zoom699
zoom699 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

D300s İle Sony A77 Mukayesesinde Öneri

Arkadaşlar herkese selam,
bir makine almak için araştırma yapıyorum... Canon d7 almayı planlıyorum fakat d 7 fiyatlarını araştırırken sony A77 yi önerdiler... satıcı youtubeden linki izletti tabi kafam karıştı... sony a 77 canon d7 rakip olarak çıktğı fiyatı da daha uygun oldğunu düşündüm... öneriniz nedir.

2- sony a 77 veya canon d7 ile nikon 300 s mukayesesinden uzun vadede güç, hız ve performans açısından önerilerinizi kısaca yazarsanız memnun olurum.

#zoom699' tarafından 23.04.2012 23:16:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Nisan 2012, 23:06 - İp: 78.***.**5.114
badboy79tr
badboy79tr (üye)
Kırklareli / Doğa Fotoğrafçısı

Bir kere o d7 değil 7D. Siz reklam fotoğrafçısı olduğunuza emin misiniz? Reklam fotoğrafçıları bunlarla uğraşmaz. Hasselblad kullanır.
Satıcı satmak istediği malı över. Onu geçin.
D300s Sony a77 kıyaslaması için TIKLAYIN.
A77 7D kıyaslaması için TIKLAYIN
ve7D D300s kıyaslaması için TIKLAYIN

Nacizane tavsiyem dürüst olun. Amatörüm, yeni başlayacağım ama ileri seviye dslr kullanmak istiyorum almışken bir kere almak istiyorum çünkü param var deyin. Yalnız unutmayın kendinizi geliştirmediğiniz sürece iyi makine sahibi olmakla asla iyi fotoğraf çekemezsiniz.

Tarih: 24 Nisan 2012, 17:24 - İp: 78.***.**5.40
zoom699
zoom699 (üye)

teşekkür ederim paylaşımın için, kendi işimle meşgul grafik tasarım kökenliyim... dürüstlük izafi bir kavram... kişiye bölgeye göre değişiyor...

Fotoğraf çekimi konusunda dışardan destek almayı kesip kendi atölyemi oluturma noktasıdayım...

"kendimi geliştirme" noktasında korkacak bi durum yok, bak işine sen...

#zoom699' tarafından 24.04.2012 20:41:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Nisan 2012, 18:45 - İp: 78.***.**5.114
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Aksiyon için, sürat için Sony DSLT A77, diğer herşey için gerçek DSLR yani Canon, Nikon veya Pentax.

Gerçek DSLR ile DSLT arasındaki fark optik vizördür. Optik vizör varsa pil derdi yoktur, insan gözünün adaptasyon yeteneği vardır. Optik vizör yerine EVF varsa, 1963 Chevrolet Impala gibi enerji tüketimi vardır, güneşin altında da alacakaranlıkta da adaptasyon sorunu vardır.

Buna mukabile SLT makinada çekim anında ayna yukarı kalkıp vizör kararmaz, AF durmaz, tam yol devam eder, dolayısıyla hiçbir aksiyon sahnesi kaçmaz. Ayna hareket etmediği için mekanizma basittir, sarsıntı yoktur, hacim küçüktür, ağırlık azdır.

Hareketsiz ayna yarı geçirgendir, esas sensöre giden ışığın %33'ünü çalar, resimlerde belli belirsiz çok zor farkedilen kontrast kaybına sebep olur (muhtemelen ben size bunu söylemesem asla dikkat etmezdiniz), daha önce belirtildiği gibi bu kontrast kaybı sürat için ödenen küçük bir bedeldir. Kontrastı düşük en dandik resim bile, makina yavaş çalıştığı için kaçırılmış mükemmel pozlanmış resimden milyon kere daha iyidir.

Sonuç olarak Sony'nin en iyi yaptığı iş video kamera işidir, A77 video kameraya benziyor, video kamera gibi çalışıyor. Diğerleri fotograf makinası gibiler ..... şimdilik.

