pharmacist
pharmacist (üye)
Osmaniye / Meraklı

D30&d200

Selam,
Öncelikle amacım Canon Nikon tartışması değil, gerçekten makina alacağım ve bunun araştırmasını yapıyorum.
Daha önce Nikon D50 ve 18-70 lens kullanıyordum ve çok keskin resimler çekiyordum. Canon resimler güzel deniyor ama benim istediğim keskinlik olduğundan mıdır nedir bana çok da hoş gelmiyor, Hemde Canon D30 ve Canon 24-105 L IS objektif ile.
Canonları alalı daha 1 ay kadar oldu ve aldığım yerle görüştüm istersem değiştirebileceklerini söylediler.
Benim değiştirmek istediğim ise Nikon D200, 17-55 2.8 veya 18-200 VR.
Önceliğimin keskinlik olduğunu düşünürsek, 30d yi d200 ile değiştirmek bana fayda sağlar mı?
Yardımcı olursanız sevinirim,
Hoşça kalın...

Tarih: 12 Mayıs 2006, 15:27 - İp: 81.***.**1.187
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

ıkı makınayı ıncelemiş ve ıkı makınanında karakteristik özelliklerini bilen biri olarak şunu soylemelıyım.. eğer aradığınız keskin görüntü ise..tercihiniz Nikondan yana olmalıdır...benımde amacım nıkon yada canon tartışması değil.. farak bu konuda nikon sanırım ıkı gomlek daha üstün...Tabi Refleks makınalarda makınanız kadar objektifinizde onemlii zira işin buyuk kısmı ona ait... 17.55 gunluk kullanım için ideal bir objektif keskinlik konusnda da sizi tatmın edecektir.. fakat 18-200 gibi bir objektiften bu hazzı alamassınız... bu denli buyuk aralığa sahip bir objektifi hemen hemen hiç bir profesyonel tercih etmiyor...lens aralığı arttıkça elementler çoğalır ve daha fazla mercek kullanılır ve her kullanılşan mercekte keskinlik dahada azalır... size tavsiyem nikon aldıktan sonra eğer yeterli bütceniz varsa... 105mm yada 200mm sabit objektif kullanın keskinlik noktasında farkı daha iyi anlayacaksınzı sanırım..105mm de makro özelliğide var.

kolay gelsin

Tarih: 12 Mayıs 2006, 16:40 - İp: 85.***.**1.27
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Lensin L serisi değil mi?Fiyatı ne kadar 25-105 lensinin...

Tarih: 12 Mayıs 2006, 16:41 - İp: 85.***.**1.92
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

d200 ve 17-55 30d den daha keskin goruntuler verir (bende 30d kullanıyorum)
sebebide canonun aa filtresi.
yalnız d200de raw cekmek zorundasınız istediginiz keskinligi almak icin buarada 18-200 u dusunmeyin bile 24-105 i begenmedikten sonra

Tarih: 12 Mayıs 2006, 16:41 - İp: 85.***.**5.179
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Aslında arkadaşlar yeterince bilgi vermişler ama bende bir şeyler yazayım.Çekimlerinizi jpeg olarak yapıyorsanız Canon'da kalmanız menfaatinizedir çünkü Nikon'a nazaran makina içi keskinliği daha fazladır, keskinlik ayarını 7. seviyeye getirdiğinzide fazlasıyla yetmesi lazım, bu şekilde yaptınzızda ona rağmen memnun değilseniz o zaman sizin şikayetiniz başka. Nikon'u seçerseniz belirtildiği gibi raw çekip bilgisayarınızda konvansiyonel sistemdeki karanlık oda işlemlerini uygulamanız gerekecek ki, aslında Canon ya da Nikon farketmez hobi amaçlı fotoğraf çekiyor ve bir slr makina sahibiyseniz zaten bu işlemleri yapmaya mecbursunuz, ve kanımca kendine has güzellikleri olan gayet eğlenceli ve hoş bir etaptır oda.

