turkuaz73
turkuaz73 (üye)
İstanbul / Amatör

D50 İcin Hangi Sd Kart Ve Lens...

Arkadaşlar Merhaba

Siteye yenı üye oldum. 97 den beri Nikon kullanıcısıyım. Tabi film makinalardan. Simdi artık D50 ye geçmeye karar verdim. Hatta geç kalmış bile sayılabilirim. D70 e göre daha ucuz olduğu için ve nasılsa önümüzdeki bir kaç yıl içinde daha gelişmiş ve sensor u daha büyük olan makinalar çıkacağı için (böylelikle 35mm yi yakalayabilriz) D70 e o kadar para yatırmak gereksiz diye düşünüyorum.

Ben de zaten nikon lensler olduğu için Nikon dan başka bir seçeneğim yok. D50 almadan önce sormak istediğim bir kaç soru var. Gördüğüm kadarıyla forum da oldukça bilgili ve yardımsever arkadaşlar var.

1. D50 ile birlikte gelen 18-55 lensi tercih edicem. 18-70 i de alabilirim biraz kendimi zorlasam fakat zaten elimde 20mm f2,8, 50 mm 1.8 ve 180mm tele var.

18-55 yerıne 18-70 almam için ciddi bir neden var mı acaba? Resimlerden gördüğüm kadarı ile kalite olarak da pek far yok? Hız olarak da 18-55 beni idare eder diye düşünüyorum.

2. Sandisk 1 veya 2 GB almak istiyorum. Raw formatında çekicem. Acaba 60 x hızında bir kart işimi görür mü? Yoksa 133x mü almam gerekiyor? Tecrübesi olanlar yardımcı olabilir mi?

3. İnternetten Raw formatını açmak için Macintosh a program bulmak zor mu yoksa Nikon un kendi programına mı para vermemiz gerekiyor?

Teşekkür ederim arakadaşlar...

Tarih: 26 Ocak 2006, 22:47 - İp: yok
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam,

Bu işin uzmanı değilim ama 18-55 yapılan yorumlarda çok yumuşak optik bozulmaların fazla olduğu bir lens gibi görünüyor. 18-70 ise Nikon'un hafif lensleri arasında bir istisna olarak gösteriliyor ve internetteki incelemelerin hepsinde tavsiye ediliyor.

Bence 18-55 almanıza gerek yok. Elinizdeki prime lenslerle bir süre idare edin. Eliniz biraz açılınca da 18-200VR ya da benzeri kaliteli bir lens alın. Böylece ileride daha iyi bir makine aldığınızda, makinenin performansını 18-55 gibi düşürmeyecek bir lensiniz olur.

Tarih: 29 Ocak 2006, 04:13 - İp: 81.***.**3.127
turkuaz73
turkuaz73 (üye)
İstanbul / Amatör

Tesekkurler Gorkemkgo
Sonunda bir cevap alabildim arkadaslardan. Ben de sizin gibi dusunuyorum. HEr ne kadar ben de 180mm 2.8 tele arsa da hakikaten cok agir bir lens ve teasimasi zor. Sizin dediginiz gibi 18-200 mm alirsam hem genis aciyi bir olcude hem de teleyi halletmis olurum ve de kaliteli bir lens zaten.

Peki acaba hangi hizda ve marka bir SD kart tavsiye edersinz. Sandisk 60x iyi midir?

Tesekkur ederim...

Tarih: 29 Ocak 2006, 13:19 - İp: 87.***.**2.6
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sandisk ultra II'ler yetecektir rahatlikla turkuaz..
zaten su andaki teknolojileri dusundugumuzde, d50 gibi makinelerin yazma-okuma imkanlarina 66x'likler yetisebilmekteler..
ben lexar 80x kullaniyorum ve cok da memnunum.. sana da tavsiye ederim.. ama ciddi olarak, hangisini secmissin hic bir onemi yok..
............
ben senin yerinde olsaydim, alabilecegim en yuksek kapasitedeki kart alirdim.. ve her zaman raw formatinda cekim yapardim..
bende de 2gb'lik kart var..
ama yaninda bir-iki tane de ufak kapasiteli kart almalisin bence.. cunku kart'in bozulma imkanini dusundugunde, acikta kalmamak icin.. sen bozuk karti gonderip, yenisiyle degistirilmesini bekleyene kadar, ufak kartlarla idare edebilirsin.. veya, tam cekimlerin ortasinda bozuldugunui dusununce (ki bozulmalari cok zor aslinda) hemen ufak karti takip cekimlerine devam edebilirsin..
2gb'lik ve 512mb'lik bir kart yeterli olacaktir..
.......
ben de mac kullaniyorum.. sana program konusunda yardimci olurum..
www.demonoid.com forumuna uye olmani tavsiye ederim.. uye olabilmek icin davetiye gerekiyor.. ben sana bir davetiye gonderirim..