Tarih: 24 Nisan 2012, 23:36 - İp: 88.***.**9.20
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu arada Badboy,

Yolladığın linkteki kıyaslama tam anlamıyla gerçek fotografçılık pratiğinden uzak, pazarlamacıların uydurdukları işe yaramaz özelliklerin değerlendirmesinden ibaret. Bu anlamsız kriterlere bakarak makina alacak adamın vay haline.

İşe yaramaz, pazarlamacıların saflara mal kakalamak için uydurduğu kriterler :

Much higher true resolution : pöh

Better color depth : traş

Can create panoramas in-camera : so what

Takes 3D photos : PS ile en dandik cep telefonu bile 3D çeker.

Has in-camera HDR : PS ile ....

Has a GPS - bizim hanım nerede çöreklendiğimi takip etsin isteseydim faydalı bir özellik olurdu - bilimsel çalışma veya adli tıp işlerinde belki bir işe yarar

Better maximum light sensitivity : traş, hepsi aynı

More dynamic range : traş, dijital sensörlerin hepsi lineerdir, dinamik aralık isteyen film kullansın. Aslını isterseniz, dinamik aralık sizin için önemliyse hiç dijital işine bulaşmayın, vakit ve para kaybedersiniz.

Better boost ISO : traş, hepsi aynı

Significantly more lenses available (sadece 4 adet kaliteli lens ömür boyu yeter adama, "Lens Review" sitesi işletmiyorsanız firmanın 100 lensi mi var 200 lensi mi var, kime ne)

Sadece video işindekileri enterese edecek kriterler :

Video autofocus
Has a flip-out screen
Higher resolution movies

Gerçek kriterler :

Much less startup delay (Sony hem çok pil harcıyor hem de iktisat için makina kapatılınca bir daha açmak 3 yıl 1 ay 10 gün sürüyor, bu sahada asla kabul edilemez)

Has an optical viewfinder (en önemli fark)

Significantly more focus points (ikisinde de yeterince var, çok önemli değil)

Longer battery life ( önemli )

Has more storage slots (önemsiz, hele burada biri bitince diğerine geçersin tarzındaki yorum iyica anlamsız, 32GBlik kartlar var artık, 4 senede bir kart değiştirmeye razıyım)

More cross-type focus points (ikisinde de yeterince var, çok önemli değil)

Thinner ( bence önemsiz, kimisi için önemli, kimisi ise kalını tercih eder )

Better image quality : bu özellik önemli ama kıyaslama anlamsız, aynı senenin farklı marka ve modelleri çoğunlukla aynı kalitededirler, arada fark varsa bile pek farkedilmez.

Image stabilization ( VR/IS lens alacak para yoksa önemli)

Significantly larger viewfinder ( önemli)

Shoots significantly faster ( amaç aksiyonsa çok önemli )

Significantly less shutter lag ( amaç aksiyonsa çok önemli )

Lighter ( önemli )

Tarih: 25 Nisan 2012, 00:19 - İp: 88.***.**9.20
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Pek hizli birseyler cekmeyecegini varsayarak, 60D ya da D7000 onerebilirim. Ikisi de uzmez. 24MP istersen A65 de olabilir. Ne cekecegine bagli olarak D3200 bile olur. D3200 + 16-85VR tahminen 7D veya D300s kadar birsey tutacaktir ve sadece grafik isleri icin cok yeterli bence.

Tarih: 25 Nisan 2012, 05:52 - İp: 190.***.**9.57
zoom699
zoom699 (üye)

antika yorumun için teşekkür ederim... sonuç olarak sony'nin dışında önerin nedir?

Tarih: 25 Nisan 2012, 20:39 - İp: 78.***.**5.114
badboy79tr
badboy79tr (üye)

Antika sana katılıyorum ama snapsort şu alanda her makineyi kıyaslama yapabildiğimiz tek site ve image quality, dynamic range, lower noise at high iso değerlerini direk DXOlabs sitesinden alıyor. Hani şu laboratuar ortamında makineyi incik cincik yapıp verilerini grafiğe döküp puanlayan DXOLabs tan. Dpreview değil bu.

