hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

D300 Yenı Kullanıcı

Selamlar,
Dana önce Slr bir makina kullanmadım ve teknikleri konusunda bilgi sahibi değilim.
Tavsiye üzerine D300 Nikon alacağım.
Özelliklerini öğrendikden sonra ilk adım olarak hangi ortamlarda çekim yapmam dorğu olur?
Yurtdışında yaşıyorum ve burda kurs yok arkadaşlar.
Teşekkürler.

Tarih: 24 Mart 2009, 08:29 - İp: 82.***.**3.52
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

kompozitör değilim, aslında tekvandocuyum
şaka şaka eski fenerliyim

Tarih: 1 Nisan 2009, 13:16 - İp: 92.***.**6.216
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

teneke kola isteyen var mı?

Tarih: 1 Nisan 2009, 13:41 - İp: 81.***.**3.88
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Tarih: 1 Nisan 2009, 13:41 - İp: 81.***.**3.88
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

kiremit getirde kırayım artislik olsun
kola zararlı içecek

Tarih: 1 Nisan 2009, 14:52 - İp: 92.***.**6.216
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

onceki sayfada bir soru sormustum birdaha sorayım..

Dana önce Slr bir makina kullanmadım ve teknikleri konusunda bilgi sahibi değilim

demişsiniz ve 3000 lira harcama yapmak uzeresiniz dogrumudur??

oncelikle soyleyeyim,alacagınız hiçbir makine sizin iyi fotograf cekmenızı saglamaz, alacagınız hiçbir lenste iyi fotograf cekmenızı saglamaz.
yanı 1000 lira harcamanızla 3000 lira harcamanız arasında zerre kadar fark yoktur...
----------------------
fotograf cekmeyı bilmeden dunyanın en iyi makinesinide alsanız en iyi lensinide alsanız cekeceginiz fotograf bellidir..fazlası olmaz..
oyuzden bence şu d300ten vazgeçin..
boşa para harcamanıza gerek yok..
16-85tende vazgecin şimdilik onada hiiiiiiiç gerek yok

giriş seviyesi bir dslr alın istediginiz kadar fotograf cekin..
baktınızki gercekten iyi fotograflar cekmeye baslamıssın, ozaman iyi bir lens alır fotografın KALİTESİNİ yukseltirsin...
iyi fotograf baska seydir,kaliteli fotograf baska sey..

Tarih: 1 Nisan 2009, 18:13 - İp: 78.***.**7.65
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

gaijin Selam,
Formu okuduysan bu kararın yalnış olduğunu anladım.son set olarak d90 ve 16-85 mm de karar verdim.nedenlerinden biri alacağım düşük makinayı sonradan satmaya uğraşacam ve buna zamanım ve imkanım yok malesef.
bu donanım butcemi cok sarsmayacağı gibi uzun dönemdede kullanabileceğim bir set gibi görünüyor.
yalnışmı?

Tarih: 1 Nisan 2009, 19:20 - İp: 92.***.**6.216
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

alacagınız hiçbirmakineyı sonradan satmak zorunda degilsiniz..
perde omrunu tamamlamadıgı surece..

burada cok yanlı bir tabir var, makine sana yetmeyince satarsın diye..
eger siz amator bir kullanıcıysanız,yani bu işten para kazanmıyorsanız, ustunede acemiysenız yani bilginiz yoksa suanda alacagınız herhangibir dslrnin size yetmeme gibi bir olasılıgı yok,bugunde yok bes yıl sonrada yok..
makineyı kullanmayı bilmiyorkende yok makineyi tamamen kullanabilirkende yok...

bir dslrnin bir fotografcıya yetmeyecegi tek durum vardır,ozel amac için kullanılıyorsa..,
mesela sanıyede 8-10 kare cekmeye ihtiyac duydugunuz bir alanda fotograf cekiyorsunuzdur ancak ozaman makine size yetmez..

durum boyleyken, gövdeye vereceginiz fazladan her kuruş zarardır..
iyi bir lensiniz olması fotografın kalitesini arttırır, ancak iyi fotograf cekmek için bir lense 650 dolar vermenize gerek yok..
bir 18-135 zaten kullanım alanı geniş ve yeterli bir lensken, yaptıgınız ilk yatırımı bukadar yuksek tutmanında mantıgı yok, işe duygusal degilde mantıksal bakarsak..

evet hepimiz istiyoruzki milyarlarca lira verip cok saglam ekipmanlara sahıp olalım,ama dusununce gerek varmı? sorusunun cevabı acık secik ortada duruyor...

