foto onur
foto onur (üye)
Manisa / Stüdyo Fotoğrafçısı

D200 Veya D80, Hangisi.

DEĞERLİ DOSTLAR.ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA,STÜDYOMA BİR MAKİNA DAHA ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM.YAPTIĞIM İNCELEMELERDE.İKİ MAKİNA ARASINDA SIKIŞTIM KALDIM.TEKNİK AÇIDAN İKİ MAKİNADA ÇOK GÜZEL.FİYAT KONUSUNDA İKİSİDE ÇOK FARKLI.BU MAKİNA BİR DEFA ALINACAK DOSTLAR.DOLAYISIYLA KARAR VERMEK ÇOK ZOR.SİZCE HANGİSİ.ENGİN BİLGİ VE GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM.

Tarih: 7 Ekim 2006, 11:14 - İp: 85.***.**1.158
Emre.
Emre. (üye)
Yurtdışı / Meraklı

BU MAKİNA BİR DEFA ALINACAK DOSTLAR

D200'e yonelmen senin icin daha avantajli olur diye dusunuyorum.

Tarih: 7 Ekim 2006, 13:11 - İp: 81.***.**8.38
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

soran arkadaşın stüdyo fotoğrafçısı olduğunu görüyor ve d200 diyorum..

d200 ağır hizmet tipi bir makinedir.. d80 daha hafif işlerin makinesidir...

bir arkadaşımın başından geçeni aktarıyım:..

stüdyoda çalışırken makine askısı bir yere takılıyor ve d200 yere düşüyor.. şanssızlık lens.. meftaa.. makine sağlam tabiki..

aynı durumda d80 den geriye pek birşey kalmazdı..

Tarih: 7 Ekim 2006, 13:33 - İp: 85.***.**0.94
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

onur merhaba..

oncelikle belirtmek isterim ki dijitalde, bir tane film makineye yatirim yapip senelerce kullanirim mantigi artik yok.. her sene veya bilemedin iki senede bir makineler yenileniyorlar..
metenin soyledigi gibi d200, body kalitesi ve shutter omrunun uzunlugundan dolayi agir hizmet makinesi gibi.. ama teknik ozelliklere baktigimda, senin icin acaba hangi d200'un arti ozelligi gerekir diye dusundugumde acikcasi birsey bulamadim..
evet shutter omru onemli, ama bir d70s'i de mesela senelerce studyoda bir problem yasamadan insanlar kullaniyorlar.. body kalitesi onemli, ama daha cok weather-sealing ve magnezyum alloy body'sini dagda bayirda kullanirken isine yarayacak ozellikler.. kac kisi bugune kadar elindeki d70s'i kirdi ki? d80'in de d70s'den farki yok.. evet plastik ama sert plastik, kolay kolay birsey olmaz..
her iki makinenin tipi cok farkli acikcasi.. body uzerindeki ozellikleri.. bilmiyorum d80'i gordun mu, d200 gibi kocaman degil bir kere... daha cok d50'ye benziyor yapi olarak.. d200'un body'sinin uzerinde iso, beyaz ayari tuslari var ama d80'de yok.. d80'de daha cok amatorlerin isine yarayacak scene modlari mevcut ama d200'de yok, d200 kullanacak kisi ne yaptigini bilmeli..
baska.. d200'un belki isine yarayacak ozelligi manuel fokus lensleriyle uyum icerisinde calisiyor olmasi.. d80 calismiyor.. eger ki manuel fokus lenslerin varsa d200 daha iyi bir tercih olacaktir..
diger yandan, d200'un 5fps'lik cekim hizi senin icin o kadar da onemli olmaz diye dusunuyorum.. 3fps de gayet yeterli.. veya daha hizli otofokusunun olmasi..(ki aralarindaki farklilik zerre kadardir.. multicam 900'a karsi 1000 modulu.. d2x'de de multicam 2000 var mesela, ama d200 ile d2x arasinda cok da fark olmadigini herkes soyluyor..)
http://www.kenrockwell.com/nikon/d80/vs-d200.htm adresinde d80 ile d200'un karsilastirilmasi var, sen de bir bak istersen..
bence spor fotograflari cekiyor olsaydin, kesin d200 derdim ama studyo icin d80 ile d200 arasinda fark yok..
ustelik bir kere alma durumun da ortadan kalkmis olur.. simdi d80'i alirsin, iki sene sonra da mesela d90'i alirsin.. d200 icin harcayacagin paranin icinden d80'i alirsin, ustunu bankaya faize yatirirsin, iki sene sonra da d90 alacak parani bankadan cekersin..
veya ihtiyacin olacak baska seyleri alabilirsin.. lens gibi..
fotograf kalitesi acisindan, her ikisinin arasinda fark yok bu arada.. bunu da kararinda dikkate al mutlaka..
simdiden gule gule kullan..

Tarih: 7 Ekim 2006, 15:50 - İp: 86.***.**0.120
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

İlker d80 manuel fokus lenslerle hiç mi çalışmıyor ? Onun dışında çalışmadığı lensler var mı ? 20 -24-28 gibi eski nikon prime lenslerden alıp d80 le kullanmayı düşünüyorum da.. Manuel fokuslarla hiç mi çalışmıyor yoksa bazı özelliklerimi ( mesela poz ölçümü vs. gibi ) devre dışı kalıyor ?

