cccexaltedccc
cccexaltedccc (üye)
İstanbul / Amatör

D3100 Portre Çekimleri İçin Lens Tavsiye

Herkese merhabalar. yaklaşık 1.5 yıl önce bi d3100 sahibi olmuştum. 18-55 ve 55-200 lenslerle kullanıyorum makineyi. Başlangıç seviyesi için bana gayet yeterli gelmişti. Fakat şöyle bir durum var, bu iki lens de portre çekimlerinde hep sıkıntı yarattılar bana, istediğimi bir türlü alamadım. Aslında amacım sağlam bi body almaktı ama şu ara maddi durumum biraz sıkıntılı olduğu için bir süre daha d3100 le devam edicem. Sizden istediğim, portre çekimlerinde bana zorluk çıkartmayacak ve makinemle uyumlu olacak bi lens tavsiyesi. nikon 50 mm lenslere bakıyorum, 1.8 D ve 1.8 G arasındayım. 1.8d'de sanırım af yok, benim makinenin gövdesinde de af motoru olmadığı için, sıkıntı yaşamam muhtemel gibi gözüküyor. Zira bu zamana kadar hep Af ve Vr lensler kullandım. Bunun yanında 35mm lensler için de tavsiye bekliyorum. Bu konuda gerçekten çok az bilgim var. Ayrıca, portre çekimi yapabileceğim ve kaliteden pek fazla ödün vermeyeceğim tamron ve sigma lensler için de bi kaç bir şey söylerseniz çok iyi olur. Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Tarih: 13 Mart 2013, 21:06 - İp: 78.***.**5.165
vendorr
vendorr (üye)
İstanbul / Amatör

50mm de af motoru var

Tarih: 13 Mart 2013, 21:55 - İp: 176.***.**4.212
f.aktunc
f.aktunc (üye)
İstanbul / Amatör

50mm 1.8g'de af motoru mevcuttur. fotograf işine ilk başladığım zamanlarda D40 almıştım. Bu body'ninde af motoru yoktur. o yüzden 50mm 1.8d lenste oldukça zorluk çektim. af motorlu olan 50mm lens ise motorsuz olana göre çok daha pahalıydı bende. body'i değiştirdim ikinci el bir d80 aldım. ve açıkcası rahat ettim. 70-300'ü bile çok uygun fiyata edindim ve rahatlıkla kullandım. size tavsiyem. video çok önemli değilse nikon'un daha eski bir serisinden af motorlu body almanız. ancak amacınız sadece portre ise 50mm af motorlu lensi alabilirsiniz ..hatta 35mm'lik modelleride mevcut.

Tarih: 16 Mart 2013, 18:23 - İp: 176.***.**6.171
  • 1