bjk58
bjk58 (üye)
Konya / Amatör

D50-d80 Arasında Fark Var..... Mı?

tabiki fark var aslında da bu aralarındaki fiyat farkına değecek bir fark mı onu merak ettim.gördüğüm en büyük fark piksel farkı.amazon.com daki fiyatları 1000 dolar ve 620 dolar civarında.türkiyede ki fiyat farkı da yaklaşık 1000ytl civarında olacak.sanki buna değmeyecek bir fark.isterseniz http://www.letsgodigital.org/tr/index.html sitesinden bir karşılaştırma yapabilirsiniz.pek bi fark yok.bu yüzden d50 alsam daha iyi olcak gibi.siz ne dersiniz.

değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 29 Eylül 2006, 17:59 - İp: 85.***.**0.192
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

onemli degil fehmi.. ben tesekkur ederim..

...

kivanc, gercekten ne bicim bir cumle kurmussun oyle.. girecek olsaydim girmezdim..

bence de en iyisi d80'i alip asil sorunu cozmek.. lens..
sen hangi lensi alirdin kivanc?

Tarih: 30 Eylül 2006, 15:06 - İp: 86.***.**0.120
bsr
bsr (üye)
İstanbul / Amatör

dadanagast:

açıklamalarında sana katılmadığım uc nokta var:

1. 18-200 VR yi neden tavsiye ediyorsun? bu kadar yüksek zoom yapabilen bir objektifin çok da kaliteli resimler üretemeyeceğini herhalde herkes tahmin ediyordur...
Bu objektifi kullanmış birisi var mı forumda veya tanıdığın?

2. DOF butonu: Güzel bir şey ama bildiğim kadarıyla profesyoneller pek kullanmıyorlar, hangi diyafram ve hangi fokal uzunlukta alan derinliğinin ne olacağını biliyorlar zaten.

3. 100 - 200 ISO: O sensorun kullanildigi butun makinalar 200 ISO dan basliyordu. Pentax istD, K100D, Nikon D70,... yani o sensorun bir ozelligiydi. Yuksek ISO da basarili bir sensordu.

Bunun disinda D80 in sadece vizoru yeter. Pentax gibi vizor...

Tarih: 1 Ekim 2006, 00:14 - İp: 85.***.**0.60
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bsr merhaba..

benim de senin aciklamalarinda katilmadigim uc nokta var..

1) 18-200'un yuksek zoom'a sahip olmasindan dolayi optik kalitesinde dusus olacagi kacinilmaz.. ama 18-200 gibi lenslerde onemli olan nokta, lens degistirmeye ihtiyac duyulmamasi..
forumda kullanan kim var bilmiyorum; bildigim tek sey bu lensin kalitesinin iyi oldugu, cunku ornek fotograflarini inceledim bircok sitede..
ama kalitesini bir 24-70 objektifle karsilastirmamak gerekiyor, veya bir prime ile..
ayrica VR II teknolojisi sayesinde 4 stop'a kadar sarsintiyi engelleyebiliyor, bunu yabana atamayiz degil mi?
..
prime lensler kullaniyor bile olsaydim bu lensi yine de alirdim; cunku bir tatile giderken mesela yanimda iki-uc lensi tasimak istemiyorum.. oysaki 18-200 vr'im olsaydi, takardim makineme giderdim..
o yuzden baslangic icin en iyi lenslerden biri 18-200..

ha ama fazlasiyla optik kaliteye onem veriyorsan, dedigin gibi dusuk zoom'u olan lenslerden almak gerekiyor.. veya direk prime lens alip olayi bitirmek..

bir de su linke bak lutfen; ken rockwell hangi lensi tavsiye etmis ve neden..

http://www.kenrockwell.com/nikon/d80.htm#rex
...

2) bsr bildiklerimiz bircok noktada eksik kalabiliyor.. bazi profesyoneller kullanmiyordur, orasini bilemem; ama bildigim birsey varsa o da alan derinligi izleme dugmesinin cok onemli oldugu..
ha ama amatorlerin %99'u zaten kullanmiyor; eger ki senin isine de yaramiyorsa senin icin onemli olmayacaktir dof dugmesi.. bu ozelligin olup olmamasi onemli olmaz..
fakat yeni dslr kamera aliyor olsaydim, olmasini isterdim ben.. cunku kullanip kullanmayacagini henuz bilmiyorsundur demektir..

lutfen su linklere bir goz at..

http://www.hoothollow.com/QofM2002-2003/Question-OctoberNovember2002.html

http://www.naturephotographers.net/articles0905/rb0905-1.html

http://www.kenrockwell.com/tech/dof-button.htm

....

