cemipek
cemipek (üye)
İstanbul / Meraklı

D300 Iso Testi

Nikon D300 ile yaptığım ISO denemelerini incelemeniz için gönderiyorum.

Nikon D300
Sigma 18-50mm F2.8 EX DC HSM (40mm F/8)

ISO 200'deki Orjinal Fotoğraf

Farklı ISO değerlerinde çekilmiş fotoğrafların %100 büyütülmüş hali.

Bence yeni sensör ve Expeed işlemci oldukça işe yaramış. Özellikle ISO 3200 ve 6400 ayarlarındaki sonuçlar çok şaşırtıcı. Aranızda inanmayanlar olabilir, mail adreslerini özelden gönderirlerse orjinal dosyaları yollayabilirim.

Ayrıca Sigma 18-50mm F/2.8'in keskinliğine de dikkatinizi çekerim, lütfen bu lensi incelemeden kimseye Tamron 17-50 önermeyin. Ben ikisini de kullandım, aralarında gözle görülür bir keskinlik farkı var. Neyse konumuz bu değil, siz ISO testine odaklanın...

#cemipek' tarafından 05.02.2008 23:06:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2008, 22:45 - İp: 195.***.**0.124
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

burada bir hata var...

dikkatli bakıldığı zaman...

ışık faktörünü görmeden geçemedim..

bu kadar iso aralığında bu ışığı nasıl bukadar iyi tutabildiniz..

bunu bize anlatınız.. lütfen..

aynı mesafeden çekilmiş ve aynı ışıkla çekilmiş olduğunu düşünerek konuşuyorum..

ve üstelik aynı yerden bu kadar iyi crop nasıl yapılır..
bu işte bit yeniği var.. gibi..

mümkünse orj.. hallerini bazı sitelere yükleyin bence..

saygılar..

Tarih: 5 Şubat 2008, 23:05 - İp: 88.***.**2.89
cemipek
cemipek (üye)
İstanbul / Meraklı

Selamlar Ati2001,

Şüphelenmeni doğal karşılıyorum çünkü bende sonuçları ilk gördüğümde hayret ettim. Sırasıyla yanıtlayayım.

1-) Fotoğraflar görüldüğü üzere ISO aralıkları 1 stop olarak seçildi. Yani her ISO artışında enstanteneyi 1 stop yükselttim. Diyaframı F8 olarak sabit tutup enstantaneyi 1/13 ile 1/400 arasında değiştirdim. Işığın bu kadar stabil kalmasını bu şekilde sağladım. (Aynı mesafeden ve aynı ışıkla çekildi)

2-)Nikon kullanıcıları mutlaka tanıyacaklardır, yukardaki program Capture NX, özellikle dosya isimlerinin olduğu bölümü gizlemedim, başlık bölümlerine bakarak dosyaların farklı olduğunu ve ardarda çekilmiş olduğunu görebilirsiniz.

3-) Aslında buradaki fotoğraflar crop değil, kendi pencereleri içinde fotoğrafları %100 büyütüp kaydırarak bu hale getirdim. Cropla dediğin gibi çok zor olur. Biraz da dikkat gerekli tabi...

ORJİNAL DOSYALAR (Dosya Boyutları 3,8 - 6,5MB arasında değişmektedir.)

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400

#cemipek' tarafından 06.02.2008 07:38:02 tarihinde düzenlendi.

#cemipek' tarafından 06.02.2008 07:42:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Şubat 2008, 23:18 - İp: 195.***.**0.124
cemipek
cemipek (üye)
İstanbul / Meraklı

Sanırım orjinal fotoğrafları eski mesajın içine koyduğum için kimse farkına varmadı...

Tüm çekimlerin orjinal dosyalarını yukardaki mesaja yükledim, inceleyip yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Not: ISO NR: Normal modunda çekilmiştir.