Kıyaslama yapılan Gps, panaroma, hdr, maksimum iso gibi özellikler senin için önemli olmayabilir ve makinenin asıl değerini yansıtan özellikler olmayabilir batery life, image qualilty gibi. Ama var olduğunu görüyoruz en azından. Bunları kıyaslamaya dahil etmesi etmemesinden daha iyi. Haaa bu sitenin kendi puanlaması var. Birine 74 birine 71 puan vermiş. Ben buna bakmıyorum zaten. Bana birşey ifade etmiyor. Ben direk advantages of kısmındaki kıyaslamalara bakıyorum. Ona göre fikir oluşturuyorum. Benim için önemli olan özelliklere bakıyorum. Böyle bakınca çok güzel bir site snapsort.

Birde lower noise at high iso yu unutmuşsun. Bana göre gerçek kriterler kısmında yer alması gereken bir özellik o. Diğer özelliklerde çoğunluk hem fikirim zaten.

Tarih: 28 Nisan 2012, 16:43 - İp: 78.***.**5.40
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Canon 18MP sensör kullanan kameralar:
550D
600D
60D
7D

Sony 16MP Snsör Kullanan kameralar:
Nikon D7000
Nikon D5100
Pentax K5
Sony A35
Sony A55
Sony A57
Sony Nex5N

Sony 24 MP Sensör Kullanan kameralar
Nikon D3200
Sony A77
Sony A65
Sony Nex7

Tüm bunları listeledikten sonra, şunları söylemek mümkün:
1-Aynı sensörü kullanan makineler ile benzer fotoğraf kalites elde edersiniz.
2-Canon 18 MP ve Sony 16 MP sensörleri başarılı, iso performansı yüksek ve kaliteli imaj veren sensörler olarak kendilerini kanıtlamışlardır.
3-Bir kez hangi sensörü veya hangi markayı kullanmaya karar verirseniz sonraki iş, modei belirlemeye kalıyor. Burada da önemli olan hangii amaçla kullanacağınız.
4-Hızlı bir makine istiyorsanız, daha kaliteli, sağlam bir gövde de düşünüyorsanız; Canon 7D, Nikon D7000 ve Sony A77 aşağı yukarı benzer performans ve kaletedeki gövdelerdir.
5-Sonraki kategori Canon 60D, Pentax K5 ve Sony A-65 (?)
6-Son olarak da Canon 550D,600D , Nikon D5100 ve Sony A57 (?)

Bu arada yukarıda 3 bölümde verdiğim sensörlerin tamamı DX yani crop faktörlü sensörler.FF olanlarına hiç gimedim zaten bunlardan söz edilmemiş.

Bana sorulacak olursa benim favorilerim:
1-Nikon D7000 alternatiifi D5100
2-Pentax K5 (altenatifi yok, pentax ok model çıkartmıyor zaten)
3-Canon 7D alternatifi 60D veya 600D

tabi bunlar benim kişizel düşünce ve tercihlerim.
elimde hiçbir set olmasayda, Pentax K5 başa da alabilirdim...

Nikon D300 veya D300S'e gelince bu çok daha eski, Sony 12 MP sensör ailesinden...
Gövde olarak çok iyidirler, ama eski jenerasyon olduğu için imaj kalitesi bir Nikon D7000 hatta D5100 den daha zayıftır...

Neticede D300S de alsanız ve yeterince emeek verirseniz harika fotoğraflar alabilirsiniz...

Tarih: 28 Nisan 2012, 22:55 - İp: 85.***.**5.5
badboy79tr
badboy79tr (üye)

Fipar izninle 16 MP lerin arasına A580'i de katmak isterim. A55 ile aynı sensör.

Tarih: 29 Nisan 2012, 00:13 - İp: 88.***.**0.18
  • 1