bjk58
bjk58 (üye)
Konya / Amatör

D50-d80 Arasında Fark Var..... Mı?

tabiki fark var aslında da bu aralarındaki fiyat farkına değecek bir fark mı onu merak ettim.gördüğüm en büyük fark piksel farkı.amazon.com daki fiyatları 1000 dolar ve 620 dolar civarında.türkiyede ki fiyat farkı da yaklaşık 1000ytl civarında olacak.sanki buna değmeyecek bir fark.isterseniz http://www.letsgodigital.org/tr/index.html sitesinden bir karşılaştırma yapabilirsiniz.pek bi fark yok.bu yüzden d50 alsam daha iyi olcak gibi.siz ne dersiniz.

değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Tarih: 29 Eylül 2006, 17:59 - İp: 85.***.**0.192
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

d80 d200 ile kıyaslanan bir makina iken d50 ile arasında fark yok demek dogru olmaz. Ama senin kullnıcagın alan neresi? Hoby amaclı bir kullanıcı isen farketmez. Fotograf baskılarında daha bir fark göremezsin.

Tarih: 29 Eylül 2006, 18:07 - İp: 85.***.**4.78
bjk58
bjk58 (üye)
Konya / Amatör

profesyonel bir kullanıcı değilim giriş seviyesi için d80 bu fiyat farkını karşılar mı?d50 le de başlasam öğrenebileceklerimi öğrenip hemen hemen aynı kalitede resimler çekebilir miyim?

Tarih: 29 Eylül 2006, 18:12 - İp: 85.***.**0.192
eraycanli
eraycanli (üye)
Ankara / Amatör

madem giris seviyesi, D50 alsan yeter bence. aradaki farki objektife ver eger butcen musait ise. objektife yatirim her zaman daha mantiklidir.

Tarih: 29 Eylül 2006, 20:02 - İp: 81.***.**7.8
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

hayiiiiiirr dur!!!

aman d50 alma, aman ha..

soyle dusunmek gerekiyor; mesela d2x ile d200'u ele alalim.. aralarinda cok da farklar yok gibi, ama birinin fiyati digerinin 3 misli.. veya bir canon 1dMII ile canon 30d'yi dusun, yine 3 misli fiyat soz konusu.. canon 1dMII da canon 30d de 8 megapixellik makineler.. ozellikler olarak da cok yakinlar birbirlerine.. peki neden?

d80 ile d200.. ozellikler olarak cok yakinlar birbirlerine.. (?) su adrese bir bak, aralarinda dunya kadar farklilik var aslinda..
ama daha once de soylemistim, d80, bir amator icin cok daha iyi, cunku amator kullanici dusunulerek cikarilmis, ozellikleri ona gore belirlenmis bir kamera.. fakat d200'daki pro ozelliklere sahip degil..

d70s ile d50.. aralarinda cok fark var mi? her ikisi de 6 mp'lik makineler.. niye birinin fiyati digerinin fiyatini 1.5 misli?
su adrese (ki ayni siteden) bak lutfen.. aralarinda cok farklar var..

ama iste bir sonraki soru, hemen, acaba ne kadar ihtiyac duyacaksin o farkliliklara?.. hepimizin aklinda bu soru var, ama bir yandan da iyisine sahip olmayi istiyoruz.. almisken bir kere almis olalim istiyoruz.. ne kadar dogru oldugu tartisilir..

oncelikle ben, fikrimi soyleyeyim, kesinlikle d80 al.. alabilecek gucun varsa eger..
d50 ve d70s kullananlar icin bile d80 almalari normal deniyor.. neden sence? cunku aralarinda dunya kadar farkliliklar var..

mesela.. ilk aklima gelen, kocaman viewfinder'i d80'in.. (cok ama cok onemli bir farklilik bu..) bir baskasi.. rgb histogram.. veya daha yuksek buffer.. grid cizgileri.. dof preview dugmesi.. grip'le kullanabilme sansin var d80'i.. image overlay yapabiliyorsun.. d-lighting.. daha iyi oto-fokus mekanizmasi.. daha yuksek hizda fokal plane yapabilme sansin.. ....simdilik aklima gelenler..
ha bir de 6 yerine 10 megapixel..
bu farkliliklari kucumseme kesinlikle..

peki ihtiyacin olacak mi?
evet olacak.. eger ki dslr almayi dusunuyorsan, o seviyeye gelmissindir demektir.. yoksa dslr yerine kompact alirdin kendine.. cunku daha iyi fotograf kalitesi istiyorsun.. cunku daha fazla kontrol istiyorsun..

