hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

D300 Yenı Kullanıcı

Selamlar,
Dana önce Slr bir makina kullanmadım ve teknikleri konusunda bilgi sahibi değilim.
Tavsiye üzerine D300 Nikon alacağım.
Özelliklerini öğrendikden sonra ilk adım olarak hangi ortamlarda çekim yapmam dorğu olur?
Yurtdışında yaşıyorum ve burda kurs yok arkadaşlar.
Teşekkürler.

Tarih: 24 Mart 2009, 08:29 - İp: 82.***.**3.52
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Gaijin in yazdıklarına "yanlış" filan demek saçmalamaktan başka birşey olamaz elbette. Hepsinin de altına imzamı atarım, hepsi de çok doğru.

Ancak farklı düşündüğüm noktalar da var. Daha önce başka bir yerde de belirtmiştim, bu iş biraz da araba almaya benziyor, "ayağımı yerden kessin yeter" de bir yaklaşım (ki doğru bir yaklaşım), "tipi şekli güzel olsun, rengi şu olsun, markası bu olsun" da bir yaklaşım. Elbette ki giriş seviyesi herhangi bir Dslr ile ve kit lensiyle muhteşem fotolar çekilebilir ancak bütçe müsaitse, abartmamak koşuluyla üst model makina almayı düşünürüm

Dürüst olmak gerekirse aldığım DSLR benim için sadece fotoğraf çekme aracı değil, ben profesyonel değilim. İşin aslı biraz da sanki oyuncağım, eğlencem. Bütçe göreceli bir kavram, maddi olarak zor bir öğrencilik geçirdim, o zamanlar bir fotograf makinasına bu kadar para vereceğimi hayal bile etmezdim, kaldı ki segmentinin en ucuz markasını kullanıyorum.

Bu yüzden hoko nun D300 almasını doğru bulmadım elbette hatta ilk başta D90 ı da pahalı bulmuştum. Ancak D300 ile D90 arasında 1000 USD fark var deyince (ben 300 USD filan sanıyordum), ekonomik durumu uygun olan birinin D90 a para verebileceğini düşündüm.

Dediklerinin doğruluğunu kabul ediyorum ancak fikirlerimin de hala arkasındayım.

Tarih: 1 Nisan 2009, 20:40 - İp: 85.***.**3.246
kingjames
kingjames (üye)
Bursa / Meraklı

Gaijin'in yazdıkları bencede çok mantıklı,ben makinemi 5-6 ay sonra almayı planlıyorum EOS 50D almayı planlıyordum ancak geçen ''EOS 500D duyurusu'' topiğinde gaijin ve panctom bana bir takım tavsiyelerde bulundular. Çokda mantıklı tavsiyler ben 50D gibi bir makine düşünürken 450D gibi giriş seviyesi bir makinanında yetebileceğini söylediler ve bunda sonuna kadar da haklılar bence gövdenin fotoğrafa kalitesi pek fazla olmuyor bunu çekilen fotoğraflardanda anladım. Ancak;

t_yaman'ın dediği gibi ''sadece fotoğraf çekme aracı değil oyuncağım eğlencem'' buraya bende katılıyorum, 450D gibi bir makine benim gibi birisine yeterde artar bile ama ben nedense o makineye ergonomisi yüzünden pek ısınamadım 50D yi aldığımda zar zor elime oturdu.Ellerim ne yazıkki büyük gerçi battery grip filan takılarak aşılır bu ama eğer ben alana kadar 50D nin fiyatı ucuzlarsa onu alacağım yok eğer değmeyecek miktarda ucuzlarsa o zaman giriş seviyesi düşüneceğim mecburen ama söylendiği gibi daha az para ödemiş ve her hangi bir fotoğraf çekmemi kısıtlayıcı bir nedenle karşılaşmadan devam edebileceğim herkese saygılar...

Tarih: 1 Nisan 2009, 20:59 - İp: 88.***.**2.10
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

evet benim lense yatırım yapın diyen,ama illaki ben para harcayacagım kardeşim diyenlere diyorum madem para harcayacaksın bosuna pahalı govde alma o parayı lense ver diye..
İDDİA EDİYORUM: (burada amacım kimseyı kucuk gormek rencide etmek degil):
hoko iki lens arasında fark gormeyecektir..
bunu buraya yazıyorum,olurda 16-85 alırsa ve 18-135 kullanma sansı olursa kendiside gorecektir..

yahu adama boşa para harcatmayın, o kit lenslerle cekilmiş ne fotograflar var, ceken onlada ceker..
ileride olurda,kardeşim ben kaptım bu işi canım para harcamak istiyor derse alır bir 16-85, bugun satan yarın satmayacakmı????????????

-----------------------------------------------
bak d300den d90a dustu 1000 dolar oynuyormus tayfun dedi şimdi, d60a dusse nekadar fark eder allah bilir...
16-85ide almazsa 1700 dolar eder.

1700 dolar fazladan para harcayacaktı bu adam yazık gunah degilmi arkadaslar...

1700 dolar=3000 lira...
kim kaybetmiş????
ve soruyorum 3000 liraya degecek bir fark olacakmı sizce fotograflarında???????
cevapları cidden bekliyorum..
doğruya doğru konusalım...

Tarih: 2 Nisan 2009, 00:37 - İp: 78.***.**9.188
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

Takribi fiyat aralıkları
d90 18-105 VR 1200 USD
d60 18-105 VR 780 USD

Tarih: 2 Nisan 2009, 10:02 - İp: 92.***.**7.92
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Çağdaş (Gaijin) in dediklerine katılmakla beraber, ben olsam yine de Nikon D90 olan seti tercih ederdim. Hoko nun Nikon D60 gövdeden hoşlanacağını pek sanmıyorum açıkçası, ama bunun fotoğraf kalitesine etki etmeyeceği de kesin.

Tarih: 2 Nisan 2009, 11:03 - İp: 78.***.**5.148
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

d60 ve 90 ın tanıtımlarını internetten video olarak izledim.
d90 alacam.nedeni duygusal mantıksal değil.t_yaman a katılıyorum.
profesyonel olmayacağım.olursam hepinizi geçerim

Tarih: 2 Nisan 2009, 11:11 - İp: 92.***.**7.92
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

çok korktum

Tarih: 2 Nisan 2009, 13:51 - İp: 81.***.**3.88
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

neyse enazından 1000 dolar kar ettirdik:D
lens konusundada ciddiyim,suanda bir 16-85e ihtiyacınız yok,ve makinenizi bir 18-135 ile alırsanız kesinlikle zarara girmezsiniz.. bu lenslerin fiyatları zaten belli, birinci ellerininde ikinci ellerininde..
----

Tarih: 2 Nisan 2009, 18:21 - İp: 78.***.**0.1
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

18-105 ler VR var 18-135 lerde yok sanırım.çok komplike olmasada titreme ciddi sıkıntı yaratabilir diye düşünüyorum.Bu arada totalde 1000 den daha fazla :D
herkese benden kahve :D

Tarih: 2 Nisan 2009, 19:05 - İp: 92.***.**7.92
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

benim gayfe orta olsun hele

evet ilk anda 18-135 ile 16-85 farkını hissetmez hoko..
adamın işi pilotluk zati

ama ben de eskiden 18-70 kit lensin eksi artısını hissetmiyordum, şimdi makineme takmak istemiyorum.
(aman sonyci aakıdeşler görmesin bu yazımı )

Tarih: 2 Nisan 2009, 20:26 - İp: 88.***.**8.86