------------------------------------------------------------------------------------

tavsiyem ocaklilar nickli uyeye ait "cok bilen bizler" adlı konuyu okuyun...
orda bir soru vardır, bu giriş seviyesi modelleri kim alacak? diye..
diger pekcok soru gibi gozonunde bulundurulması gerekir...

harcayacagınız paranın belkide yarıdan azına işinizi fazlasıyla gorecek ve sizi uzun zaman boyunca makine degiştirme ihtiyacına sokmayacak bir makine alabilirsiniz...
---------------------------------------

bir düşünün derim...

Tarih: 1 Nisan 2009, 19:39 - İp: 78.***.**7.65
hoko
hoko (üye)
Yurtdışı / Amatör

Anladım,
önümüzdeki 5 10 yıl içerisindede alacağım makinanın performansını yuzde yuz kullanamayacağım anlamını çıkarttım burdan.
tavsiyenize çok teşekkürler.

Tarih: 1 Nisan 2009, 20:00 - İp: 92.***.**6.216
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

aslında tam anlamıyla kullanmak diye birsey hiçbirimiz için sozkonusu degil..
gelişmiş bir dslr ile giriş seviyesi bir dslr arasında sizin kullanımınızı etkileyen hiçbir unsur yoktur..
hatta bu sitedeki cogu "usta" dye nitelendirilen insan içinde durum budur..
varsa soylesin arkadaslar..
hepimiz enstantane dıyafram iso ucgeni arasında gidip geliyoruz..
ne beyaz ayarını kelvin degerleriyle falan yapanımız var, ne sanıyede 6-8 kare hızda cekim yapanımız var, ne makineyi alıp çöllere,yagmur ormanlarına kutuplara vs gidenimiz var..bizim için fotograf makinesinin govdesının magnezyumdanmı alumınyumdanmı oldugu onemsiz..
biz şehir tipi makine kullanıcısıyız..
makineniz hafif olsun,elleriniz cok buyuk degilse küçük olsun,alacagınız lens ihtiyacınız dogrultusunda geniş bir aralıgı kapsasın size yuk olmasın...
cunku bir sure sonra bunun hamallık oldugunu kendiniz dusuneceksiniz...

bizim için ust seviye dslrlerde olan ozelliklerin cogu onemsiz...
bunlara bosu bosuna para verir, boynumuzda 1 kiloluk makinemizle hava atarız baska bişeyde yapmayız...
fotograf ceken 300 liralık kompaktlada cekebilir istedigini...
ama boynunda 5000 liralık makineyle hiçbişey cekemeyenide goruyoruz acıkcası acıyorum bu durumda olanlarada..
çünkü bi şekilde en iyisini alırsa daha iyi fotografcı olacagı gibi bir inanca sahıp olmus ve sonunda dogal olarak hayalkırıklıgına...
--------------------------------------------------------------------

hangi makineyı alırsanız alın ömrü perde ömründen dolayı,kullanımada baglı olarak 4-6 yıl arası olacaktır..uzun süre idare edecek dslr diye birşey yok..
ilk bir yılda, yardım almadan tam anlamda cozemeyeceginiz ve sonucuna ulasamayacagınız ekipmanada milyarlarca lira vermeye gerek yok,heleki su kriz zamanlarında...
bir giriş seviyesi makine alın,ustundeki kit lenste işinizi gorecektir..
yok gormez diyenede, yuzlerce kit lensle cekilmiş fotograf gosterebilirim,kendileride acıp gorebilir...

------------------------------
arkadaslardan bir ricamda, para harcamaya yonelik degil,kişilerin ihtiyaclarına ve seviyelerine gore tavsiyeler verilmesidir...burada bir insan milyarlarca lira harcayacak, ve bunda sizinde sorumlulugunuz vebaliniz olacak,bu yonde dusunup,ne kadar gerekli nekadarı yeterli düşüncesiyle tavsiye verin lütfen...

hemfikir olmayan varsa belirtsin lütfen...

Tarih: 1 Nisan 2009, 20:13 - İp: 78.***.**7.65
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ben, d90 - d300 bilmem ama..

Ben 16-85 te ısrarcıyım. Makine geçicidir, Lens kalıcı..

gaijin yaw sen değil miydin lense ağırlık verilmesi gerektiğini söyleyen

18-135 alıp, seneye değiştirip zarar etmektense......

16-85 i al babalar gibi..

bir daha bir ömür bu aralıkta lens arama.. yani bu aralıktaki lens dosyasını kapat bir seferde..

Makine geçicidir. 2-4 sene sonra niyadı dolar.

Ama 16-85.... Ömürlük...

Tarih: 1 Nisan 2009, 20:28 - İp: 88.***.**8.86