#kobra' tarafyndan 12.05.2006 17:21:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Mayıs 2006, 17:20 - İp: 85.***.**3.33
pharmacist
pharmacist (üye)
Osmaniye / Meraklı

Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar,
24-105 L serisi bir lens ve kesinlikle çok kaliteli, duruşu bile asil, kaliteyi malzemesinde görebiliyorsunuz. Lensin aralığı da tam bana göre, fazlaca geniş açı ve tele ihtiyacı hissetmiyorum. Ancak benim için netlik daha önemli olduğundan böyle bir düşünceye kapıldım, şu an acaip bir ikilemdeyim değiştirip değiştirmeme konusunda.
Eğer Nikon alırsam 17-55 2.8 yanında almak istediğim bir lens zaten 105 mm VR. Ben genelde portre çekiyorum ve portre için de uygun bir lens 105 mm, hem VR hem de makrosu da var...

Tarih: 12 Mayıs 2006, 17:50 - İp: 81.***.**5.254
imageturk
imageturk (üye)
İzmir / Amatör

Üyelik iptal edilmiştir.

Tarih: 17 Mayıs 2006, 14:32 - İp: 85.***.**8.48
pharmacist
pharmacist (üye)
Osmaniye / Meraklı

imagetürk,
Değişim iyi olur mu diye soruyorum, evet değiştirmeyi de düşünüyorum...

Tarih: 17 Mayıs 2006, 16:07 - İp: 85.***.**3.80
gorkemkgo
gorkemkgo (üye)
Bursa / Meraklı

30D'yi Canon prime lenslerle deneme şansınız oldu mu? EF24-105 L IS'ten yeterince keskin sonuçlar alamamanız çok ilginç.

Şurada
D50 ve 350D Kitlerinin çektiği fotoğrafların karşılaştırıldığı bir inceleme var.
D50'nin keskinlik olarak çok daha iyi olduğu görülüyor. Fakat bunun karşılığında D50 ile çekilen fotoğraflarda anti aliasing filtering sonucu Moire artifactler oluşuyor.

Daha önce böyle bir konu açmıştım ve Canon kullanan arkadaşlar keskinlik problemi L serisi lensler ile yaşanmayacağını söylemişlerdi.

EF24-105 L IS ile çektiğiniz fotoğraflardaki keskinlik sizi memnun etmiyorsa D200 ile çektikleriniz de muhtemelen sizi memnun etmeyecektir. Postprocessing ve prime lens kullanımı sizin için zorunlu gibi görünüyor.

Seçiminizi yaparken 30D'nin yüksek ISO performansının daha iyi olacağını da düşünmek gerekir. Fakat bütün özellikler değerlendirildiğinde D200 bence bir gömlek yukarı bir makine

Tarih: 19 Mayıs 2006, 01:58 - İp: 85.***.**4.44
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

öncelikle d50 ve 350D yi kit lensler ile karşılaştırmak çok saçma olur....yani bu karşılaştırmadan hangi body daha iyi sonucu çıkmaz...çıkaran arkadaşlara ise yanlış yapıyorsunuz derim...iki makinada var bende kit olarak...birini babam (D50) birini ben kullanıyorum (350D) canon'un kit lensi çok kötü kesinlikle karşılaştırma yapılacak bir lens değil....eğer kit lensler ile karşılaştırırsanız d50 daha iyimiş wawww dersinizki çokda doğru olmaz....

canon ve nikonun bariz farkları arasında sensörleri geliyor...nikon CDD sensör kullanıyor bir adım daha keskin görüntüler almanızı sağlar...canon ise Cmos sensör kullanıyor...bu ise gece çekimlerinde size 1 adım öne çıkarır...ayrıca canon'un renkleri daha canlı ayrıca canon WB konusunda ciddi anlamda çok önde 15 adım belkide.cmos sensörün pil ömrü ise cdd sensörlere göre 20 adım önde....

nikonun diğer bir avantajı ise manuel lens ile kullanılabilmesi...gidin hayyamdan ikinci el bir manuel lens alın (tamamen analog uyumlu ) takın çalışsın vs..

işte böle karar sizin... iki makineninde kendince artıları var

Tarih: 19 Mayıs 2006, 13:41 - İp: 88.***.**3.37
pharmacist
pharmacist (üye)
Osmaniye / Meraklı

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler,

Şunu da değerlendirebilir miyiz; Lens kalitesi olarak, Nikon 17-55 F:2.8 mi yoksa Canon 24-105 L IS mi?

Tarih: 19 Mayıs 2006, 15:32 - İp: 85.***.**3.208