cunuvar
cunuvar (üye)
İstanbul / Amatör

D200 Ve D70s Arasında İkilem

Merhaba arkadaşlar,
Ben yaklaşık 8 yıldır amatör olarak fotografla uğraşıyorum.Hali hazırda Nikon F80s ve canon A70 makinam var.Şu sıralar bende Dslr olarak Nikonun d70s modelini almaya karar verdiğim sırada,D200 ün lanse edilmesi benim kafamı karıştırdı,nerdeyse d70s in 2 katından fazla bir rakama geleceği söyleniyor.Sizde bu farka değermi?
Ayrıca size bir sorum daha olacak,Nikon D70s i hayyam çarşısı içinde Klas foto markette (sadece body olarak)
900$ kdv dahil fiyata karfo garantili buldum.Sizce rakam nasıl ve bu firmadan daha önce alışveriş yapan arkadaşlar varmı diye sormak istiyorum.Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 3 Kasım 2005, 00:55 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Aradaki fark kesinlikle D200'e değer.

Tarih: 3 Kasım 2005, 01:48 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bence de deger.. d200'u d70s ile degil d2x ile kiyaslamak gerekir.. eger alabilme imkaniniz varsa alin..
ama diger yandan, aralarindaki farklari bilmediginiz goz onune alinirsa, d70s sizin icin daha uygun olur..
son olarak, d200 cok yeni bir makine, daha hakkinda fazla bir bilgiye sahip degiliz.. o yuzden yilbasindan sonrayi beklemeniz gerekecek..
..
ben aslinda size ayni soruyu sormak istiyorum.. sizce aralarindaki farka deger mi diye.. sanirim cevabiniz ile cevap vermemiz kolaylasacak..
gorusmek uzere.

#dadanagast' tarafyndan 03.11.2005 02:39:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2005, 02:39 - İp: yok
cunuvar
cunuvar (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili dadaganast,
Kapsamlı olarak bakıldığı zaman birisi 6.1 diğeri 10 milyon küsür pixel,çekim hızı,ekranın büyük olması ve çözünürlüğü
magnezyum gövdeye sahip olması gibi güzel özellikleri var.
Ancak burda D200 ün halen focal çarpan mantığıyla çalışıp full frame olmayışı bir handikap gibi gözüküyor.Bilemiyorum valla bende kararsız kaldım doğrusu.

Tarih: 3 Kasım 2005, 02:50 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ken rockwell'in cevabi cok dogru, FF olmamasi konusunda.. bir tane nikon 12-24 kullanirim, alin size genis aci..
..hakli adam aslinda..
d200'un artilarini saymakla bitmiyor aslinda..
beni en cok etkileyen konulardan birisi tutusunun mukemmel olmasiymis.. d2x gibiymis..
viewfinder'i %95 oraninda gostermesine ragmen cok daha buyuk gorunuyormus..
.............
cunuvar aslinda karar vermek icin cok erken.. eminim zamanla bilgiler artacak makine hakkindaki.. yeterince zamanimiz olacak dusunebilmek acisindan..
..sanirim elinde nikon lensleri var hali hazirda.. senin alman gereken sadece body olacak..
....su kadarini soyleyebilirim ki ust sinif dslr'larin raf omurleri cok cok daha uzun.. degerlerini uzun sureler koruyorlar.. ama bir d50 veya d70s'i dusunurseniz; mesela d60 ve d80 ciktiginda her ikisi de degerlerini bayagi kaybedecekler.. oysaki magnezyum alloy body'li olanlarin fiyatlari cok uzun sureler degismeden kaliyor.. yani ileride farkli bir makine almak istediginizde d200'u elinizden cikarmaniz kolay olacaktir diye dusunuyorum.. tabii d200 beklendigi kadar iyi bir makineyse..
..
iyi geceler..

