pentax162
pentax162 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

D200 Vs. ?

Merhaba arkadaşlar bu hafta makina almayı planlıyorum şipşakçıyım elimde şuan D200 war.Yine D200 almayı düşündüm fakat aşağı yukarı aynı fiyatta önerebileceğiniz Nikon serisinden bir makina war mı şimdiden teşekkürler

Tarih: 6 Temmuz 2009, 14:26 - İp: 85.***.**2.42
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Aslında aynı civar fiyata Nikon D90 var ancak sizin için ne kadar avantaj sağlar bilemem. Bir stüdyo fotoğrafçısı için yüksek çözünürlük avantajdır herhalde ancak D90 da topu topu 2 megapiksel fazla çözünürlüğe sahip. Liveview belki kullanışlı olabilir sizin için çünkü hem tam kadraj alma olanağı sağlar hem de tripod üstünde vizörden bakmaktan daha kolay kullanımı olur.

D90 ın asıl avantajı CMOS sensör ancak bu sizin için avantajmı handikap mı şüpheliyim. Dış mekanlarda kullanacak biri için yüksek iso performansından dolayı tercih sebebi olabilir ama stüdyo fotoğrafçılığı için hiçbir anlamı olmasa gerek. Hatta CCD nin CMOS a göre düşük isolarda daha keskin olduğu söylenir, bu durumda D90 ın CMOS sensör handikap bile olabilir. Gerçi Aynı sensöre sahip D300 de stüdyolarda epey kullanılıyor diye biliyorum dolayısıyla CMOS sensör sorun yaratmıyor denebilir.

Tarih: 6 Temmuz 2009, 17:31 - İp: 78.***.**5.148
  • 1