disagreeable
disagreeable (üye)
Malatya / Amatör

D40 Mı Almalıyım?

Tüm netfotograf ailesine selamlar.Boş zamanlarımda amatör olarak fotoğraf çekiyorum.Aslıda bu işin eğitimini alarak yapmak en doğrusu.Ama ben içimden geldiği gibi çekiyorum ve her denklanşöre bastığımda heyecanlanıyorum.Bu işin eğitimini alınca bu heyecanımın kaybolmasından korktuğum için pek yanaşmadım açıkçası.Hem bu şekilde kendimi geliştirebildiğim kadar geliştirmek istiyorum.Elimde Samsung s750 var.National Geographic Fotoğraf Okulu eğitim cdleri de mevcut.Bu cd leri ele geçirmeden önce (temel terimleri dahi bilmeden,sadece ufak defek ayarlar yaparak) yapmış olduğum çekimlerin birkaçını sizlerle paylaşmak istedim.Her türlü olumsuz yorum bekliyorum haberiniz olsun Çünkü ne kadar çok olumsuz yorum olursa benim için o kadar iyi O yönde kendimi geliştiririm.Bu arada bir iki tane de olumlu olursa hiç fena olmaz
Neyse fazla uzatmadan çektiğim karışık fotoğraflara geçim.Buyrun:

Not:Bu fotoğrafları eklediğim sitelerden almak zorunda kaldım,çünkü lap top ım şuanda elimde değil.Eğer boyutlarıyla ilgili proble yaşanırsa,lap top ım gelir gelmez fotoğrafların orjinal boyutlarını eklerim.

NG fotoğraf okulu cd lerini elime geçirdikten sonra yaptığım çekimlerim kısmen tümümü manuel modda yaptım.Diyaframa giren ışık miktarı ve Enstantane gibi temel terimleri öğrendim denebilir (Tabi ki daha çok eksiğim vardır ama bu ayarlara alışabilmek için sanırım 2000 civarında fotoğraf çektim,ufak defek kavradım sayılır.)

Şimdi gelelim asıl soruya...Evet,malesef ki öğrenciyim ve bu işe çok para ayıramayacağım.Biliyorum aslında bir makina için en az 2-3 lens kullandığınızı ama ben bu seçimi daraltarak şöyle değştiriyorum sorumu:Ben manzara fotoğrafları çekmek istiyorum,bu noktada sizce d40 nasıl bir seçim ve nasıl bir lensle? Manzara fotoğrafı çekeceğim için genellikle üzerindeki 18-50 /18-55 gibi lensler manzara çekimi için uygun mudur?(Lens konusunda çok cahilim de ) D40 ın yorumlarına baktığımda olumlu olduğu kadar olmasa da olumsuz yorumlar da var.Ben hangi makinayı alırsam alim 2-3 yıl kendimi geliştireceğim ve bu sürede manzara çekimleri için alacağım lensten sonra maksimum bir de macro bir lens alabilirim o da anca makinayı aldıktan 1 yıl sonra falan Eğer d40 senin işini görür diyorsanız sizce body olarak mı almalıyım? (manzara çekimi yapacağımı göz önünde bulundurarak) yoksa 18-50 /18-55 gibi lenslerle 600-700 ytl arasında fiyata bulduğumda almalı mıyım? Biraz fazla soru oldu ama inşallah okuyan herkes yardımcı olmaya çalışır.İlgilenen herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Tarih: 15 Ağustos 2009, 12:35 - İp: 88.***.**7.99
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tabı anlıyorum,
ve tabı herkes bu işi bilerek dogmuyor..
ama mesela soyle bişey var.

ehliyet sınavına girerken ralli araclarımı kullanıyoruz?
dslrler bu işin en ust seviyesi
ehliyetı alıp,bu işte tam anlamıyla tecrube kazanmadan ralli aracına binersenız ya yavas yavas gideceksiniz,ya duvara toslayacaksınız..