Tarih: 3 Kasım 2005, 03:22 - İp: yok
cunuvar
cunuvar (üye)
İstanbul / Amatör

Evet elimde 3 adet nikon lensi mevcut,ama netice itibariyla geniş açı olayı yüzünden bir lens daha almam gerekcek,elimde 28-105, 50mm f1.8 ve 70-300 ed var,bunları 1.5 çarpan olayınıda hesaba katarsak geniş açı istiyor.
Ayrıca değer yitirme konusunda çok haklısın,bu yönden düşünmemiştim,bir F100 ve f90x i göz önüne alırsak,bugün F100 halen bir klasik olma özelliğini koruyor.
Dadanagast verdiğin fikir için teşekkür ederim,iyi sabahlar

Tarih: 3 Kasım 2005, 03:31 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

fiyat yurt dışı fiyatı gibi.

Tarih: 3 Kasım 2005, 08:23 - İp: yok
viiiizzzz
viiiizzzz (üye)
İstanbul / Meraklı

Sevgili dadanagast'ında dediği gibi bu makinada FOV faktörüne bence de hiç takılmamak gerek.

5D FF bir makina, D200 ile aradaki fiyat farkı çok. Bence D200 alınır geniş açı içinde dadanagastın da bahsettiği gibi 12-24 mm bir lens alınır hem güzel bir makinan hemde kaliteli bir geniş açı lensin olur.

Bu makina fiyat olarak gerçekten çok iyi arkadaşlar...

Tarih: 3 Kasım 2005, 13:07 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

viiiizzzz, FF sensorun tabii ki birsuru avantajlari var.. ama o kadar fazla fiyat odemektense, ken rockwell'in de dedigi gibi nikon 12-24 f/4 alarak bu sorunu cozebilir kullanici.. (bu arada nikon 12-24 cok kaliteli, dillere destan bir genis aci lensidir.. ama fiyati da cok pahali.. tabii alternatif birsuru de lens var nikon 12-24'e.. mesela sigma 12-24..
...neyse.. para varsa sayet, fazla dusunmeye gerek yok aslinda.. d200 harika bir dslr..
...........
ama benim tahminim bugun yarin canon cevap verecek bu duruma.. bakalim neler olacak...

Tarih: 3 Kasım 2005, 17:17 - İp: yok
heredetos
heredetos (üye)
İstanbul / Meraklı

Mrb cunuvar eger d70s ile d200 arasından d70s'i secersen, bence bir de d50 yi gözden gecir.d70s e göre göze batan eksik yönleri shutter speed'in 1/8000 yerine 1/4000 olması ve compact flash card yerine sd kart kullanması..eger yuksek shutter speed kullanmiyacaksan bu 2 fark icin fazla para vermene gerek yok bence..zira d50 body'i 550$'a bulabililirsin(USA fiyatı). Öte yandan dpreview'daki incelenmelerde d50 çok iyi noise sonucları veriyor. orayıda incelemde fayda var..
dadanagast'in da dedigi gibi ocağa kadar beklemekte fayda var, çıkacak alternatifleri görme açısından...
görüşmek üzere..

#heredetos' tarafyndan 03.11.2005 23:33:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2005, 23:30 - İp: yok
cunuvar
cunuvar (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba dadanagast;
FF olmayan bir dslr için 12-24 çok iyi bir seçim,ancak,benim gibi bir amatör için o kadar yüksek maliyete değermi sence?
Forografçılık güzel bir hobi,ancak ve ancak ne kadar merakımız olsada netice itibariyla bu işten hayatımızı kazanmıyoruz diye düşünüyorum.Böyle konuşuyorum diye sakın yanlış anlamayın gönül isterki bu tür cihazlara maximum ödenekler ayırmak
Sevgili heredetos;
D50 önerine gelince,ABD için belki fiyat uygun olabilir.
Ancak D70s le arasında shutter speed ve sd kart dışında spot ölçüm ve buna benzer eksik manuel değerlerde farklılıklar var,yüzden D50 yi düşüneceğimi hiç sanmıyorum.
Sanırım D200 ün gelmesini bekleyeceğim

Tarih: 4 Kasım 2005, 00:58 - İp: yok