Tarih: 29 Ocak 2006, 14:32 - İp: 62.***.**2.10
turkuaz73
turkuaz73 (üye)
İstanbul / Amatör

Yardiminiz icin tesekkur ederim. Siteyi bir haftadir filan takip ediyorum. Bakiyorum da yardimci olmaya calisiyorsunuz.

Ben de D50 almaya dusnuyorum bu gunlerde. Zaten nikon lesnler oldugu icin ve RAW formatinda cekicem. Umarim 60 hiz yeterli ama belki yine de yuksek hizda kard alabilirim ucuz bulabilirsem.

Dediginiz yer icin davetiye gonderme imkaniniz olursa sevinirim. Ben de siteye bir goz atmis olurum.

BU arada sitenize de baktim. Insanin gozunu yormayacak sekilde gayet sade ve guzeldi...

Tesekkur ederim

Tarih: 29 Ocak 2006, 19:11 - İp: 87.***.**2.6
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

turkuaz, mesaj attim sana.. bir problemle karsilasirsan, haber verirsin..

Tarih: 30 Ocak 2006, 20:42 - İp: 62.***.**2.10
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Selam Turkuaz,

Muhtar abi üstadımız olur. Hafıza kartı konusunda sana gerekli bilgiyi vermiş zaten.

Bu arada SD kartlar hakkındaki bir tecrübemi aktarayım. Benim 128MB'lık Sandisk hafıza kartım vardı ve günün birinde bozuldu ve makineye takınca no disk yazısını görmeye başladım. Farklı makinelerde de denedim ama durum aynıydı. Aradan 2-3 ay kadar geçti. Kendime USB kart okuyucu almıştım, benim kartı bir daha denediğimde PC kartı formatlamamı istedi. Formatladım ve kart çalışmaya başladı. Ben de bu arada elimdeki yeni aldığım 512 MB'lık SD kartımla bakakaldım. Bozulduğunu düşündüğümüz kartları atmamakta fayda var.

Galiba bu kartlar gerçekten adamların ömür boyu garanti verdiği kadar var.

Ben bir ara sadece SD kullandığı için D50 almaktan vazgeçecektim ama bu olaydan sonra fikrim değişti tabiki..

Görüşmek üzere..

Tarih: 30 Ocak 2006, 21:21 - İp: 85.***.**1.128
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ne ustadim ama.. hani hic ustad gormesek..
......
ben de hep sd kartla calisan bir makine almak istemistim ama nasip olmadi.. laptop'a atarken, kolaylik olacakti..
ama olsun.. yakinda bir tane wifi ile calisan bir makine alirim.. sorunu kokten cozmus olurum..

Tarih: 30 Ocak 2006, 21:39 - İp: 62.***.**2.10
turkuaz73
turkuaz73 (üye)
İstanbul / Amatör

Mesajin ve davetiyen icin tesekkur ederim dadanagast

Ben de sana mesaj atmaya calistim burdan ama nedense mesaj kismina bir sey yazamadim zira yazacak yer ekranda belirmedi ancak konu kismina tesekkurlerimi yazabildim

Gorkemkgo senin de verdigin bilgiler icin saol, oldukca isime yarayacak gibi gozukuyor.

Sonuc olarak 60 hiz yeterli diyorsaniz RAW icin, ben de 60 hizinda kart alirim tabiki ucuz olmasi icin...

Onumuzdeki hafta basinda D50 yi ismarlamayi dusunuyorum. Gerci PMA 2006 Show fuarinda yeni makinalar aciklanabilir fakat sanirim bekleyemeyecegim.

BU arada Digital makinalarda 35 mm sensor boyutunda makinalar makul fiyat seviyesine kadar D50 gibi ucuz ama bence profesyonel makinalarla idare etmeyi dusunuyorum.

Zira her ne kadar amator makina dense de bence foto cekmesini bildikten sonra pro ve goz alici sonuclar yakalanabilinir. Tabi studyo fotografindan bahsetmiyorum...

Herkse saygilarimla...

Tarih: 31 Ocak 2006, 02:46 - İp: 87.***.**2.6
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

Dada.. Selam;

Sandisk'in yeni SD kartları kullanıcıları kart okuyucu zahmetinden de kurtaracak gibi görünüyor. Kartı ortadan ikiye katlıyorsun, kart USB portuna takılabilir bir arabirime dönüşüyor. Mekanik problemleri yoksa harika bir buluş. Yakında CF için de benzer uygulamalar görebiliriz.

Tarih: 31 Ocak 2006, 22:51 - İp: 81.***.**8.227
  • 1