bjk58
bjk58 (üye)
Konya / Amatör

D50-d80 Arasında Fark Var..... Mı?

tabiki fark var aslında da bu aralarındaki fiyat farkına değecek bir fark mı onu merak ettim.gördüğüm en büyük fark piksel farkı.amazon.com daki fiyatları 1000 dolar ve 620 dolar civarında.türkiyede ki fiyat farkı da yaklaşık 1000ytl civarında olacak.sanki buna değmeyecek bir fark.isterseniz http://www.letsgodigital.org/tr/index.html sitesinden bir karşılaştırma yapabilirsiniz.pek bi fark yok.bu yüzden d50 alsam daha iyi olcak gibi.siz ne dersiniz.

değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 29 Eylül 2006, 17:59 - İp: 85.***.**0.192
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

demek ki dusundugum gibiymis, tesekkurler ilker

Peki simdi max flash sync degeri ayni anda mekanik perdenin limitidemi oluyor. Yani butun dslrler ornegin 1/2000 hizinda elektronik shutter mi kullaniyor ? Yoksa sadece d70 icin mi gecerli bu ?

Tarih: 1 Ekim 2006, 18:36 - İp: 87.***.**2.28
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Peki simdi max flash sync degeri ayni anda mekanik perdenin limitidemi oluyor.

mekanik perdenin limiti olmuyor harici flash'la; cunku harici flash ile kullanildiginda, makine eger ki 1/8000 kadar shutter kullanabiliyorsa, max flash sync speed'i de 1/8000 olmus oluyor.. FP modu yani..
ama d70s'de harici flash takili iken de -bildigim kadariyla, yanlis konusuyorsam bir arkadas duzeltsin- makine yine 1/500'de sync yapabiliyor diye biliyorum..
sony r1'de mesela max flash sync hizi 1/2000.. yeni teknoloji oldugundan bu denli yuksek hizda sync yapabiliyor olabilir r1..
ama surasi da bir gercek ki, 1/500 zaten son derece yeterli bir hiz cogu durum icin.. 1/2000'e ne zaman ihtiyac duyacaksin ki..

Yani butun dslrler ornegin 1/2000 hizinda elektronik shutter mi kullaniyor ?

emre, sanirim konu cok karisti..
yine bildigim kadariyla, eger ki 1/250'ye kadar ise flash sync oluyorsa, mekanik shutter kullanilmis demektir.. ama ki 1/250'den daha da yavas calisabiliyorsa, 1/500 gibi mesela; o halde elektronik shutter..
1/250 flash sync hizina sahip olanlar, cok pahali uretimlerin sonucunda ortaya cikiyormus..
isin ilginc yani, d70s'deki elektronik kontrollu mekanik shutter.. cunku belli bir noktadan sonra gorevi sensor ustleniyor d70s'de..
sony r1'de ise tamamen elektronik shutter.. o yuzden de 1/2000'e cikabiliyor..
valla benim de kafam cok karisti.. isin garip yani, bir yer yok d70s'in asil mekanik shutter hizi 1/125 diyor, digeri 1/90.. veya 1/250.. hangisi ne kadar dogru bilemiyorum.. dogru olan su ki, bir mekanik shutter var.. ama sensor sayesinde 1/500'e cikabiliyor..
peki digerleri neden cikartmiyor? bunun da cevabini bilmiyorum.. cunku harici flash'la sync saglanirken, sensor gorev disi birakilabilir.. ve yine FP modunda 1/8000'lere cikilabilir.. bilen varsa hem duzeltsin soylediklerimi hem de anlatsin bize..

bastan baslayalim.. wikipedia'da bir yazi buldum; aynen soyle denmis:

One limitation of the focal-plane shutter is that the flash synchronisation speeds are generally quite slow. This is because the first curtain has to open fully and the second curtain must not start to close until the flash has fired, the fastest speed that can be used for flash sychronisation on a 35 mm camera is normally 1/60 or 1/100 of a second. Many modern cameras have increased this to 1/250 of a second at the expense of reliability and greatly increased cost.

aslinda olay wikipedia'da acik bir sekilde anlatilmis..

http://en.wikipedia.org/wiki/Focal_plane_shutter

semaya bakarsan, birinci perdenin tamamen acilmasi gerekiyor ve pozlamanin saglanmasi icin 1/250saniye gibi bir sure gecerken flash sync saglaniyor ve sonra da ikinci perde tamamen kapanmasi gerekiyor.. yani bu kadar hiza can mi dayanir.. o yuzden de normalde 1/60 ile 1/125 arasinda denmis, 1/250 olanlar cok pahaliya mal edilebiliyorlarmis..

d70s icin dusunursek, yine ilk perdenin acilmasi ve ikinci perdenin de birinci perdenin tamamen acilmasini bekledikten sonra da kapanmaya baslamasi ve bu esnada flash sync yapilmasi durumunda; 1/500 saniyelik shutter kullanilacagindan, aslinda sensor yari yariya pozlanmis gibi oluyor.m aam iste sensor iso200'e cikarak bunu tamamladiginda mesela, 1/500'de dogru pozlanma saglanmis oluyor..

wikipedia'yadaki semalardan anlamak kolay, ben anlatinca iyice karman corman oldu farkindayim..