Tarih: 8 Şubat 2008, 22:24 - İp: 195.***.**9.241
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

cemipek

sigma oldukça iyi bir lens olmakla beraber...eğer tamronda iyi dersen hele hele gözle görülür bir fark var dersen sanırım yanlış olur

bende senin gibi iki lensi kullandım...tamron, Canon 17-40 f4 L den bile daha keskin bir lens...

review sitelerindeki aldığı skorlar ortada vs. vs.

bence bir daha düşün

Tarih: 9 Şubat 2008, 01:32 - İp: 88.***.**5.6
ati2001
ati2001 (üye)

evet.. incelelem için teşekkürler..

ancak 1600 gerçekten iyi ISO..

zaten 1600 yeterli olur bize..

fakat 6400 yine birazda olsa noise var..ama yeterli seviyede..

demekki nikon baya bi iş yapmış..
kısaca 1600 ISO eski sistemdeki 400-500 ISO lara eşdeğer...baya iyi yani.

saygılar..

Tarih: 9 Şubat 2008, 13:13 - İp: 88.***.**0.90
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

ati 6400 iso dan bahsediyoruz izin verde noise yapsın yani

Tarih: 9 Şubat 2008, 20:17 - İp: 88.***.**5.6
cemipek
cemipek (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon gerçekten adına yakışır bir makine yapmış, sonuçlar ortada, başka test edilmesini istediğiniz bir özelliği varsa elimden geldiğince yapmaya çalışırım.

dunsea, şimdi hangi lensi kullanıyorsun?

Tarih: 11 Şubat 2008, 02:26 - İp: 195.***.**6.59
e0s
e0s (üye)

Burada iyi bir ışık kullanımı var esgeçmeyin lütfen.

Fotograf ışığa doydukça ISO performansıda artacaktır.Kısacası ISO yu hangi pozisyonda artırıyoruz Işığın az olduğu yetmediği noktalarda enstantenemizi hızlandırmak için artırıyoruz.

Burada bol ışıkla F/8 diyaframda yapılan ISO testi yanıltmacadır.D3 ve D300 ün Nikon un tarihindeki ISO performansı en iyi makinalar olduğunu kesinlikle kabul ederim ama bu D300 ün ISO performans testine emsal olamaz komik bulurum.Ne güzel Bol ışık, Diyafram F/8 sonrada ISO testi.Birde keskinliğine dikkat çekmişsiniz, F/2.8 deki sonuçlarını görmek lazım ne kadar başarılı.F/8 diyaframda zaten iyi olacaktır.

Dunesea arkadaşımıza zamanından bir kırgınlığım var ancak,dediğine katılmak durumundayım,Tamron 17-50 F/2.8 daha iyi bir lens.

Arıca Kimse bana gece sokak lambası altında çekilen fotografta da böyle temiz görüntüler çıkacağını söylemesin lütfen.

Tarih: 11 Şubat 2008, 02:51 - İp: 78.***.**2.87
ati2001
ati2001 (üye)

neden sokak lambası altında temiz görüntü çıkamaz onuda söylesen.. ..EOS..

meraklandım şimdi..

ışık olmadımı makinalar iyi çekmezmi..

????..

yani canonlar sokak lambası makinasımı..biz burda tabiki profesyonel ortamdan bahsediyoruz..sokak lambasında çekeceksem almam o makinayı.. ben..

gider.d40X falan alırım.. yada 400 d falan... ekonomik olsun diye..

ama Zaten bende D-200 var.. tamron 17-50mm 2.8 ile.. bayada iyi çekiyor..

o zaman..d300 hiç almam..eğer bu kadar performans olmuysa kötü yani..neden alsınki insanlar.. ..

sokak lambası altında çekemeyecekelrse.. dimi ama ..

biraz espri yaptım ..tatlılıkla karşıla..uzun süredir buralardayızya ondan..arkadaş olduk baya insanlarla..DUNESEA DA BANA laf gönderdiş..

Selam erdem.. görüşemiyoruz..gelsene buluşmalara..İst.kadrosu iyi..

saygılar..

Tarih: 12 Şubat 2008, 02:33 - İp: 88.***.**9.246
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

test için teşekkürler.
günlük hayatta biraz daha kötü zaman zaman belki de biraz daha iyi bir iso başarımı mümkün. sonuçta pozlamadaki isabetle yakından ilgili.

sigma 18-50 merkezde oldukça iyi detay veren ama köşelerdeki performansı düşen bir lens.merkezde verdiği çöznürlük tamrondan iyi diye bilinir ama köşelerde epeyce afalladığı da söylenir.

Tarih: 12 Şubat 2008, 06:16 - İp: 88.***.**9.251