eren
eren (üye)
Yurtdışı / Amatör

D300 Kafami Karistiriyor...

Sevgili dostlar,

yaklasik 2 yildir Canon 350D, 100mm f:2.8 macro, sigma17-70 ve70-300 ile bogusmaktayim.
Lakin $u me$hur, canon mu nikon mu sorusu hep meskul etti zihnimi.
Marka fanatigi de olmadigimdan yahu Nikon`a mi gecsem diye düsünür durur lakin tüm malzemeyi zararina elden cikarmak yeniden bir ton masraf diye kararsizlikla kalakalirdim.
Ve birdenbire D300 cikiverdi.
Kafam iyice karisti. Makinam da kesmiyor artik.
Akilli ol 40d al sadece makinani yenile diyor biryanim. Bir yanim da al D300 ü kurtul demekte.
Nikonun lensleri de canona göre daha pahali sanirim.
Ne dersiniz deger mi bunca masrafa, canona ihanete ve canonculari kizdirmaya.

Oof. Of!

Tarih: 26 Aralık 2007, 02:24 - İp: 89.***.**7.167
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

canon yada nıkon gıbı bır marka sevdam yoktur ama bencede d300.
40d den daha iyi bir makine.5d den????
fullframe dısında eksisi oldugunu sanmam.elinizedeki lenslerde full frame bir makine için cok makul lensler degil yanı 5d alsanız ozaman onlarıda degişmeniz gerekecek zaten.
bence d300 almak daha mantıklı ve iyi bir alısvers olur.
buyuk dusunur pazarbeyın dedigi gibi tepe flaşsız makine alınmaz. (o dememişmiydi yoksa)
---
şimdi 5d soyle boyle demesin kimse ben bılıyorum 5d nasıl.

Tarih: 27 Aralık 2007, 19:40 - İp: 88.***.**6.43
eren
eren (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yanitlariniz ve degerli görüsleriniz icin hepinize tesekkürler dostlar.
Ben fullframe icin vaktin henüz erken oldugunu düsünüyorum. Yani teknolojik acidan da. Mesela islemci, snde cekim hizi, iso da yazilimdan kaynakli (büyük sensör avantajindan kaynakli degil) basari acisindan yeni üretilen modeller ve tabii ki D300 oldukca basarili ve avantajli görünüyor.

5d`nin yerini kisa bir süre sonra cok daha iyi bir üstmodele birakacagini düsünüyorum. Ve 1-2 yil icinde gelecek üst modelin yakin tarihte 5d almis olanlari üzecegini de.
Oysa D300 alani söyle bir 5 yil üzmezmis gibi geliyor bana.
Bir de esas sorun benim keskinlik ve renk hassasligimda.

Yeni bir Canon-Nikon tartismasi baslatmak istemiyorum. Lakin gercekten nikon daha keskin ise (ki bende öyle bir düsünce uyandi aylardir) benim makinam D300 olacaktir.
Aksi taktirde D40 ile yola devam.

Bu konuyu acmamin sebebi karar vermemde sizlerin de görüslerini almak.

Bir de merak ettigim bir nokta su ki: benden baska bu durumda olan yok mu yani canondan nikona gecmeyi düsünen.

Sonucta FB den GS ya (ya da tersi) gecmek kadar garip olmasa gerek degil mi?

Tarih: 28 Aralık 2007, 01:42 - İp: 89.***.**0.165
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

GS_FB olayı gibi değil hiç de. Paranızın karşılığında en çok şeyi sunanı almak durumundayız hepimiz.
Canon'dan Nikon'a geçen birini tanıyorum ve çok mutlu şu an
Kim mi? Bu sitenin 6 aydan eski üyelerinin yakından tanıdığı biri dadanagast

Tarih: 28 Aralık 2007, 08:36 - İp: 81.***.**7.49
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

canon kullanıyorum ama şünü kesin ifade edebilirim ki nikonlar daha keskin fotoğraflar çekiyor.. belki kullanılan objektif ile ilgili de olabilir tabi bu durum..

Öte yandan beyaz zeminler nikonlarda bazen problem oluyor bunun ingilizce bir terimi vardı ama aklıma gelmiyor. iki tül perdeyi üstüste koyun ve perdeleri birbirine sürtün kare kare bir görüntü olacaktır. işte nikonlar bunu yapabiliyor bazen..

fakat d300'de bu sıkıntının olacağını da zannetmiyorum..

Tarih: 28 Aralık 2007, 13:34 - İp: 85.***.**7.121
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

krusty;

"moire" deniyor. dslr teknik kısmında da bir topicte cevapladım ama görmedin heralde.

Tarih: 28 Aralık 2007, 13:45 - İp: 213.***.**5.242
korle
korle (üye)
İstanbul / Amatör

Hem Canon, hem Nikon kullanıcısıyım. Bu markalara ait değişik DSLR ları kullandım ve kullanıyorum. Madem ki, Canon lensleriniz var, Nikon D300 yerine, Canon 40D alın. D300 de Live View özelliği var ama, 40D de olduğu gibi, LCD üzerinde, enstantane ve diafram ayarlarını yapamıyorsunuz, sadece focus. Belki ilerde, Nikon yeni bir firm ware çıkarırsa enstantane ve diafram ayarlamak mümkün olabilir. D300 ün LCD si, 3inch ve 922.000 pixel. Görüntü kalitesi gerçekten çok iyi, ama fiyat ve performans olarak bakarsanız, Live View özelliğinin daha geniş kapsamlı olması da göz önünde bulundurulursa Canon 40D daha iyi, aynı zamanda, mevcut Canon lenslerinizi de kullanırsınız. Bazı arkadaşlar Canon 5D tavsiye etmişler, Canon 5D de çok iyi bir makinedir,
Resim kalitesi Nikon D2X den de daha iyidir ama 5D de, elinizdeki lensler işe yaramayabilir, 5D ile Canon’un L tipi lenslerini kullanmak durumundasınız. Ayrıca, Canon üzerinde, Nikon lensleri adaptor le kullanabilirsiniz ama, Nikon’da Canon lensleri kullanamazsınız. Canon 40D, 350D den sonra size en az masraflı çözümdür bence. Ben kullanıyorum çok da memnunum, özellikle ürün resimleri çekerken 10-22mm lensle çok rahat ve kullanışlı.

Tarih: 31 Aralık 2007, 17:54 - İp: 85.***.**7.26
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

sen bir pentax ı gör o zaman konuşalım derim. makima mükemmel.

Tarih: 31 Aralık 2007, 18:53 - İp: 88.***.**3.77
eren
eren (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sevgili Korle,
Tesekkürler samimi yanitin icin.
Ciddi ciddi düsünündüm yanitin üzerine.
Bakalim; Daha vakit var canon mu, nikon mu.
Önümüzdeki birkac ay gösterecek. Hala karar vermis degilim. Lakin yanitlarini önemsiyorum.
Tesekkürlerle...

Tarih: 1 Ocak 2008, 06:07 - İp: 89.***.**5.99
kansukara
kansukara (üye)
Isparta / Amatör

5D...

#kansukara' tarafından 06.01.2008 18:27:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ocak 2008, 18:23 - İp: 88.***.**6.97
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Evet sitenin yeni üyeleri dada yı tanımazlar...

adam d300 çıktığından beri yiyiordu kafayı...ve gitti aldı...memnun mutlu ohhh diyor iyi ki aldım

Tarih: 6 Ocak 2008, 18:35 - İp: 88.***.**0.134