Tarih: 1 Ekim 2006, 19:43 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

sony r1'de ise perde acilmasi veya kapanmasi gibi bir durum olmadigindan, 1/2000'de bile flash sync saglanabiliyor.. sensor istedigi sure boyunca pozluyor..
peki neden 1/2000? neden 1/8000'de yapmadilar? mutlaka maliyet acisindan goturuleri vardir olayin, ama sanirim olmamasinin nedeni, 1/2000'den sonra elektronik shutter'li sistemlerde yapilacak flash sync'de plaid artifacts yaratmasi fotograflarda.. bu hos olmadigindan koymamak cok daha iyi..
neyse bosverelim..

d70s'in de r1'in de sonucta harici flash kullanmadan avantajlari var.. ama harici flash kullanildiginda mekanik shutter'li sistemler one geciyor.. ve herseyden onemlisi mekanik shutter, daha guvenilir ve sorunsuz oluyor..

Tarih: 1 Ekim 2006, 19:48 - İp: 86.***.**0.120
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ilker yine roman yazmissin tesekkurler bayaa faydali bilgiler var
Baya aydinlandim ya, sende olmasan ne yapacagiz

R1'de normal buluyorum nede olsa perdesiz, dslrlere uzak dursun o ekrani anormal yerde olan alet

Benim ogrenmek istedigim :
Ilk once flashi bir kenara koy, hic karistirma
Bir dslr makinenin shutteri ornegin 1/250ye kadar perdeyle daha sonra elektronik olarak mi calisiyor yoksa en dusuk hizdan 1/4000'e(veya 1/8000e) kadar perde mi is yapiyor

#emre.' tarafyndan 01.10.2006 20:35:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ekim 2006, 19:57 - İp: 87.***.**2.28
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Bir dslr makinenin shutteri ornegin 1/250ye kadar perdeyle daha sonra elektronik olarak mi calisiyor yoksa en dusuk hizdan 1/4000'e(veya 1/8000e) kadar perde mi is yapiyor

tamam flash'i bir kenara koyuyorum.. ama nasil koyacagiz ki?.. 1/250 saniye dedigimiz olay burada flash sync hizi.. 1/500 saniye d70s'in diyoruz, o da flash sync hizi..
normalde shutter hizlari makinelerin 30 saniye ile 1/8000 saniye arasinda degisiyor.. hatta bulb ozelligi sayesinde dakikalarca sensoru acik tutabiliyorsun..

haaaa.. bir saniye simdi anladim demek istedigini..

bunun cevabini da istersen wikipedia'dan dinleyelim yine.. wikipedia ne diyorsun bu konuda?

Focal-plane shutters are usually implemented as a pair of cloth, metal, or plastic curtains which shield the film from light. For exposures of, typically, 1/30th of a second or more, one curtain opens, and the second one later closes. For shorter exposures, the two curtains move simultaneously, but leaving a slit-shaped opening through which light can pass. The speed of motion of the curtains and the width of the slit are adjusted so that each part of the film is exposed to light for the required time (the effective exposure), although the assembly may take an appreciable time (typically 1/30") to traverse the film. The effective exposure time can be much shorter than for central shutters.

tesekkurler wikipedia..

http://en.wikipedia.org/wiki/Shutter_%28photography%29

yani ayni anda hareket ediyor perdeler.. olay mekanik..
flash sync dersen, olay degisiyor cunku bir de bu isde flash ile sync olmalari gerekiyor.. o yuzden 1/250'ye kadar gunumuz teknolojisinde olanak var anladigim kadariyla, ama sonrasi olursa elektronik oluyor..

Tarih: 1 Ekim 2006, 21:35 - İp: 86.***.**0.120
bjk58
bjk58 (üye)
Konya / Amatör

bir kaç gündür nete giremiyordum amma cevap yazılmış başta dadanagast olmak üzere herkese teşekkür ederim [>:D

Tarih: 2 Ekim 2006, 14:17 - İp: 85.***.**7.98