Tarih: 7 Ekim 2006, 18:56 - İp: 85.***.**2.223
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

İlker sen eminmisin D80 ile netlemeyi sadece makinanın deklanşörüne yarım basarak yapıldığına??

Öyle ise yazık.Bu kadar özelliğe sahip bir makina için olmaması gerekirdi.

Benim makinamın bile manuel focus'u var

Peki D70s,350D yada A100 gibi makinalarda manuel focus'lu lensleri kullanabiliyormu??

Tarih: 7 Ekim 2006, 19:55 - İp: 85.***.**4.176
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kıvanc ilkerin demek istedigi 15-20 sene once uretilmis manuel lensler yoksa tabiki guncel lenslerin manuel foocusunu kullanabiliyorsun..

Tarih: 7 Ekim 2006, 20:02 - İp: 88.***.**9.185
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ömer içimi rahatlattın.Bende düşündüm ki adamlar o kadar rekabetin içine giriyorlar,giriş sınıfına bir manuel focus kontrolü koymuyorlar diye.

Ben gerçi manuel focus'u kullanmıyorum.Bu Like makina beni manuel focus'dan soğuttu.

Ya netleme yapıp yapmadığını zor anlıyorsun.Sağa mı yoksa sola mı döndüreceğimi şaşırıyorum.

Peki DSLR'lerde manuel ile auto focus'un birbirlerine göre üstünlükleri ve kullanım alanları nerelerdir??

Açıklarmısınız...

Tahminimce olayın mantığını göz önüne alırsak bana şu mantıklı geliyor;

Durağan cisimleri çekerken nasıl olsa acelemiz yok,o halde manuel netlemey'i kullanalım.

Hızlı ve kesin çekim gerektiren durumlarda ise otomatik netlemeyi...

Benim bir duyumum vardı,bilemiyorum siz ne düşünüyorsunuz;

Bazen makina loş ortamlarda otomatik netleme modunda iken netlemeyi ya çok yavaş yapıyormuş yada hiç yapamıyormuş.Bu gibi durumlarda manuel netleme daha işe yararmış.

Ha unutmadan şunu da sormak istiyorum.D2X yada 1Ds gibi modellerin bile netlemede sorun yaşayacağı durumlar-ortamlar olabilir mi??

Bu ortamların çekimi hasselblad ile mi yapılmalı??

Hasselblad makinalar stüdyoda kullanılır diyor kimisi.Ben tv'De izledim,dijital back'ler,sokakta mankenlerin-fotomodellerin çekimlerinde kullanılıyordu.Bu makinalar sanırım ağırlıkları ile dezavantaj yaratıyorlar.Üzerlerine farklı tipte lens takılma şansı yokmu??

İlker sanırım yanlış biliyorsun.D70s'de multicam 900 vardı.

D80 ile D200'ün aynı netleme sisteminin olması gerekiyor.

Hatta D2X'De de aynısı vardı,sadece netleme noktası sayısı fazlaydı.Bu da netlemede yapılacak hatayı azaltıp,netleme hızını arttırıyordu.Bilmem yanılıyormuyum?

Tarih: 7 Ekim 2006, 22:12 - İp: 85.***.**4.176
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

macro cekimlerde mf nin etkisi buyuk. ayrıca dedgin gibi loş ortamlarda yada farklı ışık kaynaklarının aynı kadrajda yer aldıgı durumlarda tercihe gore mf yapılabilir.

AMa zaten d80 11 noktadan ölçüm alma modu var. Af assit ışıgı sayesinde cogu zaman netleme işi sorunsuz halloluyor. Olmadıgı durumlarda ise AF Lock işe yarıyor.

Yine mf ile daha yaratıcı çalışmalar icin flu cekimler yapmak isteyebilirsin. O durumlar icin özellikle netsiz cekmek istedigin konular icin işe yarar..

Aklıma gelenler bunlar..

Tarih: 7 Ekim 2006, 22:30 - İp: 85.***.**7.14
foto onur
foto onur (üye)
Manisa / Stüdyo Fotoğrafçısı

konu biraz karışmış galiba arkadaşlar.bu arada her iki makinanında perde ömrü nekadar acaba

Tarih: 8 Ekim 2006, 11:26 - İp: 85.***.**4.20
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

perde omurleri; d200'un 100 bin, d80'in ise 50 bin olmasi gerekiyor..

okyanus merhaba..

ken rockwell'in sitesinde soylenen su:

"Manual Lenses: The D80 lacks an aperture feeler, so it won't work with manual focus lenses. The D200 works great with them, and has an easy way to enter lens data to get full metering and lens info in the EXIF data."

manual focus lenses denmis sonrasinda da;
no metering, no auto exposure, no fun. denmis.. metering yapamayacak.. pozlama bilgisi olmayacak..
d200'de ise:
Works in all meter modes and A and M exposure modes. Records all lens data to EXIF.
.....gerisine sen karar ver..
butun canon dslr'lar manuel lenslerle calisiyor, uyum icinde.. ama nikon'un giris seviyesi dslr'lari calismiyor.. bu yuzden bircok insan d80 yerine d200 almaktan bahsediyor forumlarda.. veya canon'a gecenler var..

Tarih: 8 Ekim 2006, 18:11 - İp: 86.***.**0.120