3) sanirim FP modunun kullanilma ozelliginden bahsediyorsun.. neyi kastettigini anlayamadim aslinda..

soyledigin kameralarin ayni sensoru kullandiklarini bilmiyordum.. sensorun ozelligidir dedigin gibi..

FP moduyla ilgili bir duzeltme yapmak istiyorum.. d70s, FP modunda dahi 1/500 ile calisiyormus.. bunun nedeni de elektronik shutter kullaniliyor olmasi..
oysaki d80'de mekanik-elektronik shutter kullaniliyor.. harici flash ile 1/8000'e kadar calisabiliyor flash sync.. ama 1/8000'de cok da iyi sonuc vermiyormus.. 1/4000'e kadar hersey iyi ama..
sonucta harici flash kullanilmayacaksa, d70 veya d50'nin flash sync hizi cok daha iyi.. diyecegim....amma...

okumus oldugum konulari internetten bulmaya calistim ama nafile..
normalde 1/250'den yuksek hizlarda elektronik shutter olayi devreye giriyor.. benim bildigim kadariyla d70 ve d50'nin normalde 1/90 veya 1/125 gibi mekanik shutter mekanizmalarina sahip olduklari.. 1/500'un olabilmesi icin sensor devreye giriyor.. bunu yapabilmenin bir yolu, iso'yu yukseltmek.. iso 100'den baslamiyor olmasinin sebebi o diye okudum diye hatirliyorum..
ama dedigin gibi sensorun ozelligidir; cunku her zaman 1/500'de flash sync yapacaksin diye bir kaide yok.. yani haklisin..

onemli olan nokta burada; mekanik shutter'in aslinda elektronik shutter'dan daha iyi oldugu.. iste d80'i bir adim daha one gecirecek olay..

bunu da nereden cikartiyorum peki?..

http://nikonimaging.com/global/technology/scene/12/index_02.htm

adresinde neden d200'da mekanik shutter kullanildigi soylenmis..

"Was there any specific reason for using a mechanical shutter rather than an electronic shutter?

In order to maintain excellent tone characteristics while radically increas

Tarih: 1 Ekim 2006, 04:38 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bu arada yeni farkettim.. bjk58 senin avatarinda yaris arabalarini goruyorum.. eger ki yarislarda falan cekim yapmayi planliyorsan, kesinlikle d80'i al cunku buffer'i cok daha genis..
hatta d200 icin para biriktirsen daha da iyi olur..

Tarih: 1 Ekim 2006, 04:40 - İp: 86.***.**0.120
bsr
bsr (üye)
İstanbul / Amatör

@dadanagast:

bilgiler icin tesekkurler...

kenrockwell cok da guvendigim bir isim degil (nikon ile duygusal bir bagi var) ama lens icin soylediklerine guveniyorum.

Tarih: 1 Ekim 2006, 11:34 - İp: 85.***.**8.245
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bsr, ben de pek guvenmiyorum ken rockwell'e.. duygusallik bir yana ticari bagi da var sanirim.. neyse..
ama her zaman da dogru konusuyor ken rockwell.. mantiksiz seyler soylemiyor bence..

Tarih: 1 Ekim 2006, 12:45 - İp: 86.***.**0.120
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Ilker
Minolta 5d shutter'i hakkinda bilgin var mi ?

Tarih: 1 Ekim 2006, 13:09 - İp: 87.***.**2.28
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hayir yok emre.. flash sync hizi 1/160'mis.. elektronik kontrollu mekanik focal plane shutter sistemine sahip buyuk ihtimalle..
neyi ogrenmek istiyorsun asil olarak? istersen arastirip buluruz internetten..

Tarih: 1 Ekim 2006, 14:18 - İp: 86.***.**0.120
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Ilker,
Anlamadigim yada anlamak istemedigim (ne guzel cumle demi ), bu elektronik shutter, slr likelardaki sistem mi ?

Tarih: 1 Ekim 2006, 17:08 - İp: 87.***.**2.28
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

evet emre..
simdi, anlayamadigin veya anlamak istemedigin olay; focal plane shutter aslinda makine icerisinde, perde hareketi ile pozlamanin saglanmasi.. elektronik shutter ise, aslinda herhangi bir fiziksel shutter yok ortada; sensorun, pozlamayi saglarken kendini belli bir sure acip kapamasi gibi.. iste d70s'de mesela, sensor 1/500 saniye boyunca pozlamayi saglayacak sekilde acilip kapaniyor..
eger ki d70s'in asil mekanik shutter'i 1/250'de sync saglayabiliyorsa; bunu 1/500'e cikardiginda, ne olur? yari yariya pozlama olmus olur..ama iste iso'yu 100'den 200'e de cikarirsa, isiga olan ihtiyac yari yariya azalacagindan pozlama icin gerekli sure asilmis olur..

Tarih: 1 Ekim 2006, 18:30 - İp: 86.***.**0.120