........

ama paranin bir de oteki yuzu var.. ki arkadaslar da soylemisler.. d50 ve daha iyi bir lens..
evet daha iyi bir lens almak, veya lense yatirim yapmak cok mantikli; cunku lensleri her zaman kullanabileceksin.. fiyatlari falan da dusmuyor, aksine artiyor bazilarinin..

yerinde olsam.....

d80 ile oncelikle nikon 18-200 VR'a bakardim; yok pahali gelecekse, baslangic icin, sigma 17-70 veya tamron 17-50 alirdim.. veya son ihtimal nikon 18-70 kit lensi ile beraber..
d50 alacaksan da kesinlikle 18-200 VR ile almaya calis derim..

sen yine de d80'i al ama..

Tarih: 29 Eylül 2006, 22:56 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

selam ilker

mesela.. ilk aklima gelen, kocaman viewfinder'i d80'in.. (cok ama cok onemli bir farklilik bu..) bir baskasi.. rgb histogram.. veya daha yuksek buffer.. grid cizgileri.. dof preview dugmesi.. grip'le kullanabilme sansin var d80'i.. image overlay yapabiliyorsun.. d-lighting.. daha iyi oto-fokus mekanizmasi.. daha yuksek hizda fokal plane yapabilme sansin.. ....simdilik aklima gelenler..

bende bu image overlayı soracaktım nedir bu tam olarak?

Rgb histogram nasıl okunur ve ne işe yarar tam olarak?

Yüsek buffer yazma kabiliyetimi?

grid cizgileri d70 de de yokmu?

fokal plane yapabilme nedir?

birde bu dof nedir..dust of..?

Benim d80 im varda Ama bu saydıkların pek işime yaramdıgı icin ve kullanma kılavuzu ollmadıdığı icin yani

Tarih: 29 Eylül 2006, 23:10 - İp: 85.***.**3.227
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kontrast, biliyorum d80'inin oldugunu..

bende bu image overlayı soracaktım nedir bu tam olarak?

image overlay olayi; iki tane raw fotografi birlestirebilmen kontrast..
demin internetten ornek bulayim dedim, ama bulamadim..
soyle bir ornek vardi mesela.. kus agaca konarken ki fotografini cekiyor vatandas.. seri cekimde.. image overlay yaparak, kusun hareketini gosterebiliyorsun..
veya bir insanin iki ayri pozisyonundaki fotograflarini birlestirdigini dusun..
yani bayagi bir yaratici olunabilecek bir ozellik bu..

Rgb histogram nasıl okunur ve ne işe yarar tam olarak?

ayni normal histogram gibi.. tek farki her renk kanalini gorebilmen.. tek bir renkte olan patlamayi, normal histogramda goremeyebilirsin ama rgb histogram ile gorebilirsin ve ona gore hemen ayarlari degistirerek yeniden cekimini yaparsin..

Yüsek buffer yazma kabiliyetimi?

yazma kabiliyeti..
buffer, ne kadar fotografi bir cirpida yazabilecegi makinenin..
bilgisayardaki ram'i dusun.. daha fazla ram'in oldugunda, daha fazla programi acabiliyorsun, bilgisayarin zorlanmiyor..
iste daha yuksek buffer ile de daha fazla fotografi cekebiliyorsun seri cekimde..

grid cizgileri d70 de de yokmu?

var.. bildigim kadariyla sende d70 de vardi degil mi?.. ama d50'de yok..

fokal plane yapabilme nedir?