2005 te bir dslr-like aldım,hala kullanıyorum, dslrye gecmeyı hıc dusunmedım, bana yeterli geliyor 5 sene oncenin makinesi..
anlatmak istedigimi anlamıssındır umarım

hayalinde dslr varsa ve butce ayırabileceksen tabiki al ve kendini geliştirmek için gerekenleri yap,heves varsa basarıda var
ben sadece bu iki senelik surede, senın için cok birsey farketmeyecegini anlatmak istedim...

(d40 alma, sony a200 yada pentax k100d daha ıyı secimler bana gore..
govdede titreşim onleme gercekten cok onemli bir ozellik.)

Tarih: 16 Ağustos 2009, 23:55 - İp: 78.***.**2.223
disagreeable
disagreeable (üye)
Malatya / Amatör

Anlatmak istediğini emin ol anladım gaijin ilgilenip zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim.Sen sadece benim için en iyi olanı söylüyorsun.Bu arada makinenin marka ve modelini merak ettim doğrusu

Ben de duvara toslamamak için yavaş yavaş giderim

Tarih: 17 Ağustos 2009, 00:00 - İp: 88.***.**6.113
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sony h1 kullanıyorum..
ne alırsan al hayırlı olsun şimdiden

Tarih: 17 Ağustos 2009, 02:14 - İp: 78.***.**2.223
disagreeable
disagreeable (üye)
Malatya / Amatör

Başka üstadların da görüşü benim için çok önemli Şimdiden teşekkürler...

Tarih: 17 Ağustos 2009, 21:43 - İp: 88.***.**7.5
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

kompakt makina kullanan ve bu makinanın özelliklerini zorlayarak, anı fotoğrafı çekmenin dışına çıkan biri, kim ne derse desin DSLR'ye dikecektir gözünü o yüzden, bence daha fazla yorma kendini GAİJİN

Tarih: 18 Ağustos 2009, 00:37 - İp: 85.***.**1.124
yakamoz40
yakamoz40 (üye)
İstanbul / Amatör

bence siz madem dslr almayı kafaya koymuşsunuz o zaman dslr alın,
nikon d40 almanızı önermem.
ilk aklıma gelen makina
Pentax k100d ve kit lensi 18-55 olur neden?

d40 a göre

1- gövdede titreşimönleme sistemi var.
2- gövdede af motoru var,
3- İso performansı çok iyi, fotoğraf kalitesi çok iyi,
4- 11 nokyata odaklanma sistemi var,
5- 16 alanlı çoklu ışık ölçme sistemi var,

6-Pentax kullanıcı dostudur. Örnek; 1970 lerden bu yana çıkan manuel fokus tüm lenslerle uyumludur, yani 50-100 tl civarında bulabileceğiniz ucuz 2.el lensleri manuel fokusla kullanabilirsiniz.

7- Dört adet kalem pille çalışıyor ki bu müthiş bi pil bulunabilirliği ve seçeneği veriyor. Örnek; dağ başına çekim yapıyorsunuz ve pil bitti, çantanıza attığınız 1,5tl lik 4 adet alkalın pille çekiminize devam edebilirsiniz.

8-kit lensi çok başarılı. belkide piyasadaki en kaliteli kit lenstir ve değme ben iyi lensim diyen pahalı lens pentax ın 18-55 kit lensinin eline su dökemez. hem manzara çekeceğim demişsiniz. 18-55 ile manzara çekimi yapılır. Hemde çok güzel olur.

9-600-700 tl ikinci el fiyatıdır ve Fiyat performans olarak d40 ı ezer.

10-kendinizi geliştirebileceğiniz bi makinedir emin olun.
saygılarımla.

#yakamoz40' tarafından 22.08.2009 17:58:04 tarihinde düzenlendi.

#yakamoz40' tarafından 22.08.2009 17:59:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ağustos 2009, 17:56 - İp: 78.***.**8.88