kullanabilmek. Ama d40 ı seçince çok sayıda lensi kullanamama durumuyla karşı karşıyasınız. Bence hatta manuel lenslerle bile çalışabilse daha iyidir. D40 ı ben özellikleri fazla kırpılmış bir makine olarak görüyorum. Zaten yeni başlayan kişiler alır, onların da lens stoğu yoktur görüşüne de pek katılmıyorum. Kullanıcı afs olmayan bir lens aldığında body yide mi değiştirecek hemen.

İlker bu arada senin tavsiyen üzerine tamron 17-50 yi aldım. Bakalım daha deneme şansım olmadı ama memnun kalacağımı tahmin ediyorum. Ayrıca bir de analog için nikon af 20-35 F/2,8 lens aldım. Bu lensin fotoğraflarını çok beğenmiştim ama nette ayrıntılı bilgi bulamadım, senin bilgin var mı bu lensle ilgili ??

Tarih: 18 Ocak 2007, 22:27 - İp: 85.***.**1.66
dervisasa
dervisasa (üye)
İstanbul / Amatör

D70S (s koymayı unutmuşum) neyse düşüncelerinde haklı yanların var ikisinden birini seçmek isteyen birinin söylediklerini iyi düşünmesi gerekiyor. Kullanıcının istekleri doğrultusunda verilecek bir karardır. Bende imkanım olsa ikisi arasından D50'yi seçerdim. Ama ikisi arasından...

Tarih: 18 Ocak 2007, 22:34 - İp: 88.***.**8.190
sailk
sailk (üye)
Kocaeli / Amatör

Okyanus lens konusunda önerilerin için teşekkür ederim D40 lens konusunda daha masraflı gözüküyor,D50 ise yapılan yorumlara göre önü daha açık gözüküyor yanılmıyorsam (lens konusunda) D50 daha alınabilir hale geldi gözümde

Tarih: 18 Ocak 2007, 22:43 - İp: 81.***.**8.88
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kesinlikle memnun kalacaksin okyanus..
20-35 hakkinda hicbir bilgim yok dogrusu.. ama sen aldigina gore, bizleri sen bilgilendir bu konuda..
....
d40 konusundaki goruslerine katilmiyorum..
oncelikle af-s olan lens sayisi,
http://www.nikonimaging.com/global/products/lens/index.htm
adresindeki lenslere bakarsan, 22 tane gorunuyor.. oysaki af olanlar 21 tane..
manuel lensleri isin icine katmiyorum, belki bin kisiden bir kisi almayi dusunecektir..
...oncelikle d40'in cikma amacini iyi anlamak gerekiyor bence.. bu makinenin fiyati burada 270 pound gibi.. diger makinelerden 200 pound daha az.. zannederim turkiyede de digelrerinden daha ucuza satilmakta..
d40'i alacak kesim, ilk kez dslr kullanacak olan kesim.. ve kompact makine yerine dslr alabilecek kesim.. ve ne yapacagini bilemeyen kesim bence..
hep denmiyor mu, iyi lens al ama dslr body'nin en ucuzundan al.. evet gercekten de oyle.. kaliteli lens asil kaliteyi beraberinde getiriyor..
eger ki yeni baslayan kisi, d40 gibi bir dslr ile baslarsa, oncelikle bu kamera birkac sene fazlasiyla yetecektir kisiye.. ama ne olacak? bu kamerayi almakla daha kaliteli lensleri almaya yonelebilir.. ve ileride ilerlettikten sonra da d200 gibi ust modellere gecis yapabilir..
kaldi ki.. kac kisiye o 22 lens yetmeyecek?.. fazlasiyla yeter..
belki 22 lensle yetinmek zorunda kaliniyor ama d80'in neredeyse yari fiyatina da dslr sahibi olunuyor..

acikcasi ben de son zamanlarda pentax, sony alanlari anlamamaya basladim.. pentax'in kac tane lensi var satilan turkiyede bilemiyorum, buradaki dukkanlarda 3-5 tane yalnizca.. sony lensleri desen, 20-30 tane, ama, fiyatlari canon ve nikon lenslerinden daha yuksek.. ama herkes daha kaliteli cekecegim diye, daha pahali body aliyor, uzerine de gidip bir G serisi lens almiyor da kit lensiyle yetiniyor.. carl zeiss lensleri ucuzlar mi mesela?
...neyse, aslinda bu konuda hakli da aranamaz.. bir sekilde d40'in cikma amaci var.. bu kamerayi kimler alabilire zaten degindim.. ama katilir veya katilmazsiniz..
sunu eklemek isterim.. nikon salak bir sirket degil kesinlikle.. eger ki af-s veya af-i lenslerinden baska lenslerle kullanilmayacagini bile bile, bu makineyi piyasaya surdulerse, emin olalim, satilacagini bildikleri icindir..
bu makine satiliyor da su anda.. cunku fiyati digerlerinden cok daha ucuz.. cunku bu makineyi alanlar bir gecis olarak bakiyorlar.. cunku bu makineye sahip olanlarin cogu zaten 18-55 ve 55-200 gibi lensleri kullaniyor..

ama sen, ben diger lensleri de kullanmak isteriz ve bizim bilgimiz baska bir duzeydedir, d40 almayiz da d80 aliriz mesela..
bana soracak olsan, hicbirini de almam valla..:

5d istiyorum.. ama yakinda canon surpriz yapip 3d'yi cikartacak sanirim.. o yuzden beklemedeyim..

Tarih: 18 Ocak 2007, 22:53 - İp: 86.***.**0.120