yuksek hizda flash sync yapabilme demek.. normalde d50 ve d70s'de elektronik shutter oldugundan, flash sync hizlari 1/500.. yani d80'e gore avantajlilar.. ama bunun da bazi yan etkileri var..
bir tanesi, mekanik shutter'li makinelerle daha yuksek hizlarda FP yapilinca yanlis sonuclar ortaya cikmiyor.. ama elektronik shutter'li makinelerle 1/2000'den sonra bozulmalar oluyormus..

bir digerinin; iso 200'den basliyor olmasi diye hatirliyorum, ama tam da emin degilim su anda dogrusu.. iste d80'de elektronik-mekanik shutter kullanildigindan iso 100 de var; ama d70s ile d50'de iso 100 yok, iso 200'den basliyor kameralar..
(iste bir farklilik daha.. d80'de iso 100 de var.. )

birde bu dof nedir..dust of..?

dof'un manasi depth-of-field.. yani alan derinligi.. alan derinligi dugmesi yok d50'de..
alan derinligi dugmesinin binbir yarari var, ama kullanan insanlar genelde profesyonel fotografcilar..
en basitinden bir ornek, kadrajin icerisindeki kotu nesnelerin olup olmadigini kontrol edebilirsin..
sen de biliyorsundur aslinda..

dust'in manasi toz.. biliyorsun, lens degistirirken sensore toz kacabiliyor.. mesela benim makinenin sensorunde bir miktar var su anda..
.....

bence en onemli farklilik kocaman viewfinder'i d80'in.. sence ne kadar onemli bir farklilik bu d70s ile kiyaslayinca mesela? bjk58'e yardimci olacaktir karar vermesinde..

Tarih: 29 Eylül 2006, 23:52 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

hımm teşekkür ederim. Valla üşenmeyip yazmısın. Bana biri sorsa kestirip atardım

İmage overlayi deneyeyim bakayım . ama bu image overlayda poz telafisi filanda yapılıyor.

viewfinderi evet d70 e gore gayet iyi.

Ben hep diyorum d80 nikon kullanıcısı icin keyifli bri makina diye.

Denklaşor sesinden tutunda lcd sine kadar her yonuyle alt modellerden üstünlüğünü hissetiriyor.

Ama beni asıl ilgilendiren mp ve goruntu kalitesiydi ki.. Studyo cekimlerinde istedigim netcieyi alabiliorum.

D70 ve d80 baskı farklılıklarınıda gormek mumkun. Ama bu herkesin gorecegi sekilde değil. Bizim gibi studyocular icin dikkat ettigimiz seyler vardır. Bunların farklılıgını ben cok rahat gorebiliyorum.

Bu mp farkından dolayı kagıt uzerindeki fotografla, zamanında orta format analoglarla cekilmiş fotograflar gibi tat alabiliyorum.

birde d200 uzun sureli bir yatırım diyoruz. Ama neden kendimei mahkum edeyimki uzun sureye. D80 alırım 2 yıl sonra bunu satar D150 alırım D50 ve d70 bu surelerini doldurmuş durumda bana gore.

Tarih: 30 Eylül 2006, 00:07 - İp: 85.***.**3.227
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"D50 ve d70 bu surelerini doldurmuş durumda bana gore"

kesinlikle oyle..

bu arada bir farklilik da daha buyuk lcd..

Tarih: 30 Eylül 2006, 08:14 - İp: 86.***.**0.120
fehmicano
fehmicano (üye)
Ankara / Meraklı

İlker, detaylı açıklamalar için teşekkürler. D80'i daha elimize almadan epey bir fikir ediniyoruz sayende.

Tarih: 30 Eylül 2006, 09:38 - İp: 88.***.**7.207
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

İlker kontrast ve sen D80 ile ilgili öyle açıklamalar yaptınız ki almayacak insanın bile D80'e yönelmesini sağlarsınız.

Yani şu an makina arayışına girecek olsam girmezdim(Bu nasıl bir cümledir yav ).Sadece bütçeme uygun ve kaliteli olaraktan D80'e uygun lensleri araştırırdım.Çünkü biliyorum ki bana istediğimi verecek bir makina...

Tarih: 30 Eylül 2006, 09:52 - İp: 85.***.**3.29